Мозок людини на 99,5% складається з мозкової тканини, а решта становить... пластик. До такого висновку дійшли вчені у своєму новому дослідженні. За їхніми даними в середньому досліджувані зразки мозку людини містили близько 7 грамів мікропластику — приблизно вага середньої пластикової ложки. Ще гірше, дослідження також виявило в 10 разів більше мікропластику в мозку 12 пацієнтів з деменцією, ніж у здоровому мозку.
Про це йдеться у дослідженні вчених, яке було опубліковане в журналі Nature Medicine.
За словами вчених, наявність мікропластику у людському мозку набагато вища, ніж в інших органах. Велике занепокоєння вчених викликало те, що ці крихітні частинки швидко накопичуються, а концентрація мікропластику збільшилася на 50% за останні вісім років.
"У наших мізках набагато більше пластику, ніж я міг уявити або відчувати себе комфортно", — сказав доктор Метью Кампен, професор фармацевтичних наук Університету Нью-Мексико в Альбукерке.
Дослідницька група проаналізувала 52 зразки мозку — 28 з розтинів, проведених у 2016 році, і 24 з 2024 року. Хоча мікропластик був присутній у кожному окремому зразку, концентрації були помітно вищими в останніх зразках.
Додаткові зразки мозку, датовані 1997 роком, показали таку ж тривожну картину, але з більш високими рівнями мікропластику в нових зразках.
За словами Кемпена, це збільшення відображає глобальне зростання пластикових відходів. За останні два десятиліття світове виробництво пластику зросло більш ніж удвічі, і зараз становить близько 400 мільйонів тонн на рік.
Раніше вчені виявили, що люди споживають 5 грамів мікропластику щотижня, що приблизно дорівнює вазі кредитної картки. Мікропластики були виявлені в різних частинах тіла, включаючи легені, печінку, нирки, плаценту, кров, сперму та навіть грудне молоко.
Найпоширенішим мікропластиком, який виявили дослідники з Університету Нью-Мексико, був поліетилен, який широко використовується в пакувальних матеріалах, таких як пляшки та чашки. Ба більше, багато з цих частинок були меншими, ніж вважалося раніше, а деякі не більші за віруси.
Кампен сказав, що ці крихітні фрагменти достатньо малі, щоб подолати гематоенцефалічний бар’єр, хоча він зазначив, що точний процес, як вони транспортуються до мозку, залишається неясним. Він підозрює, що основним шляхом проникнення є наша їжа, зокрема м’ясо.
Нагадаємо, в Кенії виявили хробака, що харчується пластиком. Вчені припускають, що вони можуть стати одним з варіантів для розв'язання проблеми сміття, яке душить нашу планету.