Стародавня фігурка ведмедика з бурштину, яка була знайдена шахтарями на півночі Польщі, знову привернула увагу. Вчені дійшли висновку, що цей артефакт, відомий як Слупчо, може відноситися до періоду верхнього палеоліту, а тому його вік - понад 5 тисяч років.
Про це повідомляє Live Science.
Бурштинового ведмедика розмірами 10,2 сантиметра в довжину і 4,2 сантиметра у висоту знайшли у 1887 році робітники, що копали торф. Статуетка є скульптурним артефактом, який може бути додатковим доказом традиції верхнього палеоліту зображення тварин на наскельних малюнках і переносних предметах.
Зараз бурштиновий ведмідь Слупчо виставляється в Польському національному музеї в Щецині, приблизно за 220 кілометрів на південний захід від місця знахідки. Статуетка стала місцевим символом у Щецині, а її копії широко продаються як сувеніри.
У середині тіла статуї бурштинового ведмедя є отвір, який проходить через весь камінь. Ймовірно, його використовували стародавні мисливці, підвішуючи на ремінець для носіння. Ніжки фігурки Слупчо - це практично горбки, які не дозволяють їй стояти окремо. Голова ведмедя вирізьблена, щоб підкреслити вуха, рот, ніздрі та очі.
Стародавній мисливець, ймовірно, носив цю бурштинову фігурку ведмедика як талісман захисту, оскільки ведмеді були найсильнішими та найнебезпечнішими тваринами в цій місцевості в кам'яному віці.
Наприкінці Другої світової війни Слупчо вивезли з Польщі німецькі війська разом з іншими стародавніми артефактами, він опинився в музеї Штральзунда, поки його не повернули до Щецина в 2009 році. Під час перебування в Німеччині Слупчо вивчали експерти, які занесли його в каталог як Bernsteinbär (бурштиновий ведмідь) і визначили, що вся різьба на Слупчо була стародавньою.
Оскільки Слупчо було випадково знайдено понад століття тому, експерти досі не згодні щодо точного часу його створення. Ведмедик може датуватися європейським періодом мезоліту, який тривав від 12 000 до 5 000 років тому. У період мезоліту люди були в основному мисливцями-збирачами, і археологічні докази їх поселень рідкісні.
У регіоні Померанія на південному узбережжі Балтійського моря археологи знайшли стоянки кам’яного віку з такими артефактами, як кераміка, інструменти та зброя, а також предмети, виготовлені з бурштину, викинутого на берег. Тип бурштину, знайдений у цьому районі, походить із морських відкладень.
Висічення ведмедів з бурштину, природного матеріалу, який виглядає як камінь, плаває в морській воді, стає напівпрозорим під час полірування та виділяє приємний аромат під час горіння, можливо, сприймалося як насичення матеріалу магією, що робило зі Слупчо могутній амулет кам’яного віку.
«Słupcio» — або «хлопчик зі Слупська» польською — так назвали бурштинового ведмедика в 2013 році, коли польський дитсадок виграв конкурс на назву артефакту.
Нагадаємо, раніше вчені розкрили таємницю "Спустошеного замку" в Австрії, якого ховає Дунай.