RU  UA  EN

Четвер, 22 травня
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 46.30
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 травня

Всі новини

На китайській космічній станції виявили таємничі бактерії з "унікальними здібностями"

Фото: з відкритих джерел

Китайські вчені виявили на космічній станції Тяньгун новий штам бактерій з "унікальними здібностями" - вони надзвичайно стійкі й адаптовані до космічного середовища.

Про це повідомляє South China Morning Post.

Цю нову бактерію, яка раніше ніколи не була зафіксована на Землі, китайські астронавти виявили у 2023 році, використовуючи "домашній" протокол — стерильними серветками протерли поверхні станції та повернули їх замороженими на Землю. Виділені в лабораторних умовах бактерії з наземного обладнання Китайської космічної станції отримали назву Niallia tiangongensis.

Новий штам бактерій тісно пов'язаний із наземною бактерією Niallia circulans, яка міститься в ґрунті, стічних водах, їжі та людському калі, однак його генетична структура значно відрізняється від будь-якого з вже відомих видів. Мутації космічної версії Niallia tiangongensis могли виникнути внаслідок тривалого перебування в суворих умовах станції.

Найбільше експертів дивує здатність штаму Niallia tiangongensis витримувати екстремальні умови. Він утворює захисну біоплівку, має захисні механізми проти оксидативного стресу та здатний відновлювати пошкодження, спричинені радіацією.

Ще одна цікава деталь: бактерії можуть розкладати желатин, що свідчить про їхню здатність харчуватися в середовищах з обмеженими ресурсами. Завдяки такому поєднанню рис, він стає ідеальним кандидатом для виживання під час тривалих космічних місій.

Поки що незрозуміло, чи бактерія еволюціонувала в космосі чи є поки що неідентифікованим наземним видом. Хоча вченим відомо від 10 до 20 тисяч видів бактерій, за оцінками, існують мільйони, які не були каталогізовані.

Отримані результати будуть ключовими для довгострокових пілотованих космічних польотів, а також будуть корисними для медицини та сільського господарства.

Як повідомляв "Апостроф", вчені за допомогою Великого адронного колайдера змогли перетворити свинець на золото.