Рідкісна колекція брактеатів - тонких односторонніх середньовічних монет - була викопана собакою поблизу міста Валбжих у Польщі. Експерти кажуть, що монети, датовані 13 століттям, є першим таким великим відкриттям за понад сто років.
Про написали в Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Власник собаки розповів про знахідку відділу охорони спадщини Нижньої Сілезії у Валбжиху, і туди направили групу для розслідування, включно з археологами з Вроцлавського університету.
"Кайтуш (собака, - ред.) почав копати землю і так дійшов до глечика з монетами. Об’єкти виявилися середньовічними брактеатами, які збереглися в пошкодженому глиняному горщику", - розповіла Ганна Новаковська-Чюхера, уповноважена з питань охорони спадщини Валбжиха.
Експерти припускають, що монети карбувалися в Бранденбурзі, Саксонії або Сілезії.
"Знайти значну кількість монет цього періоду є винятковим випадком", - додали в офісі, тому що нові валюти могли випускатися два-три рази на рік, а попередні набори монет переплавлялися та карбувалися.
Монети, які знайшов пес, переважно в чудовому стані із чіткими відбитками та незназними пошкодженнями.
Брактеати (від латинського bractea, що означає тонкий шматок металу) використовувалися як монети в середньовіччі. Вони були надруковані на аверсі, з увігнутим "негативом" зображення на реверсі.З зображенням тварин, фантастичним дизайном та елементами архітектури вони є чудовим матеріалом для медієвістичних досліджень.
"Ідея штампування монет з тонкої пластини була викликана малою доступністю руди – срібла чи рідше золота, а також запасами монетного двору. Королі, герцоги та єпископи могли карбувати монети", - пояснюють в управлінні охорони спадщини.
Щодо собаки Кайтуса, то "зважаючи на його вміння, археологи вже запитують про його участь у розкопках", - пожартували в управлінні охорони спадщини.
Раніше "Апостроф" повідомляв, що археологи виявили частину давньоримської мозаїчної підлоги з вілли короля остготів Теодоріха Великого в Італії.