В США трагічна річниця: 11 вересня 2001 року стався теракт, який сколихнув увесь світ - чотири групи терористів-смертників захопили пасажирські авіалайнери та спрямували їх на вежі-близнюки, Пентагон та Білий Дім.
"Апостроф" згадує хронологію подій та наслідки теракту для США та світової безпеки.
Читайте також: До кінця року: розвідка США прогнозує успішний прорив трьох ліній оборони ЗС РФ на фронті
Що сталося 11.09.2001
Терористи-смертники з угрупування "Аль-Каїда", яке очолював терорист №1 Усама бен Ладен, захопили в повітрі над східним узбережжям США чотири пасажирські лайнери, спрямувавши їх на символічно важливі будівлі в Нью-Йорку і Вашингтоні: вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру, Пентагон і Капітолій.
Один з літаків врізався в Північну вежу торговельного центру. Другий — в Південну вежу. За дві години велетенські хмарочоси впали. Третій літак врізався в західний фасад Пентагону. Пасажири четвертого літака вчинили опір терористам, він не долетів до будівлі Капітолію у Вашингтоні, а впав в поле в штаті Пенсільванія.
Скільки людей загинуло
Загалом загинуло 2977 осіб (без врахування терористів-смертників), більшість – у вежах-близнюках в Нью-Йорку. На борту чотирьох літаків знаходилися 246 пасажирів і членів екіпажу. Всі вони загинули.
Серед загиблих – громадяни 77 країн.
Реакція влади США
Спочатку лідер "Аль-Каїди" Усама бен Ладен заперечував будь-яку причетність до теракту, проте у 2004 році все ж взяв на себе відповідальність.
7 жовтня 2001 року президень Джордж Буш вимагає від "Талібану" видати бен Ладена і ліквідувати всі бази з підготовки терористів. Таліби відхиляють ультиматум і пропонують віддати бен Ладена ісламському суду. У відповідь Буш віддав наказ військово-повітряним силам США почати бомбардування військових таборів в Афганістані. Виводити своїх військових армії США та НАТО почали тільки 1 травня 2021 року.
У травні 2011 року силами військового підрозділу спеціального призначення Військово-морських сил США Усаму бен Ладена виявили та вбили в Афганістані.
11 січня 2002 року за наказом Буша на американській військовій базі Гуантанамо на Кубі створюється табір для осіб, підозрюваних в причетності до тероризму.
1 червня 2002 року президент Джордж Буш сформулював доктрину, згідно з якою США мають право вести превентивні війни на чужій території для повалення диктаторських режимів, якщо вони загрожують безпеці США або її союзників.
Наслідки теракту для США
Теракт став найбільшим в історії США за кількістю жертв. Окрім близько трьох тисяч жертв, зазнала збиткі Інфраструктура.
Знищення Всесвітнього торгового центру вплинуло на світові ринки. Волл-стріт закрили до 17 вересня 2001 року, громадянський повітряний простір в США та Канаді — до 13 вересня.
Теракт також спричинив значну кризу в авіаційній і туристичній галузях, потягнув за собою значні зміни у структурі безпеки в США та усьому світі. Була вдосконалена система безпеки, зокрема, в аеропортах.
Наразі на місці веж-близнюків розташовується реконструйований One World Trade Center, який офіційно відкрили на початку листопада 2014 року.
Раніше ми писали про новий пакет військової допомоги США Україні.
Вас також може зацікавити:
Україна може отримати ATACMS вже скоро: що кажуть у Білому домі
Дві мети Блінкена: що передав Вашингтон Зеленському
Блінкен оголосив про мільярд для України і перекусив картоплею у McDonald's: фото