RU  UA  EN

Понеділок, 6 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  42.05

На які потреби українці найчастіше беруть кредити в МФО

новини компаній

Послугами мікрофінансових організацій (МФО), які надають так звані швидкі кредити, користуються близько 13% українців. Понад 23% з них вперше взяли мікропозику у зв’язку з воєнними діями. Більш ніж 66% позичають невеликі суми на щоденні потреби. Майже третина клієнтів МФО бере кредит на придбання ліків. Близько 20% зверталися за позикою, щоб відремонтувати житло чи авто. Такі дані були отримані під час дослідження, проведеного на замовлення Асоціації українських банків.

Детальніше про ситуацію на ринку мікрофінансування та результати дослідження розповідаємо нижче.

Коротко про стан справ на ринку

Упродовж 2023 року сфера мікрокредитування поступово відновлювалася. За офіційними даними, торік українці уклали 8,245 млн кредитних угод. Їх загальна сума перевищила 40,6 млрд грн. Це на 16,7 млрд грн більше, ніж у 2022 році, але на 24,4 млрд менше, ніж до выйни. За попередніми даними, у січні-травні нинішнього року українці взяли мікропозик на суму близько 12 млрд грн.

Згідно з інформацією сервісу Kurs Finance, МФО готові позичати від 14000 грн до 25000, проте середня сума кредиту становить 5-6 тис. грн.

Майже 50% користувачів мікрофінансування говорять, що під час повномасштабної війни потреба в кредитах зросла. 23% стверджують, що звернулись за позикою вперше саме через воєнні дії, а 34% є постійними клієнтами МФО — кредит беруть 1-2 рази в місяць.

Попри досить високі відсоткові ставки, 81% українців звертаються саме до небанківських фінустанов з таких причин:

  • отримати позику можна у будь-який день та час доби;
  • компанії не вимагають довідки про доходи;
  • процес перевірки та оформлення договору триває 20-40 хв;
  • є можливість пролонгації кредиту.

Попри лояльне ставлення до позичальників, МФО почали більш скрупульозно перевіряти потенційних клієнтів. Зокрема, для перевірки використовують дані бюро кредитних історій. Принагідно зазначимо, що актуальна інформація про те, як МФО перевіряють кредитну історію, є у вільному доступі на таких інформаційно-аналітичних сервісах, як, приміром, Kurs Finance.

На що українці витрачають швидкі кредити

Згідно з результатами дослідження, яке ініціювала Асоціація українських банків, 67% опитаних беруть кредити до зарплати на придбання товарів щоденного вжитку. До війни частка таких позичальників становила 42%. На другому місці — необхідність купити медикаменти чи оплатити лікування — 31% проти 15% до 2022 року. Понад 19% учасників опитування причиною отримання позики назвали потребу в ремонті авто чи житла. До війни частка таких позичальників становила 12%.

У список поширених потреб також увійшли:

  • оплата компослуг — 17% проти 9%;
  • купівля одягу та взуття — 15% проти 8%;
  • придбання енергозберігаючих приладів — 10% проти 7%.

На довоєнному рівні залишилася частка тих, хто позичає гроші, щоб купити побутову техніку чи меблі (8%), оплатити онлайн-розваги (2%) та перекредитуватися (1%).

Наполовину рідше українці почали брати кредит на відпочинок — 5% проти 10%.

За словами президента Асоціації українських банків Андрія Дубаса, результати дослідження свідчать, що для осіб, які опинилися в фінансовій скруті, мікрокредитування відіграє соціально значущу, а нерідко й критично важливу роль.

Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter