RU  UA

Субота, 10 травня
  • НБУ:USD 41.15
  • НБУ:EUR 46.20
НБУ:USD  41.15

Більше половини збиткових: чому в Україні провалюються найбільші держпідприємства

Від прозорості державних компаній дуже часто залежить їх успішність

Від прозорості державних компаній дуже часто залежить їх успішність Фото: Getty images

З 50 найбільших державних підприємств України тільки 20 приносять прибуток. Все решта - у збитках. І хоча нюансів в цій історії багато, експерти Міжнародного центру перспективних досліджень, які провели аналіз державних компаній, переконані, що навіть на тлі "коронакризи" ключова проблема нашого держсектора пов'язана з неефективним менеджментом і корупційними схемами. Про це - в матеріалі "Апострофа".

80 мільярдів гривень - саме така ціна неефективного управління держпідприємствами. Згідно з даними нового рейтингу "Фінансова стійкість і прозорість державних підприємств України", підготовленого в рамках реалізації проекту "Зміцнення демократичної стійкості ключових державних інститутів в Україні", який здійснюється Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) у партнерстві з Інститутом економічних і соціальних реформ ( INEKO) та за фінансової підтримки посольства США в Україні, більшість держпідприємств є збитковими. Експерти впевнені: щоб боротися з цим, необхідний контроль з боку громадськості та держави.

Водночас експерти МЦПД відзначили, що показник прозорості в держпідприємствах збільшився в порівнянні торішніми показниками, незважаючи на кризу коронавірусу. Тільки 4 з 50 підприємств не мають власного сайту, при тому, що одне держпідприємство з "антицифрової четвірки" знаходиться в стані припинення своєї діяльності.

За словами експерта з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Єгора Кіяна, це дослідження має важливе значення, оскільки фіксує зміни в державному секторі під час кризи.

"Справа в тому, що з одного боку, криза - це важкий економічний час, але іноді кризи використовуються певними чиновниками або представниками державних підприємств. Метою цього проекту є підвищення ефективності державного управління, самоврядування і громадянського суспільства в сфері створення і контролю регіональної політики, управління державними підприємствами, моніторингу бюджетів, і інформаційної відкритості муніципалітетів", - розповів Єгор Киян.

Важливість подібної аналітики полягає в тому, що добробут значної частини громадян України безпосередньо залежить від того, як функціонують державні компанії і яким чином управляється державна власність. У зв'язку з цим особливо важливо щоб держпідприємства працювали в напрямку прозорості та публічної підзвітності, відзначає молодший експерт з економічних питань МЦПД Юлія Проценко.

"Проблема полягає в тому, що громадськість і ЗМІ не займаються постійною оцінкою та моніторингом діяльності державних компаній. Але в той же час, якщо дані обробляються і публікуються в легкодоступній і зрозумілій формі, вони привертають увагу громадськості і ЗМІ, що підвищує тиск на компанії, і , в свою чергу, може підвищити ефективність їх управління", - підсумувала експерт Юлія Проценко.

Новини партнерів

Читайте також

Карфаген має бути зруйнований, або при чому тут ціни на російську нафту

Світовий нафтовидобуток збільшуватиметься, низькі ціни на нафту можуть протриматися протягом кількох років

Нафтове прокляття Росії: країна-агресорка із жахом чекає падіння цін на "чорне золото"

Світ очікує падіння цін на нафту, в Росії внаслідок цього можуть початися серйозні економічні проблеми