RU  UA

Неділя, 26 січня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60

Ультиматум Трампа: чи зможуть санкції США змусити Путіна припинити війну

Російський диктатор поки що не дав відповіді на пропозицію американського президента

Російський диктатор поки що не дав відповіді на пропозицію американського президента Фото: архів

Президент США Дональд Трамп вимагає від свого російського колеги Владіміра Путіна зупинити війну проти України. Якщо ця вимога виконана не буде, господар Білого дому пообіцяв запровадити проти Росії нові санкції, які змусять країну-агресорку прийняти його пропозицію. "Апостроф" з'ясовував, як Трамп може натиснути на Путіна, і що змусить РФ припинити військову агресію проти нашої країни.

Президент США Дональд Трамп поставив ультиматум російському диктатору Владіміру Путіну, вимагаючи від нього закінчити військову агресію проти України.

Своє послання Трамп передав через власну соціальну мережу Truth.

На початку послання американський президент розсипався в компліментах Росії, яку, за його словами, він любить і якій не хоче нашкодити. Він також заявив, що у нього склалися добрі особисті стосунки з Путіним.

Трамп закликав російського диктатора завершити війну проти України, додавши в черговий раз, що якби він був президентом у 2022 році, цієї війни взагалі б не сталося.

При цьому американський президент представив усе таким чином, що робить Путіну послугу, оскільки припинення війни вигідне і самій Росії, чия економіка опинився в плачевному стані. І, якщо Путін відмовиться зупинити війну, у нього, Трампа, не буде іншого виходу, як обрушити на економіку РФ, що слабшає, всю наявну в його розпорядженні санкційну міць.

"Якщо ми не прийдемо до "угоди", причому найближчим часом, у мене не буде іншого вибору, як запровадити високі податки, тарифи та санкції на все, що Росія продає Сполученим Штатам та різним іншим залученим (у торгівлю) країнам", – йдеться у посланні Трампа, яке важко тлумачити інакше, як ультиматум Путіну.

Вдало обраний момент

США та інші країни Заходу почали вводити санкції проти Росії практично відразу після вторгнення. Спочатку складалося враження, що вони роблять свою роботу - рубль почав стрімко девальвувати, ціни на продукти подорожчали, а потім стали зникати з полиць магазинів, бюджетний дефіцит розростався, і вся економіка стагнувала.

Проте, вже починаючи з 2023 року, країна-агресорка сяк-так адаптувалася до санкцій, рубль відновив позиції, дефіцит бюджету прийшов до цільових показників, а замість спаду в економіці позначилося стійке зростання.

На третій рік війни в міжнародному експертному середовищі переважали песимістичні настрої, пов'язані з неефективністю санкцій, і загальна аналітична думка зводилася до того, що "Путін знову всіх переграв".

Разом з тим, до кінця 2024 року багато аналітиків почали відзначати, що успіхи російської економіки не такі вже й значні, а її зростання пов'язане виключно з "оборонною" промисловістю, в яку вливались і продовжують вливатися колосальні кошти. Фахівці, у тому числі російські, заговорили про "перегрів" економіки та загрозу стагфляції – уповільнення економічного зростання на тлі прискорення інфляції.

Крім того, у публічну площину почала просочуватися інформація про те, що російська влада маніпулює офіційною статистикою. Так, за деякими даними, 2024 року російський ВВП скоротився від 1% до 4%, при тому, що в уряді РФ "очікують" зростання на 3,5-4%.

Сьогодні навіть офіційна російська влада визнає, що минулого року ціни значно зросли. За даними Росстату, інфляція у 2024 році склала 9,52%. Проте "витоки" з уряду дають інші цифри – від 25% до майже 40%.

Згідно з "витоками", російська пропаганда, орієнтована на зовнішній світ, мала переконати Захід у тому, що справи в економіці РФ йдуть добре (і це їй непогано вдалося), а тому, якщо США та Європейський Союз хочуть домовлятися про припинення війни, робити це доведеться максимально враховуючи позицію Москви.

Але, мабуть, інформація про плачевний стан економіки Росії дійшла до відома нової американської адміністрації, що було взято нею на озброєння під час обговорення можливих умов укладання миру.

За не підтвердженими поки що офіційно даними, команда Дональда Трампа в ході консультацій наприкінці минулого року висунула Кремлю настільки жорсткі вимоги, що останній взяв довгу паузу для їх обмірковування.

Судячи з усього, на момент інавгурації Трампа Росія відповіді на зроблені пропозиції не дала. У такому разі публічний ультиматум американського президента цілком логічний.

Нові старі санкції

Буквально за кілька днів до вступу Дональда Трампа на посаду його попередник Джо Байден ввів найбільший на сьогоднішній день пакет санкцій, що стосується російського нафтогазового сектору, який і досі приносить країні-агресорці значні надходження в бюджет. Обмеження зокрема стосуються так званого "тіньового" танкерного флоту РФ, яким нафта (і меншою мірою газ) поставляється споживачам, в основному в Індії та Китаї. І вже є дані про те, що індійські та китайські порти, а також порти в інших країнах відмовляються приймати ці судна.

Навряд чи нова американська адміністрація скасує ці санкції, незважаючи на нелюбов до "папередников". Але які додаткові кроки в цьому напрямку вона може зробити?

За словами колишнього радника президента України з економічних питань Олега Устенка, мета Трампа у разі, якщо Путін не прислухається до його закликів, - "вбивство російського експорту".

"Втрата до кількох сотень мільярдів доларів для країни із загальним обсягом економіки 2 трильйони буде фільмом жахів з дуже поганим кінцем", - написав Устенко у Facebook.

Як сказав у коментарі "Апострофу" економіст, колишній член Ради Національного банку України Віталій Шапран, президент США добре обізнаний з процесами, які відбуваються в Росії, а тому його ультиматум - це "дуже потужне попередження росіянам".

"У Москві, врешті-решт мають зрозуміти, що 2025 рік для них може стати карколомним, і РФ може припинити своє існування в тому вигляді, в якому вона зараз є, - каже експерт. - У Трампа достатньо інструментів, у тому числі геополітичних, щоб виконати свою обіцянку".

Але якими конкретно методами можуть діяти США та їхні союзники, щоб чинити помітний тиск на путінську Росію?

Насправді реальних інструментів не так багато, що, втім, не означає, що вони не будуть дієвими.

"Навряд чи якісь додаткові тарифи на російські товари тут допоможуть, тому що торгівля між Росією та Сполученими Штатами впала до найнижчих рівнів і зараз вимірюється десятками мільярдів доларів", - сказав у коментарі виданню координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

Однак, додав експерт, Захід може посилити вже існуючі санкції щодо нафтогазового експорту РФ.

"Вже навіть через той пакет, який запровадив Байден, у росіян почалися проблеми з реалізацією нафти до Китаю та Індії, тому що ці країни бояться (вторинних) санкцій, - каже Олег Гетман. - Тому важливо буде продовжити цю санкційну політику, ще більше знижувати поріг ціни на (російську) нафту - якщо зараз "стеля" цін на Urals - 60 доларів за барель, і росіяни ще заробляють 20 доларів, то зниження цієї "стелі" до 40 доларів зупинить надходження коштів до федерального бюджету - від нафти надходить 30% доходів їхнього бюджету, і це будуть катастрофічні наслідки для росіян".

Назад у майбутнє

Те, що західні санкції здатні суттєво послабити економіку країни-агресорки (що вони й так уже роблять цілком успішно), очевидно. Але чи можуть вони змусити Путіна зупинити військову агресію проти України?

"Вони можуть сильно ускладнити завдання (щодо продовження війни), але якщо говорити про нанесення руйнівного удару по російській економіці, то такої можливості немає, - попереджає в розмові з "Апострофом" виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук. - Санкції матимуть вплив, навіть значний вплив, у Росії будуть великі проблеми в економіці, і рівень життя в РФ сильно впаде. Але якщо Росія упреться і скаже: "Нам це не підходить", навряд чи вдасться їх змусити (зупинити війну)".

Що вирішить Путін, сказати складно.

Як нещодавно повідомив Reuters, посилаючись на інформацію від п'яти обізнаних джерел, останнім часом російського диктатора все більше непокоїть ситуація в економіці РФ, що так чи інакше впливає на настрої у Кремлі. З іншого боку, згідно з іншими публікаціями, які також посилаються на джерела, знайомі з ситуацією, Путін має намір продовжувати війну, незважаючи на економічні труднощі, які він легко перекладе на покірливе населення.

Однак треба розуміти, що навіть у такої багатої країни, як Росія, ресурси небезмежні, як і терпіння громадян.

І Дональд Трамп має чудовий шанс завдати Владіміру Путіну потужного удару, від якого одужати буде дуже складно, якщо в принципі можливо.

Йдеться про суттєве зниження цін на нафту, чого можна досягти шляхом нарощування її видобутку та постачання на світовий ринок. Трамп неодноразово заявляв, що стимулюватиме видобуток у США, що саме по собі зіб'є світові котирування. Крім того, виступаючи днями на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, він заявив, що попросить країни ОПЕК, насамперед, Саудівську Аравію, яка грає головну роль у картелі, знизити ціни на нафту, і тоді "війна Росії та України закінчиться негайно".

"У дешевій нафті та в санкціях і захована "голка Кащея", і, якщо ці два напрямки будуть реалізовані, дуже швидко припиниться можливість фінансувати військові дії", - каже Олег Гетман.

"Головний інструмент - це ціни на енергоресурси та можливість їх продавати, - погоджується Дмитро Боярчук. - Ми пам'ятаємо, що сталося з Радянським Союзом, коли ціни на нафту опустилися до мінімального рівня".

Нагадаємо, 1986 року ціна нафти опустилася до 10 доларів за барель, що відповідає сьогоднішнім 20 доларам, і, незважаючи на те, що до кінця 1980-х вона підросла до 20 доларів за барель (близько 40 доларів сьогодні), це стало однією з причин ослаблення, а потім і розвалу СРСР. Іншими важливими факторами краху радянської імперії стали вкрай затратна для Москви війна в Афганістані та непосильна для неї гонка озброєнь, яку СРСР зрештою програв.

Сьогодні ситуація для Росії складається схожим чином. Тоді, нагадаємо, Радянський Союз був змушений припинити війну, що тривала десять років, і вивести свої війська із сусідньої держави. А через кілька років після цього СРСР благополучно розпався, імперія зла припинила своє існування.

Новини партнерів

Читайте також

І про погоду: як зростуть ціни в Україні у 2025 році

Інфляція в Україні у 2025 році становитиме 7-8%, якщо не буде непередбачених подій

Стриманий оптимізм і боязкі сподівання: економічний прогноз для України на 2025 рік

Економіка України у 2025 році буде стабільною завдяки підтримці союзників, але бурхливе зростання навряд чи можливе

Перша перемога у нас уже є: економічні підсумки України 2024 року

У 2024 році українська економіка, незважаючи на ослабленість війною, виглядає здоровішою, ніж російська