RU  UA

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.00
Енергетика

Поставлять на лічильник: мільйони українців з 2021 року можуть залишитися без газу

Має вступити в силу норма закону, яка кілька разів відкладалася

Має вступити в силу норма закону, яка кілька разів відкладалася Фото: Pixabay

У квартири та будинки українців, де немає лічильників, з 1 січня 2021 року можуть припинити подачу газу. Журналіст "Апострофа" Віктор Авдєєнко з'ясовував, з чим це пов'язано, і наскільки все серйозно.

З 2021 року українцям, у чиїх будинках і квартирах відсутні прилади обліку споживання газу (лічильники), відріжуть доступ до ресурсу. Принаймні, так має статися відповідно до норм закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Йдеться про домогосподарства, в яких газ використовується для приготування їжі.

Закон був прийнятий ще в 2017 році, але норма про обов'язкову наявність лічильника, після кількох відстрочок, вступить в силу з 1 січня 2021 року.

До речі, деякі облгази - оператори газорозподільних мереж - почали попереджати своїх клієнтів про можливість відключення від газопостачання, якщо в їх квартирах і будинках не з'являться лічильники до зазначеного терміну.

Закон є закон

Відповідно до закону, прилади обліку газу повинні встановлюватися за кошти газорозподільних компаній (облгазів), або за рахунок бюджету. Процес, як то кажуть, йде, проте досить багато споживачів, як і раніше, залишаються без лічильників - називаються різні цифри, але зрозуміло, що мова йде про не менш, ніж мільйон домогосподарств (є дані про 2 мільйони і навіть 3 мільйони).

Досить часто люди відмовляються пускати в квартири представників облгазів - деякі бояться шахраїв і живуть за принципом "мій дім - моя фортеця", інші побоюються (і часто небезпідставно), що установка лічильника виллється їм в "копієчку" навіть, якщо формально вона є безкоштовною (міг взяти гроші за матеріали і обладнання).

При цьому, поки для багатьох оплата за так званим нормам споживання виходить дешевше, ніж, якби вони платили за фактичне споживання, розповів "Апостроф" перший заступник глави комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, ексміністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко.

Однак зараз в надрах Кабінету міністрів визріває нове рішення по встановленню норм споживання газу, які, як очікується, будуть істотно вище, ніж ті, що діють зараз, сказав в коментарі виданню керівник спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Крім того, за його словами, велика ймовірність, що цією ж постановою відповідальність за установку лічильників буде покладено на споживачів. Документ знаходиться на стадії розробки, тому поки невідомо, в якому вигляді він буде прийнятий.

У квартири та будинки українців можуть припинити подачу газуФото: pixabay

При цьому, якщо норма про відповідальність споживачів за встановлення лічильників викликає питання, то намір підвищити норми споживання є, скажімо так, заходом щодо стимулювання ці лічильники встановлювати, зазначив в розмові з "Апостроф" експерт в сфері ЖКГ Сергій Дяченко.

Але від розрахунків за нормами споживання потрібно в будь-якому випадку відходити, переконаний Олексій Кучеренко: "По розуму, давно потрібно було забути про норми та встановити облік. Але мнуло три роки, а ми все на тому ж місці".

До кращих часів

Так все ж, чи будуть українців масово відключати від газопостачання? Питання це зовсім не пусте.

Опитані "Апостроф" експерти вважають, що до цього, ймовірно, все ж, не дійде.

Але як тоді вчинять - адже закон потрібно виконувати? Очевидно, що дану законодавчу норму знову переглянуть.

"Я майже впевнений, що знову відкладуть", - говорить Олексій Кучеренко. Він зазначив, що, за його даними, до сих пір близько 2 мільйонів споживачів не мають лічильників.

"Думаю, що будуть переглядати, - погоджується Геннадій Рябцев. - Тому що всім зрозуміло, що станом на 1 січня від 2,5 до 3 мільйонів лічильників встановити неможливо".

Цифри дійсно значні, і з ними не рахуватися буде складно (потрібно враховувати, що мова йде не про кількість людей, а домогосподарств, тобто в них можуть проживати 5-8 мільйонів українців).

Сергій Дяченко, також вважає, що ймовірність перенесення вступу зазначеної норми закону на більш пізній термін досить велика: "Думаю, доб'ються, щоб хоча б 90% було (з лічильниками)".

Тут, до речі, є один нюанс: крім індивідуальних лічильників є ще і загальнобудинкові (для багатоквартирних будинків). Згідно із законом, лічильник повинен бути безпосередньо в квартирі, але, цілком можливо, можуть піти на те, щоб, принаймні в перехідний період, був в наявності хоча б загальдомовий прилад обліку споживання газу.

"У цьому випадку розподіляють (спожитий багатоквартирним будинком обсяг газу) по площі квартир", - пояснив Сергій Дяченко.

У свою чергу, Олексій Кучеренко назвав систему розрахунків по будинковим лічильникам авантюрою, від якої потрібно відмовлятися: "Колгосп тут не потрібен".

Підводячи підсумок, наважимося припустити, що відключати споживачів від газопостачання 1 січня не будуть, але, рано чи пізно, українцям, які до сих пір не встановили лічильники в квартирах, все ж доведеться це зробити. Причому, напевно, краще раніше - поки влада не "подбає" про те, щоб всі витрати по установці лічильників лягли на плечі споживачів.

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла

В Україні зросли акцизи на пальне: як відреагують ціни на бензин, дизель та автогаз

Через підвищення акцизів в Україні подорожчав лише автогаз, якщо світові котирування нафти впадуть, ціни на бензин і дизель знизяться