RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Енергетика

Директор "Енерго збут транс" Руслан Чайковський: "Наша ключова ціль - максимальна ефективність"

Підприємство збирається зробити диверсифікацію портфелю договорів одним із пріоритетів

Підприємство збирається зробити диверсифікацію портфелю договорів одним із пріоритетів Руслан Чайковський

Нещодавно основний постачальник електроенергії для потреб АТ "Українська залізниця", компанія ТОВ "Енерго збут транс", отримала нового керівника - Руслана Чайковського. "Енерго збут транс" за обсягом входить до трійки найбільших постачальників електроенергії бізнесу, має близько 400 клієнтів, найбільшим з яких є АТ "Українська залізниця". Компанія також має перспективи для розвитку, як постачальник електричної енергії. Водночас, до початку реалізації планів розвитку, новий керівник "Енерго збут транс", обійнявши посаду, вже зіткнувся з проблемами пов’язаними з ситуацією на ринку електричної енергії.

- Руслане Ігоровичу, раніше ви працювали в одній з найбільших іноваційних компаній українського енергоринку. Ви не вважаєте теперішню роботу "пониженням"?

- Раніше я працював в компанії "ТАС". Там я відповідав за управління портфелем споживачів, управління ризиками і займався автоматизацію бізнес процесів. Не можу сказати нічого поганого, але в кар’єрному плані стан речей зовсім різний. Там це був ТОП-менеджмент, тут же керівник цілої компанії, більше відповідальності і більше можливостей. ТОВ "Енерго збут транс" не є малою компанією. Сегментарно, ми займаємо 7% ринку і маємо великі перспективи для росту.

- Якими були ваші перші дії на посаді директора?

- Одним із перших моїх завдань було проаналізувати структуру закупівель компанією, що стосується довгих контрактів. Компанія на період з березня по вересень 2021 року здійснила ряд закупівель у Державної генерації за фіксованими цінами за середньозваженою ціною базового навантаження 1301 грн/МВт. Я не буду давати оцінку даним закупівлям і можу лише сказати, що не всі закупки були доцільними. Проаналізувавши ціни закупівельта графіки, було зрозуміло, що в липні місяці необхідно доповнити портфель закупівлею базового навантаження на Українську енергетичну біржу (УЕБ) в першу чергу за рахунок державної генерації за фіксованою ціною.

- Які кроки були здійснені для виходу з цієї ситуації?

- Нам вдалося здійснити закупівлю 70 мегават базового навантаження за ціною 1230 грн/МВт і зменшити середньозважену ціну частини портфелю за фіксованою ціною до 1258 грн/МВт. Це враховуючи закупки, які були здійснені, в тому числі, і попереднім менеджментом. Наприклад, базова ціна РДН (Ринок на добу наперед, - ред.) в Об’єднаних енергетичних системах України на момент аукціону, коли ми закуповували додатковий об’єм 29 червня, становила 1594 грн за мегават.

- Чи не було в вас проблем з контрагентами?

- Одразу після зайняття посади ми почали переговори з постачальниками з приводу зниження цін. Адже, повторюся, на мій погляд не всі закупівлі і контракти були доцільними. Відразу ж, в червні, після переговорів ряд постачальників пішли на зниження ціни. Деякі не захотіли цього робити, хоча за всіма фактами мали таку можливість, адже кон’юнктура ринку дозволяла це зробити. Тому ми з ними попрощалися.

- Ви можете розповісти, що це за контрагенти?

- Не вважаю етичним вдаватися в подробиці. Скажу лиш, що один з постачальників особливо виділився на фоні інших найгіршими умовами постачання. За моєю інформацією, попередній менеджмент компанії (Енерго збут транс, - ред.) максимально саботував процес "обнулення" графіків даному контрагенту, хоча така можливість була передбачена контрактом. На сьогодні контракту з цією компанією немає.

- Ви згадали попередній менеджмент компанії. Раніше контракти "Енерго збут транс" ставали об’єктами розслідувань правоохоронних органів. Чи були в вас проблеми в кадровому плані з командою, яка працює в ЕЗТ?

- Знову ж таки, не бажаю переходити на особистості і поливати когось брудом, але був факт, що ряд працівників саботували рішення, що стосувалися покращення умов з постачання електроенергії. Наразі, вони завершили свою трудову діяльність в компанії.

- Як Енергозбут балансує на ринку електроенергії?

- Наша ключова ціль - це диверсифікація портфелю договорів і максимальна ефективність. На сьогоднішній день наш портфель на 60% складається з ціноутворення, що прив’язано до формули (НКРЕКП, - ред.), і 40% це фіксовані ціни за договорами. Дана концепція дозволяє збалансувати портфель і досягнути максимальної ефективності в момент волатильності ринків. Якщо ринок на добу наперед зростає, ми досягаємо економії за рахунок частини портфеля за фіксованою ціною, якщо просідає чи на ринку відбуваються маніпуляції, як зараз, отримуємо максимальний зиск від частини портфелю із формульним ціноутворенням.

- Така модель ведення бізнесу дозволяє отримувати додаткові прибутки в короткій перспективі?

- Отримання прибутку - ключова ціль будь-якого бізнесу. Це абсолютно нормально. Але є певні нюанси. По перше ми поставляємо електроенергію "Укрзалізниці". В нас є контракт. Ми повинні забезпечити безперебійне постачання електроенергії національному перевізнику за адекватною ціною. Що скажуть, якщо ми не будемо грати на ринку, а видавати максимальну ціну? Крім цього в нас є клієнти, обов’язки перед якими ми повинні виконувати.

- Зараз, в контексті ситуації на ринку можна почути багато критики на адресу регулятора. Яка ваша позиція?

- В дискурсі навколо цієї теми значне місце займає політика. Можу сказати лише те, що я повністю в даному кейсі підтримую заклики регулятора НКРЕКП переходити на фіксовану ціну. Ні для кого не секрет, що до кінця року попит зросте і нашій компанії потрібно збільшити частку портфелю договорів на закупку за фіксованими цінами. Враховуючи попередній гіркий досвід компанії, ринок РДН повинен бути ринком, який дозволить збалансувати портфель, але точно не бути індикативом ціни.

Нагадаємо, Національне антикорупційне бюро України і Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідують факти можливого заволодіння коштами АТ "Українська залізниця" при купівлі електричної енергії у ТОВ "Енерго збут транс" в 2019-2020 роках, крім того, як відомо, ТОВ "Енерго збут транс" раніше було кормушкою для різних політичних груп впливу. Судячи з позиції нового директора Руслана Чайковського, наразі "Енерго збут транс" зупинила всі сумнівні зобов’язання попереднього керівництва та відійшла від впливу політичних груп.

Новини партнерів

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла