RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Ірина Бекешкіна: Підкуп виборців спрацював успішно

Відомий соціолог дала прогнози з приводу ймовірності проведення дострокових парламентських і президентських виборів

Відомий соціолог дала прогнози з приводу ймовірності проведення дострокових парламентських і президентських виборів Фото:

У разі дострокових парламентських виборів в Раду можуть пройти п'ять політичних сил, однак їхні рейтинги говорять про те, що парламент зіткнеться з черговою проблемою створення працездатної коаліції. Про це в інтерв'ю "Апострофу" розповіла відомий соціолог, керівник фонду "Демократичні ініціативи" ІРИНА БЕКЕШКІНА. Втім, вона вважає, що найближчим часом дострокові вибори навряд чи відбудуться, оскільки цього не захочуть депутати-мажоритарники, а також дві коаліційні фракції - "Народний фронт" і "Блок Петра Порошенко" (БПП).


- Ще недавно ходило багато розмов про те, що восени можуть відбутися дострокові парламентські вибори. Які сьогодні шанси у провідних партій?


- Якщо порівнювати з останніми парламентськими виборами, то в рейтингах партій відбулися певні зміни. Насамперед, очевидно, що "Народний фронт" вже навряд чи підніметься на будь-яких виборах. Якщо говорити про лідерів, то це "Батьківщина". Є результати різних опитувань, і якщо говорити по відношенню до всього населення, 12% - це її стабільний рейтинг. Потім на рівні 8-9% - "Опозиційний блок", "Блок Петра Порошенко", "Самопоміч", "Радикальна партія Ляшка". З прохідних це поки що все.

- А як справи з рейтингом двох анонсованих нових партій - перезапущеного "Демократичного альянсу" і ще однієї партії, яку створюють Чумак і Сакварелідзе?

- Друга політична сила, я маю на увазі ту, яку створює Віктор Чумак, ще не оформилася в партію, тому говорити про шанси можемо, але вставляти її як партію (в соціологічні опитування, – "Апостроф") поки що зарано. Це поки ще не партія. Що стосується "Демократичного Альянсу" Василя Гацька, то поки там не було нових сил, вони не були прохідними. Зараз потрібно подивитися - цілком можливо, що вони підійдуть до прохідного бар'єру.

- Нещодавні вибори у семи округах показали досить низьку явку. Як ви вважаєте, на наступні парламентські вибори люди підуть?

- Я хотіла б зазначити, що більше половини населення або не визначилися з партією, або не збираються йти на вибори. Тобто, якби зараз проводилися дострокові вибори, то, за даними соціологів, лише близько половини населення згодні на них піти. При цьому слід врахувати, що явка в опитуваннях вище, ніж реальна, стабільно мінімум відсотків на 10. І так відбувається не тільки в Україні. Це пов'язано з тим, що серед людей, які не цікавляться політикою, значний відсоток тих, хто на вибори не ходить. Тому можна сказати, що явка високою не буде, якщо нічого не зміниться і не зміниться ця апатія.

- Як ця апатія може вплинути на результати виборів?

- Існує закономірність, що люди, які налаштовані протестно, частіше ходять на вибори. Тому, по-перше, результати цих виборів можуть бути непрогнозованими. По-друге, я не уявляю роботу коаліції, в якій чотири політичні сили - БПП, "Оппоблок", "Самопоміч" і "Радикальна Партія Ляшка" набирають приблизно однакову кількість голосів, будучи дуже різними. Дуже важко сказати, хто і з ким буде створювати коаліцію.

- Є думки, що в разі дострокових виборів може бути утворена коаліція "Батьківщини" і "Опозиційного блоку". Чи можливий такий варіант?

- Це неможливо. "Батьківщина" не буде створювати коаліцію з "Опозиційним блоком", тому що це буде означати кінець її як політичної сили. Завжди, коли в нашому парламенті утвориться коаліція, то основна проблема полягає в тому, хто буде командувати. І як вони будуть домовлятися між собою, важко навіть уявити.

Втім, я думаю, що дострокових виборів не буде, і з дуже простих причин: половина Верховної Ради - це мажоритарники. Вони вже в парламенті. Навіщо їм йти на ці вибори? Це знову витрачати гроші, причому іноді з негарантованим результатом. "Народному фронту" вибори, очевидно, зовсім не потрібні. Та і БПП теж.

- Як би ви охарактеризували проміжні парламентські вибори в Раду, котрі відбулися нещодавно?

- Насамперед, це дуже низька явка на тлі апатії. Також очевидно, що такі речі, як підкуп виборців, спрацювали особливо успішно.

- Якщо говорити про соціологічні питання щодо президентських виборів, які шанси сьогодні у Порошенка бути обраним на другий термін?

- Шанси є. Більш того, якщо він буде в другому турі, то у нього є шанси перемогти, оскільки тут вже будуть голосувати не стільки за Петра Порошенка, скільки проти того, з ким він увійде в другий тур.

- Раніше його головним суперником називали мера Львова Андрія Садового, але через сміттєвий скандал його рейтинг сильно постраждав. Хто сьогодні є головним супротивником Порошенко?

- Поки що за всіма опитуваннями це Юлія Тимошенко.

- Тобто ви вважаєте, що якщо Юлія Володимирівна вийде в другий тур з Порошенком, то люди будуть голосувати проти неї?

- Думаю, що так.

- Серед соціологів існує думка, що коли утворюється якась нова політична сила, у неї є шанси набрати близько 10%...

- Дійсно, якщо це одна партія. А якщо ці дві партії, як у випадку з політичними силами Лещенко і Чумака, то невідомо, як вони ці 10% будуть ділити між собою. Цілком можлива ситуація, що кожна з них не добере голосів до потрібних п'яти відсотків.

- Раніше в статуті "Демократичного Альянсу" згадувалося, що ця партія є християнсько-демократичної, але на останньому з'їзді слово "християнський" з статуту прибрали. Після цього партію розкритикували в Facebook. Як ви вважаєте, у партії додасться або зменшиться електорат після цієї зміни в статуті?

- Facebook - це взагалі не показово. Думка Facebook - це дуже невелика частина виборців. Я думаю, що оскільки туди зайшли відомі персони, то вони набагато більше виграли, ніж втратили. А що їм втрачати?

Читайте також