16 липня в 30-річний ювілей підписання Декларації про суверенітет України в приміщенні інформагенції "Укрінформ" відбулася презентація меморандуму "Ініціативної групи 16 липня", яка включила понад 40 експертів із різних галузей. Кореспондент "Апострофа" побував заході і підготував короткий переказ головних думок зустрічі.
Український дипломат, головний радник Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Василь Філіпчук згадав, що коли прийняли Декларації про суверенітет України, він був ще студентом. "Це стало епохальною подією. Вона відображала консенсус, який був на той момент серед політичного класу і вона відображала те, як ми бачимо спільне майбутнє нашої держави", - сказав дипломат.
За його словами, у публічному просторі України зараз задають тон крайні проросійські і крайні антиросійські настрої. І уже близько 2 років експерти говорять, що в Україні немає центристської ідеології, яка була б найнижчим спільним знаменником, яка була б прийнятною для переважної більшості українців.
"Те, як люди бачать Україну, було продемонстровано на виборах минулого року. Те бачення країни мрій, яке продемонстрував у своєму відомому серіалі нинішній президент Володимир Зеленський, отримало підтримку з боку наших виборців", - каже Філіпчук.
Однак, як вважає "Ініціативна група 16 липня", колишні проблеми в Україні залишаються. І для їх вирішення група розробила меморандум, над яким працювала понад 3 місяців, провела більше 10 круглих столів в форматі відеодзвінків і особистих зустрічей. У цих зустрічах взяли участь близько 40 експертів з різних питань, у тому числі демографів, фахівців з енергетики і сільського господарства.
У тексті виклали оцінку позитивних і критичних моментів, які переживає зараз Україна. Також експерти вирішили дати декілька ключових сигналів, які, на їх думку, дозволять зберегти країну цілісною і перетворити її на "країну мрій", яка відображає кожного.
"Основна теза цього документу полягає у тому, що нам потрібен загальнонаціональний інклюзивний діалог, в ході якого ми могли б ви кристалізувати бачення основи, яка може нас усіх об'єднати", - каже головний радник МЦПД.
"Треба взяти одну ідею, від якої будемо відбудовувати ієрархію і систему цілей і цінностей. Найвищою для нас є держава, державність, суверенітет і цілісність у кордонах 1991 року. Треба покласти край безкрайній собачим боям через ту чи іншу сторінку нашої історії. Потрібно припинити травлю тих, хто не подобається зараз агресивній меншості. Нам потрібна країна, у якій буде комфортно жити кожному", - каже Філіпчук.
"Для мене однією з основних цілей цього документу є україноцентричність, - доповнює голова "Українського інституту політики" Руслан Бортнік. - Ми історично блукаємо між Сходом і Заходом, перетворюємося на фронти їх боротьби, на окраїну. І в ході цієї боротьби ми втрачаємо себе".
Має бути калькулятор українських соціальних інтересів, і саме через його призму треба оцінювати кожну дію влади, вважає експерт.
"Протиріччя лівого і правого таборів постійно тримають наш народ розіп'ятим. І нам треба виправляти наш дискурс", - говорить Бортнік.
Прописані у документі цілі передбачають корінну трансформацію української політики, соціальної системи й економіки з точки зору підвищення міцності нашої держави, підвищення благополуччя її громадян, верховенства права і Конституції на всій території України, розповідає голова "Українського інституту політики". Він відзначив, що сьогоднішній маніфест є першим із плеяди документів, оскільки ініціатива працюватиме у вигляді певного дискусійного клубу, який розглядатиме більш вузькі проблеми і пропонуватиме рецепти.
"Якби ті, хто готував текст про суверенітет України і голосували за нього, побачили нас зараз, вони подумали, що це або якийсь перформанс, або щось сталося із країною", - каже Андрій Єрмолаєв, філософ, керівник Стратегічної групи «Софія».
За його словами, ініціативна група пропонує переосмислення суверенного розвитку України, щоб запропонувати українцям кращу долю у своїй країні. "Українці все більше обирають нову долю і виїжджають за кордон, а в політичному житті країни надто багато вирішується за нас, відбувається деінтелектуалізація прийняття великих і важливих рішень", - каже Єрмолаєв.
"Мета нашої роботи – визначити, як суверенно жити у світі, який дуже змінився, і в якому дуже змінилися ми. Нас стало менше, а ми стали більш скоцюрбленими (рос. – скукоженными, - Апостроф), довкола нас все менше друзів і все більше конкурентів і тих, хто втручається у наші справи. 30 років назад наша економіка була лідером, а зараз ми деіндустріалізовані і перетворюємося чи то на провінцію чи то навіть у колонію", - вважає філософ.
"Найбільш хвилює те, що в суспільстві все більше домінують настрої розчарування своєю країною. Звучить багато оцінок, що ми країна, яка не відбулася. З цим категорично не можна погодитися. Я вважаю, що не можна допустити, щоб через рік ми говорили уже не про виклики суверенітету, а про втрату незалежності. Це неприпустимий виклик", - підкреслює він.
Серед загроз, які називає експерт, - відцентрові процеси, економічні ризики в умовах "Глобальної економічної депресії 2.0". Україна потребує нової філософії і стратегії розвитку в цих умовах. Має бути тяглість від замислу в Декларації про суверенітет.
"Таке враження, багато спікерів, які присягаються в дотриманні Декларації суверенітету, її не читали", - вважає Олексій Семеній, директор Інституту глобальних трансформацій. - Авторам Декларації вдалося дати відповіді на прагнення тодішнього суспільства. Три її основні принципи – незалежність, соборність і заможність. Зараз додався ще один пункт – мир."
Семеній вважає, що укласти Декларацію вдалося, відкинувши окремі тактичні протиріччя задля багатьох спільних моментів. Після виборів 2019 року суспільний запит лишився без відповіді. Зараз наростає розчарування і розуміння того, що країна іде не туди і не розвивається.
Директор Інституту глобальних трансформацій підкреслив, що ініціативна група не планує включати активних політиків, аби не було власних політичних ігор, але там і не виключають подальшої конструктивної взаємодії.
"Спочатку все починається з ідей, з небайдужих людей, а потім вони починають оволодівати умами громадян, і тоді вони стають тою силою, яка допомагає визначати розвиток країни", - каже Семеній.
Основні пункти оприлюдненого сьогодні документа – ідея незалежності через спільні інтереси і цінності; соборність через порозуміння; сучасна інноваційна економіка без сподівання на іноземних інвесторів; справедливість і чесність правоохоронних органів, монополія держави на застосування сили; соціальна держава через високі стандарти розвитку; мир через реінтеграцію; нова україноцентрична зовнішня політика.
"Українська держава повинна бути не розмінною монетою чи полем бою. Вона повинна бути спроможна захистити себе з допомогою своєї дипломатії, армії, народу і громадянського суспільства", - підсумував Василь Філіпчук.
"Ми знову, як і у буренний початок 90-х, стоїмо перед завданням розробити позитивний образ і ефективний інструментарій для майбутнього України. Тоді, не зважаючи на всю складність, у влади вистачило мудрості і політичної волі піти на компроміси заради спільної позиції", - заявив Андрій Єрмолаєв.