RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Позиція НАТО та ЄС може призвести до нової війни у Європі – експерт-міжнародник

Сербія може напасти на Косово, підбурювана до цього Росією

Сербія може напасти на Косово, підбурювана до цього Росією Фото:

Скориставшись тим, що увагу всього світу зараз прикуто до України, днями Сербія відновила войовничу риторику щодо Косово. Президент Сербії Олександр Вучич заявив, що Брюссельської угоди про нормалізацію відносин із Косово більше не існує. Формальним приводом демаршу стало рішення Судової ради в столиці Косово Приштині відсторонити голову Головного суду Митровиці Ліляну Стеванович за те, що вона за два дні до того була присутня у Белграді на зустрічі президента Сербії з представниками сербів з Косово і Метохії. Президент Сербії натомість заявив, що у Косово підготували накази на звільнення всіх сербських поліцейських та командирів, які були присутні на зустрічі. Однак про справжні причини вкрай різких заяв офіційного Бєлграда та до чого вони можуть призвести в інтерв'ю Апострофу розповіла засновниця проекту "Балканський оглядач" Наталя Іщенко.

-Президент Сербії Вучич заявив що Брюсельскої угоди більше не існує. Які ви вбачаєте накращий і найгірший сценарій в в цій ситуації?

-Тут є два сценарії. Перший сценарій полягає в тому, що президент Вучич наразі усього лише веде передвиборчу компанію, тому що 3 квітня в Сербії загальні вибори президента і парламенту. Тому Вучич спеціально нагнітає ситуацію, щоби показати себе рятівником нації та людиною що вирішує проблеми, і спеціально створює певну конфліктну ситуацію, щоби потім якось із неї виходити, набирати бали і додаткові електоральні відсотки. Другий варіант гірший, і він полягає у тому, що під ковдрою російської агресії проти України, Вучич подумав, що саме час вирішити деякі проблеми за допомогою сили, мова йде про Косово. І це достатньо апокаліптичний сценарій, який означає що Сербія розглядає варіант силового втручання для встановлення контролю над Косово, або над частиною Косово, де живуть серби.

-Якщо ми розглядаємо найгірший сценарій, то чи самостійний Вучич в своєму намірі силового втручання у Косово, чи сербський президент може діяти за вказівкою Путіна відкрити другий фронт?

-Вучич достатньо самостійна фігура. Але в сербському уряді є Олександр Вулін, який є абсолютно проросійським політиком, хоча і займає посаду міністра внутрішніх справ Сербії. Його всі знають як людину, яка орієнтується на Росію, співпрацює із РФ і взагалі більше є російським політиком, аніж балканським. І якраз Вулін дуже агресивно висловлюється стосовно косовської проблеми в останні дні, саме він нагнітає цю тему, дає зрозуміти, що може відбутись ситуація, за якої справа дійде до бойових дій в Косово. Звісно, Вулін це робить з подачі Москви.

Абсолютно дивною в цьому сенсі виглядає позиція президента Сербії Вучича, тому що він завжди позиціонував себе людиною, яка намагається балансувати між Заходом і Сходом, між Європою і Росією, і його останні заяви та нагнітання ситуації навколо Косово якраз кажуть про те, що можливо саме в косовському питанні він більше дослухався до того, що йому кажуть з Кремля.

- Вулін автономна від президента фігура, чи між є певний зв'зок?

- Зараз в Сербії президент і члени уряду входять до однієї політичної сили, і міністр, навіть якщо він формально представляє іншу партію, все одно є соратником Вучича. Вулін просто найбільш проросійський сербський політик у владі.Наприклад, саме Вулін лобіює відкриття в Сербії представництво Міністерства оборони Росії. Тобто це вже не співробітництво в культурній сфері чи на рівні контактів між політиками, це вже просування оборонного співробітництва, і саме Вулін лобіює силовий напрямок співробітництва Бєлграда і Москви. Загалом, влада в Сербії монолітна. Тобто президент Вучич там контролює і уряд, і президентську вертикаль, і більшість місцевих органів влади. І коли міністр щось говорить, наприклад той самий Вулін, то він це говорить за погодженням з президентом.

- З якої причини Вучич і його команда обрали таку стратегію поведінки?

-Вучич та його команда так себе поводять тому що опозиція в Сербії ще більш радикальна. Так, вона проводить мітинги із символами Z та із портретами Путіна, люди підходять до російського посольства та дякують Росії. Загалом опозиція дуже потужна, вона збирає багато своїх прихильників і проводить масові акції. Тому своїми заявами Вучич намагається перехопити електорат проросійської антизахідної опозиції.

-Хіба у Вучича хиткі позиції перед виборами? Наскільки сильна в нього електоральна підтримка?

-Соціологічні дослідження кажуть що у Вучича та його партії дуже міцні позиції, але, тим не менше, після виборів він не буде мати таку тотальну владу в країні. Тобто радикальна опозиція може пройти до парламенту і до місцевих органів влади, і тоді Вучич втратить абсолютну монополію влади, яка зараз в нього є. Більше того, вибори, що мають відбутися Вучич оголосив під тиском ЄС, оскільки вся опозиція, і не лише проросійська, а навіть демократична опозиція вимагала дострокових виборів і заявляла що минулі вибори були непрозорі, недемократичні. І Вучич пішов на перезавантаження системи - це вибори і президентські, і парламентські, і вибори органів місцевої влади.

-Яка ймовірність того, що Вучич обере силовий варіант вирішення сербських суперечок із Косово?

-До 24 лютого цього року, я б сказала що це дуже малоймовірно. Тому що Сербія все ж таки є кандидатом на вступ до Європейського союзу, і це країна що позиціонує себе нейтральною та такою, що хоче вирішувати всі питання мирним шляхом. Але після 24 лютого ми не можемо виключати силового сценарію в жодній точці земної кулі, а особливо на Балканах. І якщо вже зараз проросійські політики і навіть поміркований президент Сербії каже що можливий розвиток силового сценарію, якщо Вучич казав що вже зруйнувався мирний договір, який був досягнутий між Бєлградом і Приштіною, щоби вирішити косовську проблему мирним шляхом, то можна очікувати всього що завгодно. Ресурси для цього в Сербії є, тому що вона тримає біля кордонів Косово велику кількість військових і внутрішніх військ, постійно проводить навчання з технікою, артилерією, літаками. Тобто технічно Сербія готова до вторгнення в Косово. Єдиний хто може цьому завадити - це НАТО і ЄС, тому що ЄС відповідає за переговори Бєлграда і Приштини, а НАТО тримає сили в Косово. Якщо НАТО і ЄС дадуть сигнал що вони не допустять розгортання силового сценарію, то все закінчиться вербальним нагнітанням, але до війни не дійде. Але якщо НАТО і ЄС дадуть якісь незрозумілі сигнали, які в Сербії сприймуть як підтвердження подальшого невтручання Альянсу і ЄС, то може дійти до силового зіткнення.

-Хіба наразі НАТО своєю позицією і діями відносно російсько-української війни не змушує думати що в косовський конфлікт Альянс не втрутиться ?

- Я думаю що остання заява сербського керівництва є наслідком такої поміркованої позиції НАТО щодо України. Єдине, що дозволяє говорити що в Косово ситуація трохи інша це те, що там присутні саме сили НАТО в якості миротворців з мандатом ООН. І тому, якщо Сербія буде намагатися вирішити питання Косово силовим шляхом, то вона теоретично буде протистояти силам НАТО. Але я так думаю, що в Бєлграді сподіваються почути від НАТО - мовляв, Альянс тут ні до чого. Тому повторю, саме через помірковану реакцію НАТО на вторгнення Росії в Україну ми почали чути такі заяви від Сербії, які ще місяць тому неможливо було уявити. Навпаки, серби на офіційному рівні постійно заявляли що вони за мир, і що вони будуть домовлятися з Приштіною. Але зараз ми бачимо що риторика змінилася на більш войовничу.

Читайте також

Новини партнерів