RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Кандидати в мери Києва: хто всі ці люди

За крісло градоначальника змагаються 20 претендентів

За крісло градоначальника змагаються 20 претендентів Фото: Апостоф / Колаж

Як відомо, 25 жовтня в Україні пройдуть місцеві вибори. Окремо варто виділити ситуацію в ключовому місті країни - Києві. За крісло мера Києва поборються 20 кандидатів. "Апостроф" підготував короткий огляд кандидатів - їх сильні і слабкі сторони.

1. Віталій Кличко - діючий мер Києва, партія "Удар"

Народився в Киргизькій РСР в сім'ї військовослужбовця, пізніше з родиною переїхали в УРСР. Професійний боксер з успішною кар'єрою світового рівня. З 2005 року почав свою політичну діяльність в якості позаштатного радника президента України. У 2012 році був обраний депутатом Верховної Ради України 7-го скликання, і очолив фракцію "Удар". У 2014 році брав участь в Євромайдані. У тому ж році був обраний на пост мера Києва і призначений головою КМДА, попередньо об'єднавшись з політичною силою "Блок Петра Порошенко".

На посаді мера Віталій Кличко запам'ятався ремонтом столичних доріг, побудовою мостів, і боротьбою з нелегальними МАФами (кіосками, які не платять податки в бюджет столиці).

Критики Кличка найчастіше звинувачують чинного мера в підтримці узаконення проблемних забудов, а також у відсутності рішень з "сміттєвої проблеми". На майбутніх виборах є безумовним фаворитом.

2. Ірина Верещук - партія "Слуга народу"

Народилася в Львівській області. Екс-мер міста Рава-Руська. У вересні 2019 року став депутатом ВРУ від "Слуги народу", і зайняла пост представниці Кабінету міністрів. Потім пішла з даного поста, пояснюючи це тим, що не знайшла спільну мову з тодішнім прем'єр-міністром Гончаруком. Входить до Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.

Критики Верещук стверджують, що її кандидатура технічна, і була висунута від "Слуги народу" як результат врегулювання протиріч між Офісом Президента і чинним мером Кличко. Більш того, має негативний бекграунд - її неодноразово звинувачували в тому, що після агресії з боку Росії, вона їздила туди на різні заходи, а також демонструвала латентно "ватяну" риторику.

3. Андрій Пальчевський - партія "Перемога Пальчевського"

Ще один проросійський політик, який балотується в мери Києва. Народився в столиці України. Закінчив Військовий інститут Міністерства оборони СРСР в Москві. У 1995 році балотувався в Державну думу Росії за списками виборчого об`єднання "Партія любителів пива". З 2010 року став першим заступником міністра України у справах сім'ї, молоді та спорту, що призвело до скандалу - його звинуватили в тому, що у нього не було українського громадянства. Скандал з труднощами вдалося зам'яти.

Варто згадати, що Пальчевський - власник лабораторії Eurolab, в якій здавав аналізи Володимир Зеленський перед дебатами з Петром Порошенко. Але в команду нового президента не потрапив, звинувачуючи в цьому Андрія Богдана. Втім, причини для того, щоб не пускати Пальчевського на Банкову у Зеленського були. Його неодноразово звинувачували в тому, що він багато років працював в Головному розвідувальному управлінні РФ.

4. Сергій Притула - партія "Голос"

Уродженець Тернопільщини. В даний момент проживає і працює в Києві. Відомий телеведучий та шоумен. У 2019 Притула став членом партії "Голос" і взяв участь в парламентських виборах, але не пройшов в Раду. Притула займається волонтерською діяльністю, зокрема збирає фінансову допомогу українській армії.

Родич скандально відомого екс-нардепа та бізнесмена Віталія Хомутинника - одружені на рідних сестрах.

5. Олександр Попов - партія "Опозіційна платформа - За життя"

Екс-міністр ЖКГ в уряді Януковича, а потім і Азарова. Найбільше відомий як глава КМДА з 2010 року, коли після призначення його на цю посаду, в той час ще мер - Леонід Черновецький фактично втратив можливість впливати на те, що відбувається в Києві.

Також Попов фігурує в справі про розгін євромайдан в ніч з 29 на 30 листопада 2013 року. Його відносять до групи впливу "газовиків" і конкретно Сергія Льовочкіна.

6. Сергій Гусовський - партія "За Майбутнє"

Народився в Києві. Раніше Гусовський працював інженером, потім став ресторатором. У 2014 році, став депутатом Київради і очолив фракцію "Самопоміч". У 2015 році балотувався в мери Києва, але посів п'яте місце.

У 2018 році трапився скандал: Гусовського звинуватили в покриванні члена фракції Романа Марченко, сім'ї якого Київрада виділила 1,4 га землі. Після цього Гусовський очолював депутатську групу "Київська Команда" в Київраді. У 2019 на позачергових виборах балотувався до Верховної Ради по одному зі столичних мажоритарних округів як самовисуванець, але програв.

7. Андрій Іллєнко - партія ВО "Свобода".

Уродженець Києва. У 2005 році вступив в партію ВО "Свобода". З 2006 по 2010 рік був заступником голови Київської міської організації ВО "Свобода", а з 2010 до 2014 вже очолював її.

Депутат Верховної Ради України 7-го і 8-го скликання. "Свободу" неодноразово звинувачували в тому, що вони, демонструючи опозиційність по відношенню до влади, насправді підігравали команді Кличка. В результаті, це відобразилося на рейтингах політсили, яка практично позбавлялася шансів потрапити до наступного скликання Київради.

8. Олексій Кучеренко - партія ВО "Батьківщина"

Народився у Вінниці, навчався в Києві, працював на промислових підприємствах, в тому числі на керівних посадах. Кучеренко - діючий народний депутат від партії "Батьківщина". До цього був депутатом 3-го, 5-го і 6-го Верховної Ради України.

Екс-міністр з питань житлово-комунального господарства в другому уряді Юлії Тимошенко. Довірена особа Тимошенко на президентських виборах 2019 року.

У 2000-2001 роках був головою Запорізької обласної держадміністрації.

Він - відомий експерт з питань ЖКГ. На думку ряду експертів, Кучеренко має високі шанси скласти компанію Віталію Кличку у другому турі виборів мера.

9. Борислав Береза - "ЕкоПартія"

Народився в Києві. Спочатку займався книготоргівлею і створив літературне агентство. Був телеведучим на програмах, пов'язаних з літературою. У 2014 році Борислав Береза став спікером "Правого сектора", хоча раніше не мав ніякого відношення до правих рухів. З чуток, його туди завели сили, які мали відношення до екс-глави Адміністрації президента Сергія Льовочкіна.

В результаті Береза був обраний до парламенту України в 2014 році. Пізніше, в 2015 році був кандидатом в мери Києва від "Партії рішучих громадян", але програв Кличку в другому турі. Член української делегації в ПАРЄ до 2019 року.

10. Юрій Левченко - партія "Народовладдя"

Народився у Вінниці, в родині військовослужбовця. Більше десяти років був членом партії ВО "Свобода". Був депутатом Вишгородської районної ради з 2010 по 2014 рік, Київради в 2014 році, а також народним депутатом Верховної ради України VIII скликання з 2014 по 2019 рік.

У 2019 вийшов з "Свободи", створивши власну партію Команда Левченко "Народовладдя", до якої увійшли ряд відомих київських активістів.

11. Єгор Фірсов - партія "Екологічна альтернатива"

Народився в Донецьку. З 2004 року почав політичну кар'єру в партії "Наша Україна", проте через рік пішов звідти, звинувативши партію у використанні платних масовок. У 2010 року займався боротьбою з фальсифікаціями на виборах. Через рік приєднався до партії "Удар". З 2011 по 2012 рік - помічник народного депутата Ірини Геращенко.

Також Фірсов був обраний від партії "Удар" в парламент 7-го скликання, і 8-го скликання - від БПП. Однак пізніше був позбавлений мандата, оскільки звинуватив керівництво фракції в корупції і вийшов з неї.

У 2019 року уряд Гончарука призначило Фірсова в.о. голови Державної екологічної інспекції України, але вже в травні 2020 року він був звільнений з цієї посади рішенням уряду Шмигаль.

12. Михайло Поживанов - "Радикальна партія Олега Ляшка"

Народився в Дніпропетровську, але пізніше з родиною переїхав до Росії. Потім працював на промислових підприємствах України, в тому числі і на керівних посадах. Чотири рази обирався народним депутатом до Верховної Ради. Також займав посаду міського голови Маріуполя в 1994-1998 роках і працював в КМДА з 1999 по 2005 роки.

У 2007-2008 роках був головою Держрезерву. З 2008 по 2010 рік - заступник міністра економіки в уряді Юлії Тимошенко. За часів президентства Віктора Януковича в 2011 році СБУ порушила кримінальну справу стосовно Поживанова і оголосила розшук, йому інкримінували розкрадання 35 млн грн. Пізніше справу "злили", вважаючи політично мотивованою.

У 2010-2014 роках працював в Австрії. У 2014 році після Революції гідності повернувся в Україну, і відновив політичну кар'єру. Його син Олександр Поживанов став депутатом Київради від "Батьківщини".

13. Ігор Смешко - партія "Сила і Честь"

Народився в Черкаській області. Здобув освіту військового інженера з радіотехніки. Також має юридичну освіту. З 2003-го по 2005-й - голова Служби безпеки України.

З 2006 року Ігор Смешко - президент Центру стратегічних досліджень та аналізу. З 2009 року - голова Всеукраїнської громадської організації "Сила і честь".

У 2014 році був радником президента України Петра Порошенка. Але в 2015 року Смешко був звільнений і призначений позаштатним радником президента до 2019 року. На даний момент є лідером партії "Сила і Честь", яка мала непогані шанси пройти до Верховної Ради в 2019 році, але зараз її підтримка серйозно просіла.

14. Діана Гранцева - самовисуванка

Народилася в Молдові, потім проживала в Керчі. В даний момент живе в Києві, є главою Національної української асоціації житла, яка займається питаннями ЖКГ.

Веде проект "Грані Гранцевої", в якому піднімає питання ефективної співпраці між бізнесом і владою, раціонального використання природних ресурсів в побуті і демистификации влади.

15. Віктор Петрук - громадянський рух "Хвиля"

Народився в Житомирі. Віктор Петрук був головним фахівцем Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, а пізніше став активним критиком транспортної політики столиці. Автор альтернативного проекту трирівневої розв'язки на Шулявці з реверсивним кільцем для поворотів.

16. Сергій Шахов - партія "Наш Край"

Народився в Казахстані, потім переїхав до Луганської області. Займався підприємницькою діяльністю. Має вкрай неоднозначну репутацію в політичних і бізнес-колах.

Сергій Шахов - народний депутат двох скликань Верховної Ради. Обидва рази, в тому числі і в парламент нинішнього складу, пройшов в Раду як переможець в мажоритарному окрузі. Входить до складу комітету з питань екологічної політики та природокористування.

17. Максим Гольдарб - самовисуванець

Народився в Росії, потім переїхав в Україну, де і отримав юридичну освіту. З 2013 по 2014 рік Гольдарб був директором Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України. Неодноразово потрапляв в скандали, в тому числі корупційного характеру.

Пізніше став ведучим авторських програм на телеканалі NewsOne.

З 2018 року Гольдарб - співорганізатор Всеукраїнського руху "Партія миру", пізніше був обраний заступником голови організації. З 2019 року Гольдарб є главою партії "Союз лівих сил" - проросійського проекту, який раніше очолював Василь Волга.

18. Олександр Омельченко - партія "Єдність"

Найстарший кандидат: народився в 1938 році у Вінницькій області. Олександр Омельченко в 1994-1996 роках був заступником і першим заступником голови Київської міськдержадміністрації.

У 1996 - 2006 роках очолював КМДА. Частина цього періоду (в 1999-2006 роках) також одночасно був мером Києва.

У 2007 році був обраний народним депутатом України 6-го скликання від президентського блоку "Наша Україна - Народна самооборона№. Пізніше кілька разів балотувався в мери столиці, але безуспішно.

19. Микола Томенко - партія "Рідна країна"

Народився в Черкаській області, навчався в Києві, історик за освітою.

У 2002 році обраний до Верховної Ради України від блоку "Наша Україна". Очолював комітет з питань свободи слова та інформації, виступав проти тиску президентської влади на ЗМІ.

У 2004 році взяв активну участь у виборчій кампанії Віктора Ющенка, був його довіреною особою. З лютого по вересень 2005 року - віце-прем'єр України з гуманітарних та соціальних питань в уряді Юлії Тимошенко. Йдучи у відставку, виступив зі скандальними викриттями фактів корупції в найближчому оточенні президента Ющенка. Микола Томенко двічі був віце-спікером Верховної Ради, а народним депутатом - у п'яти скликаннях парламенту.

У 2019 партія Миколи Томенка об'єднала зусилля з партією Гриценка на парламентських виборах - проте в Раду цей союз не пройшов.

У ЗМІ писали про близькість Томенко з групою "газовиків".

20. Олена Філонова - партія "Разом сила"

Народилася в Києві. Олена Філонова відома як ведуча телепередачі "Ревізор" ( "Новий канал") і популярний б'юті-блогер в Instagram, де у неї понад 700 тис. підписників.

Філонова балотується від партії "Разом сила", яку заснували ряд громадських організацій, включаючи рух "Авто-Євро-Сила".

Читайте також