RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Виходу немає: чому з Ради хочуть, але не можуть втекти депутати

У парламенті зависли заяви про відмову від мандата вже трьох нардепів

У парламенті зависли заяви про відмову від мандата вже трьох нардепів Фото: Микола Білокопитов

Попри заяву про залишення Верховної Ради представника "Самопомочі" Андрія Журжія, швидше за все, він ще довго буде народним депутатом. Інша справа, що це рішення накладається на загальне розчарування в партії мера Львова Андрія Садового, яка останнім часом серйозно знизила політичну активність і фактично стоїть на місці. В причинах рішення нардепа і в непростій ситуації в "Самопомочі" розбирався "Апостроф".

Заява про складання повноважень нардепа від "Самопомочі" Андрія Журжія стала серйозною несподіванкою не тільки для журналістів і громадськості, але і його колег. Цікавою виглядає і мотивація нардепа, озвучена в заяві на ім'я голови Верховної Ради Андрія Парубія. Журжій зазначив, що напередодні виборів у парламенті стався "відкат зроблених реформ", тому він не бачить причин для подальшого перебування в Раді. Зокрема, він розкритикував буксування парламенту в питаннях впровадження податку на виведений капітал, зниження податкового навантаження на заробітну плату, ліквідації єдиного соціального внеску.

Однак пояснення Журжія в Раді сприйняли не всі. Наприклад, заступник голови фракції Радикальної партії Андрій Лозовий у себе в Facebook висловив думку, що нардепом насправді рухає тонкий розрахунок. Справа в тому, що парламентарій від "Самопомочі" повідомив про відмову від мандата після закриття восьмої сесії, яка завершилася 13 липня, хоча заява датована ще 21 червня. Наступна сесія відкриється за півтора місяці – 4 вересня, і неясно, коли проект постанови про дострокове припинення депутатських повноважень Журжія розгляне профільний комітет. Тим більше складно спрогнозувати, коли його внесуть до порядку денного роботи Ради і схвалять депутати. Виходячи з цього, Лозовий прогнозує, що Журжій залишиться в Раді мінімум до жовтня, а можливо, і довше, адже з наближенням президентської кампанії парламенту буде не до голосувань такого роду.

Реакція колег Андрія Журжія на його заяву про складання своїх депутатських повноважень Фото: Скріншот
1 / 1
Реакція колег Андрія Журжія на його заяву про складання своїх депутатських повноважень Фото: Скріншот
1 / 1
Реакція колег Андрія Журжія на його заяву про складання своїх депутатських повноважень Фото: Скріншот
1 / 1
Реакція колег Андрія Журжія на його заяву про складання своїх депутатських повноважень Фото: Скріншот
1 / 1

У "Самопомочі" говорять про необґрунтованість подібних версій. Як сказала "Апострофу" його колега за фракцією Олена Сотник, нардеп більше не планує обиратися в наступний склад парламенту. "А чутки з'являються, тому що інші депутати не розуміють, як можна з власної волі відмовитися від статусу народного депутата. А є люди, які оцінюють свою діяльність в першу чергу виходячи з її результативності... Прийшовши до парламенту з юридичної фірми, я його дуже добре розумію", - зазначає Сотник.

Якщо ж говорити про мотиви Журжія піти з Верховної Ради, то співрозмовник видання в депутатському корпусі нагадує: нардеп не раз мав проблеми з правоохоронними органами. У грудні 2016 року стосовно народного обранця Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження за підозрою в несплаті податків. Сам Журжій пов'язував справу з критикою на адресу тодішнього керівника Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова та першого заступника голови ДФС Сергія Білана, які входять в орбіту президента Петра Порошенка. Крім того, перший заступник податкового комітету Ради Журжій входить в число опонентів голови свого комітету Ніни Южаніної з "Блоку Петра Порошенка", яку у фракції за очі називають "бухгалтером президента", оскільки вона довгий час працювала на підприємствах Порошенка. Втім, рівно рік потому в ГПУ повідомили, що доказів провини Журжія немає, у зв'язку з чим кримінальне провадження щодо нього закрито.

Читайте також: Процес пішов: депутати Порошенка, Садового і Яценюка шукають новий "дах"

Уже лютому цього року в будинок Журжія нагрянула поліція, спробувавши провести обшук. Пізніше депутат, посилаючись на неофіційні джерела, написав, що санкцію на обшук поліцейські отримали в межах кримінального провадження, розпочатого ГПУ щодо людини, у якої він купив будинок 11 років тому. Нібито слідчий надав суду неправильні відомості про права власності на будинок, а в реєстрі досудових розслідувань Журжій не фігурує.

Разом з тим джерело серед депутатів натякає, що тиск на Журжія не припинився, що може бути справжньою причиною залишити крісло в парламенті. "Його вже місяць не було в сесійній залі", - натякає співрозмовник. Згідно з даними письмової реєстрації, з 8 червня Журжій дійсно відзначився лише на ранковому засіданні 10 липня...

За іншою неофіційною версією, Журжій хоче повернутися з політики в юриспруденцію, де він багато заробляв, а доходи не потрібно було виставляти на загальний огляд. Співрозмовник видання, що знає ситуацію всередині фракції "Самопомочі", каже, що схожі настрої притаманні й іншим вихідцям з бізнесу. Він нарахував п'ятьох таких депутатів, що вже вирішили покінчити з політикою і не балотуватися на нових виборах у Раду. "Один з них – Данченко (колишній генеральний директор "Датагруп" і голова комітету Верховної Ради з питань інформатизації та інформаційних технологій Олександр Данченко, – "Апостроф"). Вихідці з бізнесу втомилися від пильної уваги до себе і з нетерпінням чекають завершення терміну повноважень. Переобиратися ніхто не хоче", - каже джерело.

Народний депутат України від партії "Самопоміч" Андрій Журжій Фото: samopomich.ua

Але є інший нюанс. Цілком може статися так, що за позбавлення Журжія депутатського мандата не проголосує Верховна Рада. Справа в тому, що крім Журжія у Верховній Раді "зависли" дві заяви нардепів про добровільне складання повноважень. Мова йде про колишнього "фронтовика" В'ячеслава Костянтинівського, а також представницю "Самопомочі" Олену Бабак, які заявили про своє бажання пітибільше року тому. У листопаді минулого року парламент виніс на голосування проекти постанов, однак 226 голосів в залі не знайшлося. У кулуарах Верховної Ради тоді пояснювали це тим, що все впирається в Костянтинівського, а вірніше в округ №220 у Києві, на якому той святкував перемогу в 2014 році. Як розповідали депутати з різних політсил, в Адміністрації президента "заморозили" ситуацію з округом через відсутність перспективного кандидата.

Свої підводні камені є і в історії з Оленою Бабак. Справа в тому, що на її місце в Раду мала зайти Юлія Вусенко (№36 в списку "Самопомочі") – колишній секретар Луцької міськради, яка продовжує відігравати серйозну роль в цьому обласному центрі. У ЗМІ писали про те, що Вусенко давно пов'язана з групою "Континіум" і нардепом Степаном Івахівим. Як би там не було, її перехід в парламент міг бути небажаним.

Через Костянтинівського і Бабак є висока ймовірність того, що в Раді "зависне" й заява Журжія. Це визнають і в "Самопомочі". "Верховна Рада, не голосуючи за заяви народних депутатів, порушує їхні права. Адже в законі про статус народного депутата сказано, що це (дострокове складання депутатських повноважень, – "Апостроф") – його право. Не парламенту вирішувати, чи відпускати депутата чи ні... А Журжій вчинив як вважає за потрібне", - розповіла нардеп від фракції "Самопомочі" Олена Сотник.