Ця детективна та повчальна історія почалась з початком повномасштабної війни. Директор київського пологового будинку №6 Сергій Цемашко виявив в своєму закладі "мертві душі", тобто людей, які в закладі не працювали, але отримували там зарплатню. Директор повідомив про це в поліцію, слідчі пізніше встановили співробітників, які розробили схему з «мертвими душами». Потім до розслідування цієї справи підключилось Бюро економічної безпеки (БЕБ) і директор пологового отримав підозру в скоєні злочину. Його визнали організатором створення схеми. Тобто, тепер вийшло так, що ініціатива карається. Сергій Цемашко вважає себе невинуватим і оскаржив підозру в суді, але Офіс генпрокурора, який курує справу БЕБ, настроєний рішуче і відступати теж не збирається. "Апостроф" розбирався в деталях цієї історії.
"Мертві душі"
В середині березня 2022 року російські окупаційні війська стояли на підступах до Києва. Багато підприємств евакуювались із столиці в західні регіони, але комунальні медзаклади працювали. Не становив винятку і пологовий будинок № 6, адже жінкам треба народжувати і зупинити це неможливо. Звичайно, що колектив медзакладу зменшився, адже з-за військових дій немало працівників виїхали з Києва, кинувши роботу.
Одного вечора директор закладу Сергій Цемашко вирішив передивитись банківські транзакції по зарплатах і виявив, що в них зустрічаються однакові прізвища, але різні ініціали і його це збентежило.
Читайте також: Без зв'язку: до чого призведе корупційний скандал у Держспецзв'язку
Зранку прийшовши у бухгалтерію директорпочав з'ясовувати, що за люди означені в платіжках. Як каже Цемашко, тоді виявилось, що в медзакладі є "працівники", які не виконували жодних робіт, але щомісяця отримували зарплатню, тобто "мертві душі". Додамо, що пологовий є бюджетним закладом.
Сергій Цемашко в залі суду
У підсумку, в пологовому викрили понад десяток "мертвих душ". За ініціативою Цемашка була складена комісія та розпочато службове розслідування за цим фактом.
"Як я зрозумів, ця практика в пологовому тягнеться ще з часів Радянського Союзу", - каже "Апострофу" Сергій Цемашко.
Нарахування зарплати в медзакладі проходить в декілька етапів. За це відповідають головний бухгалтер, заступник директора з економіки та начальник відділу кадрів. Як раз тоді ці співробітники працювали дистанційно і директор, щоб прояснити ситуацію, вів з ними переписку у вайбері. Пізніше вона стане одним з доказів сторони захисту в матеріалах кримінальної справи.
Важливо зазначити, що начальник відділу кадрів працювала в лікарні 10 років, заступниця директора з економічних питань - 19 років, а головну бухгалтеркуприймав на роботу Сергій Цемашко, який очолив медзаклад в 2020 році, перемігши в конкурсі.
Хто винуватий?
Внутрішня перевірка нарахувала загалом близько 5,4 мільйона гривень збитків. А відповідальними за "влаштування на роботу" 17 "мертвих душ" службове розслідування назвало вже згаданих трьох керівниць.
Після завершення службового розслідування всі троє звільнились за власними заявами, а директор – написав заяву в поліцію. Тоді ж, у травні 2022 року правоохоронці й почали розслідувати справу. Цікаво, що серед так званих «працівників пологового» правоохоронці знайшли, наприклад, манікюрницю начкадрів.
Більше того, поліцейські слідчі навіть передивились записи з камер біля банкоматів і побачили трьох жінок, які знімали гроші з карток фейкових працівників. Цими трьома жінками виявились три вже згадані начальниці.
Але підозру вручили не їм, а двом іншим жінкам з клініко-діагностичної лабораторії.Вони теж начебто приймали участь у схемі, але були найнижчою ланкою. Ці працівниці підписували табелі робочого часу.
Керівниці лабораторії не заперечують, що в їхньому відділі були "мертві душі". Жінки теж, як і директор, говорять про таку практику, що стала вже традицією медичних закладів.
Разом з тим, обидві фігурантки впевнені, що їхнє керівництво теж знало, кому підписує зарплати.
Винними ці жінки вважають не лише трьох уже названих посадовиць. А й самого директора. Вони запевняють, що давали такі покази і комісії в лікарні, і офіційному слідству. Але свідчення проти директора, за словами медикинь, не внесли в протоколи.
У вересні 2022 року справу проти лаборанток, спрямували до суду. І лише після цього підозру вручили начальниці кадрів. Але та вже встигла виїхати з України. Зараз жінка оголошена в розшук.
Саме її і лише її поліція офіційно визнала організаторкою схеми з фейковими працівниками.
БЕБ взялось за справу
В серпні 2022 року справу "мертвих душ" передали до Бюро економічної безпеки. Потім з БЕБ справа знову повернулась до поліції, а потім її знову відфутболили до БЕБ, а БЕБ відкрило власне провадження. За словами адвоката Цемашка Сергія Жиліча, слідчі БЕБ просто взяли всі матеріали з поліції, додали три допити залегендованих працівників, де був, як вважає захисник, тільки набір пліток.
Правда, співробітники БЕБ провели обшуки в медзакладі та в квартирі Сергія Цемашка. За словами адвокатів директора після першого обшуку БЕБ пів року мовчало. Цемашка навіть не допитували. А вже 31 серпня 2023 року йому вручили підозру. В БЕБ вважають, що організатором схеми розкрадання бюджетних коштів був саме директор.
"Керівник медзакладу залучив до незаконної схеми своїх підлеглих та знайомих… Незаконні виплати з бюджету надходили на банківські картки "працівників", а потім розподілялись між фігурантами", – написано в офіційному пресрелізі Бюро та зазначається в матеріалах справи.
Прокурор вийшов в суд з вимогою заборонити Цемашку відвідувати заклад і відсторонити його від роботи. Однак суд цього робити не став. Цемашку обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
"Мені складно сказати чому прокуратура вручила підозру саме мені. Мотиви цього переслідування мені невідомі, - каже в коментарі "Апострофу" Сергій Цемашко, - Можливо це необхідно для статистики, а можливо це замовлення для чогось іншого. Але я точно знаю, що я непричетний до розкрадання цих коштів. Про це знають і люди які розкрадали ці кошти, але вони не будуть зізнаватися".
"В мене дві версії, чому БЕБ причепилось до Сергія Васильовича, - коментує "Апострофу" адвокат Сергій Жиліч, - Перша – ім це потрібно для звітності, показати, як вони гарно викривають корупціонерів. І друга – БЕБ в змові з колишнім головним бухгалтером. Але перша версія більше ймовірна".
Суд та справа
Сергій Цемашко за допомогою адвокатів оскаржив підозру БЕБ у суді і перше засідання з цього приводу вже відбулося. Адвокати заявили, що вважають підозру необґрунтованою і навели докази з матеріалів справи.
Прокурор наполягав на своїй версії звинувачення і ще раз повторив, що "керівник медзакладу Цемашко залучив до незаконної схеми своїх підлеглих та знайомих» і що цей факт начебто підтверджується показами свідків.
Але на засіданні сплив один нюанс на який звернула увагу суддя.
"Саме за заявою Цемашка було розпочате кримінальне провадження. Він повідомив до правоохоронних органів. Як ви це поясните?", - спитала суддя у прокурора.
Той відповів: "Наше провадження було зареєстровано за графіком оперативних співробітників і в провадженні не було повідомлено директору про злочин. В подальшому в ході слідства Цемашку стало відомо, що його дії документуються, і він з метою захисту написав заяву в поліцію, щоб викрити інших осіб".
Прокурор також наголосив, що підозрюваним начебто не виконуються обов’язки, покладені на нього в межах ухвали суду про застосування запобіжного заходу, у зв’язку з чим будуть прийняті відповідні процесуальні рішення.
"Звичайно, прокурор займається залякуванням і погрозами, бо іншого йому нічого не залишається, доказів вини мого клієнта в матеріалах справи нема", - резюмував адвокат.
Розгляд скарги Сергія Цемашка перенесли за клопотанням прокурора, який, як виявилось, не ознайомився зі всіма матеріалами справи.
"Якщо відкрутити все назад, зробив би я так само? Не знаю. Для мене це вкрай складне питання, - розмірковує директор пологового, - Чіткої відповіді я на нього не маю. Як людина, яка має честь і гідність, я б не пройшов мимо злочину. Але, з іншого боку, наразі я відчуваю тиск і переслідування з боку правоохоронних органів. Для мене це несподівано".
Отже, як неважко припустити, справа "мертвих душ" тільки починає розкручуватись і "Апостроф" буде слідкувати за її перебігом.
Читайте: Вперше в історії: нардеп з Антикорупційного комітету попався на хабарі біткоїнами, фото і відео