RU  UA  EN

Субота, 11 січня
  • НБУ:USD 42.38
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.38
Суспільство

Чому жителі Курщини не чинять опору ЗСУ? Олег Покальчук про цей феномен

Суджа Фото: Getty Images

Сили оборони України зайшли на територію Курської області Росії і на диво не зустріли там жодного спротиву місцевого населення. Чому так відбувається? Чи правда, що росіянам однаково, при якій владі жити? Чому росіяни не хочуть бути вільними? На ці запитання відповів в ексклюзивному коментарі "Апострофу" соціальний психолог та письменник Олег Покальчук.

В тому що жителі Курщини не чинять спротиву Силам оборони України, нічого дивного нема. Тут справа в тому, що Путін всі роки свого перебування у владі відтворював з Росії СРСР 2:0.

У цьому зв'язку можна згадати таке. Радянський Союз заходив танками в Угорщину у 1956 році, в Чехословаччину в 1968 році, в Афганістан у 1979-му. І що, хтось з радянських людей масово протестував? На протест проти введення військ у Чехословаччину вийшло усього 8 людей. Все.

Тобто російська пропаганда роками створювала з росіян такий собі "совєтскій народ". А що таке "совєтскій народ"? Це такий народ, якому нічого не належить. Як казали у Радянському Союзі "все вокруг колхозное, все вокруг мое", тобто нічиє. А для чого захищати нічиє?

Можна, звичайно, захищати найвищі для себе цінності, наприклад, свій дім, свою родину. Але, знову ж таки, росіяни не готові захищати найвищі цінності, якщо вони протирічать цінностям держави.

Ми не повинні росіян судити по собі. У них нема громадянського суспільства, тому що в тоталітарних країнах наявність громадянського суспільства становить для влади загрозу, а тому влада робить усе, щоб громадянського суспільства не було.

Російська влада роками виховувала народ, а вірніше населення, я б їх народом не назвав, — як споживача благ. Люди звикли отримувати все на халяву і при цьому не нести жодної відповідальності за своє майбутнє. Вони звикли, що влада їм дає якусь цукерку і все за них вирішує. На місцевому рівні, якийсь місцевий царьок. На державному рівні є "великий стратег" Владімір Владіміровіч. Їх влаштовує влада, яка забирає відповідальність.

І от тепер в ситуації з Курщиною російська влада потрапила в пастку.

СуджаФото: Getty Images

І в цьому поведінка росіян типологічна поведінці більшості європейців. Якщо взяти для прикладу Францію. У роки другої світової війни вона практично не чинила опір нацистській Німеччині. Тут існував уряд Петена. Вони спокійно жили під Гітлером.

Трохи інша ситуація в Польщі або Чехії. Вони були під радянською окупацією.

Також виникає питання, чому в Курській області не виник партизанський рух? Тут теж ми повинні завдячити російській пропаганді. Роками пропагандисти втовкмачували в голови росіян, що партизанщина — це погано. По суті, партизанська війна – це терор. А що таке партизанщина в їхньому уявленні? Це спротив чеченців у війні з Росією в 90-ті, це "Крокус Сіті Хол", це неприйнятно. А тому росіянин не уявляє, як можна зробити "коктейль Молотова" і в когось кинути.

Але треба зазначити, що ментальність росіян в різних регіонах різна. Наприклад, Москва та Санкт-Петербург відрізняються від іншої Росії. Або республіки Кавказу.

Що стосується Курщини, то через суміжність території, вона знаходиться з нами в близькому економічному просторі. Жителі наших прикордонних регіонів завжди спілкувались економічно з жителями російських прикордонних регіонів. Тому ми в чомусь близькі. Хоча, повторюю, судити по собі росіян не варто.

Читайте також

Новорічне подорожчання: чому в Україні зростають ціни на бензин

Подорожчання пального в Україні на початку 2025 року спричинене підняттям акцизів, зростання цін становитиме 1,5 гривні на літрі

Звільняти працівників стане легше... але навіщо? Які нововведення пропонує проект Трудового кодексу України

Проєкт нового Трудового кодексу викликає запитання і у нинішній редакції може бути відхилений Верховною Радою

Новини партнерів