RU  UA  EN

Субота, 21 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

"Летить дещо "з г**на і палок". Як Росія посилила повітряні атаки та як відповідає Україна

Шахед Фото: wikipedia.org

Росіяни активно атакують Київ дронами. Наприклад, в суботу, 2 листопада, повітряна тривога з цього приводу у столиці тривала майже всю ніч і до середини дня. Були, на жаль, і влучання в житлові будинки. Нардепка Мар’яна Безугла написала, що "шахеди" стали збивати гірше. У свою чергу тимчасово виконуючий обов’язки речника Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат спростував це твердження, розповівши про те, що з РФ в Україну вже два місяці летить "щось з гі…на і палок", яке стає "локаційно втраченим". А начальник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко зазначив, що росіяни намагаються вивести нальоти "шахедів" ледь не на цілодобовий формат і анонсував нові способи збиття "шахедів"."Апостроф" розбирався, що за "апарати" летять на Київ, наскільки вони небезпечні, що означає "локаційно втрачені" та як Україна може протистояти цій халепі.

Ворог збільшив нальоти дронів на Київ

Як повідомили в Генштабі ЗСУ, в жовтні цього року російські окупанти застосували по цивільних та військових об’єктах України 2023 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників невстановленого типу. А загалом, з початку 2024 року противник запустив по території України 6987 ударних БпЛА. Переважно ворожі дрони цілили по цивільній та критичній інфраструктурі України.

Ми вже звикли до того, що сигнал повітряної тривоги звучить кожну ніч, а 2 листопада у Києві він включався і вдень. На жаль, від уламків дронів було пошкоджено цивільну інфраструктуру і навіть були загиблі.

На підставі цього нардепка Маряна Безугла зробила висновок, що «шахеди» стали збивати гірше, бо ППОшників переводять у піхоту.

"Офіс Маряни Безуглої пише, що Повітряні Силиз бивають менше «шахедів», через те, що і зчастин ПовітрянихСил ( іне тільки) чимало людей направляють в піхоту. Так, підтверджую, направляють! Не від хороших часів…" - відповів на це т.в.о. речника Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Разом з тим Ігнат додав, що відсоток збиття "шахедів" аж ніяк не зменшився, є щоденні офіційні звіти.

Якщо повернутись до повідомлення Генштабу ЗСУ, то згідно з ним із 2023 ударних БпЛА 1185 було знищено/подавлено українськими захисниками, 738 одиниць локаційно втрачено, ще 29 БпЛА вийшли з підконтрольного повітряного простору нашої держави.

"Поясню ще раз — разом із шахедами вже другий місяць поспіль летить іще дещо, зліплене, як то кажуть, «з гівн@ і палок», яке ми у зведеннях називаємо «БпЛА невстановленого типу». Їх половина — вони маркуються як «локаційно втрачені». Тому брехня про менше збивають — очевидна!" - написав Ігнат.

"У жовтні 2024 року в черговий раз було встановлено абсолютний рекорд застосування армією країни-агресора дронів углиб території України – 2 023. Згідно з іншими моніторинговими джерелами цей показник становив 1 734, що все одно є рекордним показником. При цьому згідно з верифікацією влучень їх було 79 або 4% - якщо враховувати другий статистичний показник", - зазначив у коментарі військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

За словами Коваленка, не всі з цих дронів саме Shahed-136.

"Серед цих нальотів присутні дрони-приманки "Гербера", "Пародія" та їх аналоги, дешевші та покликані відволікати увагу ППО. У дронах-приманках окупанти розміщують кустарні "лінзи Люнеберга", що імітують собою об'єкт, який можна порівняти з дроном-камікадзе Shahed-136. А тому у статистиці присутні не лише «камікадзе», а й ці приманки, ідентифікувати які оперативно досить складно", - зазначив експерт.

За підрахунками Інституту науки та міжнародної безпеки (ISIS), Росія вже вийшла на потужність виготовлення таких "шахедів" понад 400 штук на місяць.

Що росіяни зліпили з г….на і палок

І Юрій Ігнат, і Олександр Коваленко згадують про російські дрони-приманки. Росіяни обізвали їх "Гербера" і "Пародія". Що вони собою уявляють. Як пише видання DEFENSE EXPRESS, це молодші сестри "Шахедів", які не несуть бойової частини, а створені для того, щоб відволікати нашу ППО. Для виробництва цих дронів використовують в буквальному сенсі слова пінопласт та фанеру. Електроніка "Гербери" – це лише дві плати, одна з яких відповідає за навігацію.

“На ній розміщено навігаційний модуль NEO-M8N-0 від швейцарської Ublox. На сайті виробника він коштує 31,5 долара за одиницю, але на китайському маракетплейсі цей чип, що все одно виробляється у Китаї, коштує дешевше у рази. А також, схоже, простий гіроскоп-акселерометр", - пишуть експерти видання.

Друга плата, як зазначають фахівці, згідно з маркуванням елементів, є, як мінімум, підвищуючим перетворювачем напруги. Ціна такого рішення у зборі - від одного долара.

Ці дві плати закладаються у пластикову скриньку, яка вже прикріплюється до стінок "апаратного відсіку" з фанери. От і все. Найдорожчим у цьому дроні є двигун.

Російський безпілотник "Гербера"Фото: Twitter

У цих дронах-приманках окупанти розміщують ще кустарні "лінзи Люнеберга", що імітують собою об'єкт, який можна порівняти з дроном-камікадзе Shahed-136.

Візуально лінза має вигляд кулі, з одного боку покритої фольгою. Ця куля здатна для ППО збільшувати розмір об'єкта — він здається більшим, ніж є насправді. Таку кулю опублікував в своєму телеграм-каналі Сергій Флеш.

Лінза ЛюнебергаФото: Сергій Флеш/ Telegram

"Гербери", як зазначають експерти, мають маленький ресурс польоту і самі досить швидко падають, коли в них закінчується паливо. От це і називається "об’єкт локаційно втрачений".

"Локаційно втрачені – термін, який означає, що ціль, яку супроводжували радіотехнічні війська ПС – ударні чи розвідувальні БПЛА ворога – зникають з радарів. У свою чергу це означає, що вони або вичерпали запас пального, або впали під впливом засобів РЕБ Сил оборони", – пояснив Юрій Ігнат.

Росіяни навчились і навчили нас

"Ще рік чи півтора тому, коли росіяни отримали перші «Шахеди» вони були тупі на 100%, я завжди дивувався, як російським фахівцям дали таку ударну складну зброю, - каже в коментарі "Апострофу" фахівець та консультант у галузі військових радіотехнологій, військовослужбовець Сергій Бескрестнов (Сергій Флеш). - Але зараз вони навчились. Вони змінюють маршрути, вони змінюють цілі, вони перебудовують польоти, вони літають колами, вони обчислюють наше ППО. То «Шахеди» літають вдень, то дуже низько. Тобто росіяни дедалі більше вдосконалюються. Ми це бачимо".

Але, за словами експерта, за півтора року застосування "шахедів" росіяни нас навчили, як з ними боротися.

"Мобільні вогневі групи, РЕБ, ППО, — це все збалансовано, це ешелонований захист, ми це вміємо робити, а вони не вміють", - зазначив Флеш.

Між тим, начальник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко анонсував нові способи збиття "шахедів". Правда, які саме, Коваленко не сказав. Нехай це буде для ворога сюрприз.

Росіяни панікують

Хоча росіяни, як кажуть українські експерти, вдосконалюються і масово виготовляють свої БПЛА "з г….на і палок", водночас ті ж росіяни звертають увагу на українські розробки і панікують, що в них такого немає. 1 листопада 2024 року насайті "Военное обозрение" була опублікована стаття "Знай своего врага: украинский проект "Армия дронов" против ВС России" в якій, як не важко здогадатись, автор описує український проєкт "Армія дронів". Причому описує його дуже схвально.

"2023 року Україна запускає т.з. Платформу BRAVE1 («Хоробрий1») — систему прийому заявок на технологічні гранти, підтриману серією конференцій, в яких може брати участь будь-яка команда розробників БЛА у світі, і не просто брати участь, а ще й отримати фінансування, якщо розробка заслуговує на втілення в серії. А у 2024 у жовтні розпочинаються конференції у Києві, причому тепер там беруть участь не лише розробники, а й інвестори у виробництво БЛА. У жовтні Федоров звітував про попередні підсумки першого року роботи — профінансовано розробок на 8 мільйонів доларів, щомісяця в системі BRAVE1 реєструється понад 200 заявок на технічні інновації, що заслуговують на фінансування… А 6 лютого Зеленський оголосив про створення в Україні принципово нового роду військ – Сил безпілотних систем (СБС)", - пише російське військове видання.

"Така система роботи з розробниками зробила Україну справжнім маяком для всіх розробників безпілотних засобів у світі, і не лише літаючих", - зазначає ворожий ресурс.

Далі автор констатує, що його країна такого поки зробити не може.

"Якби не їхні безпілотники, ми вже перемогли б", - резюмує російське видання.

Отож, як кажуть, коментарі зайві.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів