RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Яблучний Спас 2019: традиції і прикмети Преображення Господнє

Як правильно провести день Преображення Господнього

Як правильно провести день Преображення Господнього Фото: pixabay.com

Яблучний Спас - народна назва одного з найважливіших церковних свят, іменованого Преображенням Господнім. Цей день православні християни щорічно відзначають 19 серпня. Яблучний Спас - другий в черзі трьох серпневих Спасів, який відзначається майже через тиждень після першого - Медового Спаса або Маковія.

Друга назва цього свята - Спас на горі. Згідно з переказами, Ісус Христос разом з апостолами піднявся на гору Фавор. Під час молитви він несподіваного преобразився перед своїми учнями: його вбрання засяяло неймовірною білизною, а голос з небес сказав, що він - Син Божий. Своїм Преображенням Христос відкрив апостолам своє призначення. Коли Ісус повернувся до людей, то попросив їх зібрати яблука, щоб Отець освятив їх. Святкувати Яблучний Спас почали в 4 столітті, коли на горі Фавор відкрили храм, який увічнив Преображення Господнє.

"Апостроф" розповідає, як святкувати Другий (Яблучний) Спас і що прийнято в цей день освячувати в церкві.

Традиції свята

Святкування Яблучного Спаса починається з ранкової церковної служби. Віруючі намагаються йти до храму у білому вбранні, так як білий - головний колір свята. У цей день прийнято освячувати яблука, груші, виноград, ягоди та інші плоди, дозрілі в саду. Наші предки вірили, що освячені фрукти набувають якусь магічну силу і можуть виконати будь-яке бажання і захистити від негараздів.

Господині традиційно готують випічку з яблуками, запікають фрукти в духовці з медом і горішками і пригощають ласощами своїх рідних. Так як Яблучний Спас - розпал Успенського посту, тому всі страви повинні бути пісними.

Ще одна традиція свята - частування яблуками нужденних. У цей день прийнято не скупитися зібраним урожаєм, а охоче ділитися з тими, хто потребує допомоги.

Віруючі несуть освячені плоди на кладовище, причому яблука залишають не тільки на могилах своїх померлих рідних, а й занедбаних горбках, які залишились без догляду.

Прикмети на Яблучний Спас

Всі прикмети цього дня в пов'язані в основному з яблуками. Наші предки вірили, що яблука свіжого врожаю не можна їсти до Яблучного Спаса. Особливо це стосувалося прекрасної половини. Вважалося, що якщо жінка з'їсть плід до свята, то накличе біду на всю сім'ю.

Тепла суха погода на Другий Спас вважалася доброю прикметою, а дощ - передвісником ранньої і холодної осені.

Якщо на Яблучний Спас небо чисте і без хмар, то зима буде морозною.

Яблука, освячені в храмі, спочатку дають маленьким дітям і людям, що хворіють.

У цей день корисно посидіти під кроною яблуні, щоб зміцнити здоров'я, а також гармонізувати душевний стан.

Незаміжні дівчата просять у яблуні краси, прикрашаючи волосся її листям.