RU  UA  EN

Четвер, 29 травня
  • НБУ:USD 41.12
  • НБУ:EUR 46.45
НБУ:USD  41.12
Світ
Погляд

Сценарії перебігу політичних подій у Молдові під час парламентських виборів 2025 року

Фото:

Хто після парламентських виборів обійме крісло на 5-му поверсі цієї споруди?

Про сценарії перебігу політичних подій у Молдові під-час парламентських виборів 2025 року.

У зачині варто зазначити, що будь-яка перемога будь-кого буде відносною, а переможець не зможе одноосібно сформувати урядову більшість. Відтак, вже восени на нас чекає коаліційний уряд в Республіці Молдова.

Виглядає так, що всі «ліві», і за поганою традицією проросійські, партії будуть мати сумарно не більше 39 % голосів.

Мова про соціалістів від ПСРМ та комуністів з ПКРМ, а також про різних маріонеток кремлівського фунта Ілана Шора. Його партії найімовірніше не пустять в окреме плавання, на Блок Перемога, ні нові партії, які створені під Тарлєва, Фортуну та інших. То ж найімовірніше він свої кадри поведе через комуністів, на базі яких зʼявиться якийсь блок. Хоча в кремлі розглядають можливість створення одного великого лівого мегаблоку. Але наразі такий сценарій мало реалістичний…

Поточні кондиції партії Майї Санду /pas/ свідчать, що максимальна планка з голосами діаспори буде для них біля 38%. Інші партії на «правому фланзі» не прохідні, тому сумувати їх відсоток позбавлено сенсу.

Відтак, майбутній уряд буде формувати коаліція із залученням партій, які обере утилітарний електорат центру — такого 23%.

Москва розраховує, що «центр» захопить Блок Альтернатива.

Це б дало можливість мати доступ до реалізації трьох різних сценаріїв захоплення влади в Молдові:

1) Коаліція «Блок Альтернатива +

/pas/»;

2) Коаліція «ПСРМ + /pas/»;

3) Коаліція «Блок комуністів та шорівців + ПСРМ + Блок Альтернатива»;

Перших два сценарії — це мʼяка євроінтеграція і просочування Молдови в ЄС як чергової Угорщини та Словаччини.

В цих сценаріях кремлівські сили будуть вимагати премʼєр міністра, який на тлі відсутності харизматичних лідерів стане наступним президентом.

Третій сценарій — це боротьба за повернення Молдови в лоно російської імперії.

В цьому сценарії можливі різні тактики: від миттєвого формування проросійського уряду, за вказівкою ФСБ, до віддачі уряду /pas/ щоб наступний зимовий сезон «поховав» їх рейтинги, зафіксувавши їхню повну управлінську профнепридатність, з подальшим формуванням проросійського нового уряду, який домовиться про дешевий газ і нагадає молдованам про вигоди від дружби з кремлем.

Наразі рейтинги Блоку Альтернатива (БА), про створення якого оголосили в лютому, не дозволяють реалізувати такий сценарій.

В березні 2025 року БА мали 8,8% підтримки, спосіб усіх опитаних. А вже у травні 2025 підтримка впала до 8,2%. Динаміка рейтингу явно не та, на яку розраховували б у кремлі.

Надія на правильне розпорошення невизначених, але це марна справа. Адже невизначені в пошуці чогось нового.

Таким чимось новим розраховував стати Марʼян Лупу, який очолив створену Євгенієм Нікіфорчуком партію Респект Молдова (РМ).

Але поява Марʼяна Ільїча біля партійного штурвалу та на БілБордах Кишинева не сильно змінила їх електоральну ситуацію.

В березні 2025 року мала 0,3%, а в травні 2025, після комунікаційної кампанії та появою білбордів з Лупу, в них стало лише 0,5%. 5% для них виглядає сьогодні недосяжною планкою.

Але це не останні спроби поборотись за невизначеного виборця, який голосує за центристські партії, або ладен змінювати вибір в правий чи лівий бік, в залежності від вигоди.

В березні 2025 невизначених виборців було 26,3%, а в травні 2026 — 26,4%.

Це при тому, що почала зʼявлятись політична реклама, активно почали просувати нових політиків і їх політичні сили.

Висновок простий, поки цих виборців нічого не «торкнуло».

Режисери кажуть «було», коли в кадрі був той дубль, який їм потрібен. Так от, в стосунках нових політичних проектів та невизначеного електорату нічого «не було».

В свою чергу /pas/ розраховує на ренесанс Нашої Партії, щоб сформувати коаліцію з нею.

Через дорогу від парламенту навіть намагаються допомагати з пошуком спонсорів, яких втратив Ренато Усатий. Подейкують, що один наче знайшовся. І власник Нашої Партії (НП) тепер має амбіцію поборотись за 15%.

Але, я переконаний, це не просто марні сподівання, а невиправдані ілюзії.

Давайте подивимось рейтинги за минулий рік, щоб у цьому пересвідчитись:

У травні 2024 року у НП — 3,5%;

У липні 2024 року у НП — 5,5%;

У вересні 2024 року у НП — 11,1%;

У листопаді 2024 року вже 7,9%;

У січні 2025 року — 7,7%;

У березні 2025 року — 6,5%;

У травні 2025 року — 5,8%.

Це відтворення сценарію попереднього політичного циклу, коли рейтинг НП зріс за рахунок третього місця Ренато Усатого на президентських виборах, а потім стрімко упав на тлі появи інших політичних сил на парламентських виборах.

Коли першого разу Майя Санду виграла президентські вибори, в Усатого було в першому турі 17%. Вже через пів року його партія не зайшла в парламент, а він образився на своїх виборців і пішов з посади мера Бельц, другого за статусом та значенням міста Молдови.

Рейтинг 11,1% у НП в 2024 році був напередодні першого туру виборів президента Молдови, коли Усатий отримав у жовтні біля 15% голосів виборців. Як ми бачимо з динаміки рейтингу НП, вона відтворює свій сценарій попереднього циклу.

Ба більше, наявність такого емпіричного досвіду буде переконувати виборця у безальтернативності повторення історії. Відтак, навіть симпатики не захочуть вивчати свій голос. Тому відтік голосів ближче до виборів посилиться.

Як висновок зазначу, що ситуація буде залишатись невизначеною до дня виборів. До моменту, коли всі зацікавлені сторони розіграють свої шахові партії.

Попереду — вся політична боротьба , з обовʼязковою появою нових потужних гравців.

Той, хто завоювавши серця невизначених захопить електоральний центр, той і стане наріжним каменем для побудови майбутньої урядової коаліції…

Читайте також