Компанія зі штату Пенсильванія (США) Vorex, яка займається постачанням високотехнологічної бурильної та обсадної труби для газовидобувної галузі, через перемоги на тендерах Prozorro стала регулярним постачальником для забезпечення потреб державного сектору газовидобувної галузі України, а також постачала труби для приватних газових компаній. Проте олігархічні структури за допомогою політичного лобізму намагаються виштовхати її з цього ринку.
Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".
Vorex постачає в Україну бурильну та певні позиції обсадної труби, яка в країні не виробляється. Тим часом компанія "Інтерпайп" Віктора Пінчука, яка постачала для держсектору газовидобувної галузі свою продукцію, у 2020 ініціювала перед Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі антидемпінгове розслідування відносно іноземних заводів, які виробляють бурильну та обсадну трубу на замовлення Vorex. Розслідування було ініційовано "Інтерпайпом" під виглядом захисту національного виробника щодо труб, які "Інтерпайп" чи іншим виробником в Україні не виробляються. Головною вимогою "Інтерпайпу" було запровадження проти заводів-виробників високотехнологічної труби (яку постачає Vorex) антидемпінгових заходів у вигляді додаткового 52% мита. У 2020 комісія мито не запровадила і взяла від заводів-виробників зобов'язання не демпінгувати ціни. До літа 2023, коли закінчується дія рішення комісії, Vorex виграла низку тендерів (запропонувавши найнижчу ціну на бурильні та обсадні труби). В той же час "Інтерпайп" був оштрафований у 2021 році АМКУ на майже 70 млн грн через змову на торгах. Представники"Укрнафти" звертались до Мінекономіки, вказуючи, що ціни на труби "Інтерпайпу" зросли у порівнянні з січнем 2022 у 3 рази.
Міжвідомча комісія щодо питання "Інтерпайпу" в червні на засідання не зібралася, і за повідомленнями джерел, вона може підіграти "Інтерпайпу" і зробити так, що для Vorex буде запроваджено додаткове мито. В такому разі ціна закупівлі бурильної та обсадної труби для "Укргазвидобування" зросте більш ніж на 52% і призведе до додаткових незапланованих витрат в розмірі понад пів мільярда гривень. Такі витрати фінпланом компанії не передбачені, що може призвести до зриву поставки бурильних та обсадних труб. Наслідком цього може стати зрив програми буріння українського газу, різке падіння видобутку і енергетична криза. "Укргазвидобування" наразі потребує бурильну трубу, адже її залишки на складах майже відсутні, а обсадна труба діаметром 508 мм відсутня взагалі. Якщо відбудеться збій у поставках бурильної та обсадної труби через дії "Інтерпайпу" та рішення Міжвідомчої комісії, то газовидобувна галузь України може стати у простій, що призведе до щоденних втрат у розмірі від 2 до 4 млн грн - тільки на одній буровій установці простій може призвести до втрат у розмірі 120 млн грн на місяць.
У Конгресі США вже звернули увагу на цю проблему - відповідні звернення від членів Палати представників направлені до Державного департаменту США, Мінекономіки України, Посольства України в США та Посольства США в Україні. В Конгресі планують провести слухання з цього питання.