RU  UA

Середа, 8 січня
  • НБУ:USD 42.15
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.15

Новини

7 січня

Всі новини

Не вирішує проблем ринку: названо головну проблему з введенням річного тарифу на газ в Україні

З 1 травня газовий ринок України переходить на нові правила. Всі споживачі переводяться на договори, що передбачають встановлення єдиного річного тарифу на газ, проте є одна проблема.

Про те, чи виграють від цього українці і чи є тут підводні камені, йдеться в матеріалі "Апострофа".

Річний тариф передбачає, що ціна газу не буде рости, навіть якщо зміниться світова кон'юнктура. Але це не означає, що вона не може змінитися.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно написав в Facebook, що очікує від постачальників зниження цін влітку, оскільки це допустимо в рамках річного тарифу. За його словами, підштовхнути їх до цього має конкуренція.

Втім, постачальники не поділяють надій глави уряду.

За словами керівника групи постачальників енергоресурсів TOLK Володимира Крупко, більшість постачальників входять в групу компаній "Йе Енергія", яка вже законтрактувала річний обсяг газу від "Нафтогазу" за ціною 7,4 гривні / кубометр. Тому вона не почне знижувати тариф, який, нагадаємо, становить 7,99 гривні / кубометр.

Та й іншим компаніям особливого сенсу це робити немає.

"Оскільки нормативно визначено, що річний тариф можна знизити, але не можна потім підвищити, з фінансової точки зору навіть сезонне літнє зниження вартості природного газу на оптовому ринку не дозволить постачальникам зменшити свій річний тариф, оскільки його буде неможливо потім підвищити в осінньо-зимовий період" , - зазначив Володимир Крупко.

Альтернативою може стати місячний тариф, який дозволить платити влітку менше, але восени і взимку він може значно зрости, і про це слід пам'ятати українським споживачам.

Впровадження річних цін, як і можливість змінювати постачальника, є загальносвітовою, зокрема європейською практикою, тому, як вважають в уряді, це наближає Україну до Європи.

Однак, саме уряд повністю провалив кампанію по роз'ясненню переваг зміни постачальників газу, впевнена Тетяна Бойко.

За її словами, на сьогоднішній день змінили постачальника лише близько 10% споживачів: "Багато людей просто не знають, що така можливість існує, і продовжують користуватися послугами нинішніх постачальників, хоча їх може і не влаштовувати якість послуг".

У цьому випадку перехід на річні ціни, по крайней мере, захистить людей від занадто різких підвищень тарифів, додає Бойко.

Втім, на думку президента УСПП Анатолія Кінаха, впровадження річних тарифів не вирішує проблем ринку газу.

"Це, швидше, спроба заспокоїти населення" стабільністю ", а з уряду зняти постійну необхідність комунікувати з споживачами, пояснювати стрибкоподібні коливання тарифних ставок або навіть мати справу з так званими" тарифними майданами ", - сказав він.

Тому до питання цін на газ в Україні доведеться повертатися ще не раз, резюмував Кінах.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Ціни на газ не будуть змінюватися цілий рік, але є нюанси.