В Україні виникло протистояння між Міністерством оборони і Генштабом, його новий виток розгорівся через український літак ІЛ-76 МД, який відвіз комерційний вантаж з болгарського Бургаса в африканську республіку Руанда.
Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".
Про цей випадок ніхто б не дізнався, якби українські генерали не вирішили подати на міністра оборони Андрія Тарана в суд.
Начальник Генерального штабу Сергій Корнійчук, головнокомандувач Повітряних сил Сергій Дроздов і головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак звернулися з позовами, щоб оскаржити винесені ним Тараном суворі догани і анулювати результати службового розслідування.
Як написав у себе в Facebook журналіст Юрій Бутусов, Хомчак нібито хоче оскаржити заборону Тарана на застосування українських ІЛ-76 МД в комерційних цілях.
"За даними джерел, позов Хомчака стосується результатів службового розслідування, проведеного в ЗСУ відповідно до наказу № 429 від 21.11.2020 міністра Тарана про стан військово-транспортної авіації. За результатами розслідування Таран заборонив застосування українських військових транспортників Іл-76 МД в комерційних цілях", - пише він.
Бутусов додав, що заборона на комерційні рейси позбавляє армію коштів від контрактів, які надходять до спецфонду.
"А комерційні рейси - це єдина можливість забезпечити наліт пілотів і профінансувати паливо і ремонти літаків, які не забезпечує бюджет Міноборони", - розповів журналіст.
Приводом для конфлікту став саме рейс в Руанду. Про це стало відомо з позову Командування повітряних військових сил до Вінницького окружного суду від 11 січня.
Головна інтрига в цій історії - чому український ІЛ-76 взагалі літав в Руанду і що саме він віз? Як розповіло джерело, знайоме з ситуацією, Таран дізнався про рейс випадково і зажадав пояснень.
"Таран дізнався про цей літак тільки тому, що він зламався в Єгипті. Після чого про це повідомили в Міноборони. У результаті чого Таран задав питання командуванню Повітряних сил, чому наш ІЛ-76 МД здійснює комерційні рейси Бог знає де. І це при тому, що літак - старий і на ньому можна ще налітати зовсім небагато. А це, на секундочку, 9000 кілометрів від України. Та й взагалі цей літак призначений для десантування особового складу і військової техніки, а не перевезень комерційних вантажів", - розповіли нашому виданню.
Спочатку джерело не стало говорити, який саме вантаж віз літак, лише назвавши його "дуже поганим". Однак після того, як в ЗМІ з'явилася інформація, що на борту Іл-76 була зброя, співрозмовник підтвердив, що це дійсно так.
Втім, згадки про цей конфлікт можна було знайти в офіційних джерелах - звичайно, без прямої згадки рейсу - і раніше. У листопаді командування Повітряних сил України прямо критикувало рішення міністра про заборону вантажних перельотів. Серед контраргументів на рішення Тарана прозвучала теза про те, що таким чином наша військова авіація може не тільки заробляти кошти на транспортуванні вантажів, але і забезпечує наліт пілотам.
"Звичайно, відпрацьовувати планові тренувальні польоти можна і тут в Україні. Але, як показує практика, все закінчиться простоєм техніки на землі і втратою навченості льотного складу. І ресурс літака буде закінчуватися прямо на стоянці", - говорилося в офіційній заяві Повітряних сил.
Конфлікт між Хомчаком і Тараном вийшов в публічну площину, і хоча за інформацією "Апострофа", позов зрештою був відкликаний, але підкилимна боротьба триває.
"Це ганьба для нашої країни. Ми бачимо, що на сьомому році війни військове керівництво країни не може навести порядок в своїх відносинах. Хто вже там більше винен - нехай визначає старший начальник. Питання в тому, що є орган, який стоїть над усіма цими питаннями - в першу чергу, заступник глави Офісу президента з питань нацбезпеки і оборони. Чиє завдання - не допустити, щоб ці проблеми були винесені в публічну площину. Думаю, що в Кремлі зараз над нами сміються дуже сильно", - сказав в ефірі" Апостроф ТВ "колишній заступник секретаря РНБО, генерал ЗСУ Сергій Кривонос.
Він додав, що якщо вже вони підключили суд, то ймовірно, особисто не змогли знайти контакт, а Офіс президента не зумів проконтролювати процес. Зараз страждає імідж країни, армії, йде кланова війна всередині і нічого хорошого це не приносить.
Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Генерал проти міністра: хто зупинить війну між Міноборони і Генштабом.