RU  UA  EN

Неділя, 28 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

28 квітня

Всі новини

"Вирок для галузі": ЗМІ розповіли, як дії уряду Шмигаля поставили на межу виживання агросектор

Через бездіяльність уряду в переговорах з сусідніми країнами, які заблокували експорт вітчизняного продовольства, та Євросоюзом, майбутнє українського агросектору поставлено під загрозу. Усі рішення щодо подальших заборон і обмежень ухвалюються без участі України, а заміна національних рішень про заборону імпорту і обмежений транзит рішенням на рівні ЄС тільки погіршує ситуацію для українських фермерів.

Про це пишуть "Українські новини".

За даними ЗМІ, до 2 травня Польща повинна відмовитися від заборони на імпорт десятків продуктів харчування з України і замінити її рішенням Єврокомісії, а саме ембарго на 4 товари - пшеницю, кукурудзу, насіння ріпаку та соняшнику. Раніше Київ висловив протест Польщі та ЄС через запровадження обмежень, що суперечать Угоді про асоціацію. До цього Брюсель та країни, що висловилися проти імпорту українського продовольства, досягли "компромісу" щодо заборони імпорту низки українських агропродуктів.

"Для України те, що польські ЗМІ називають "компромісом між Єврокомісією та Польщею", означає фактичне припинення постачання ключових позицій агропродукції на європейський ринок, що в умовах хиткого і непевного функціонування морського зернового коридору є фактично вироком для аграрної галузі… Частину продукції, яка не буде продана, доведеться знищити, або вона сама пропаде… Удар по основному джерелу валютних надходжень - аграрній галузі - є фактично диверсією проти всієї економіки", - йдеться в матеріалі.

Журналісти вказують, що дії уряду в цьому питанні можуть призвести до девальвації національної валюти, втрати робочих місць і податкових надходжень.

"Україна не заявила про свою позицію та не наполягала на вирішенні питання із аграрним імпортом в інтересах своїх виробників. Тим часом, в уряді кажуть, що потенціал українського експорту з 1 липня 2023 року по 30 червня 2024 складатиме понад 40 млн тон зернових. Як вивезти такий обсяг продовольства, якщо домовленості, досягнуті в Брюсселі, набудуть чинності?", - запитує автор.

Як стверджують журналісти, уряд Шмигаля не зміг "спрямувати перемовини в бік національних інтересів України", що може вилитися у подальші обмеження для України на імпорт в ЄС українських товарів не лише продовольчої, але й промислової групи.

"Якщо аналогічні заборони повторюються в інших державах, це може створити небезпечний прецедент, що дозволяє країнам-членам ЄС приймати інші незалежні рішення на основі їх національних потреб. Сьогодні - це зерно та сільське господарство, завтра - це може бути більш складною темою", - вказав юрист Андрій Терещук.

"Уряд Польщі, в першу чергу, дбатиме про інтереси поляків, уряд Словаччини — про інтереси словаків, і навіть угорський уряд дбатиме про інтереси угорців. Чомусь мені здається, що український уряд злегковажив і не прорахував своєчасно цю проблему", - каже експерт аграрного ринку Михайло Апостол.

Як писали ЗМІ, Україна у переговорах про експорт продукції могла б використатипояснення, що експорт з України дозволяє країні виживати під час повномасштабної агресії з боку РФ, і чим більше заробляє економіка України, тим менше потребує зовнішніх вливань від партнерів.