З 26 листопада до 26 грудня в 10 областях України введено військовий стан, який вплине на роботу деяких установ.
Про це повідомляє ТСН.
Воєнний стан буде діяти 30 днів у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, а також Донецької, Запорізької, Херсонської областях і внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії. На життя жителів інших областей і міст прийняте Верховною Радою рішення практично не вплине.
Установи освіти і медицини
У законопроекті мова про особливості або зміні роботи закладів освіти не йде. Але в загальному законі "Про правовий режим воєнного стану" від 2015 років є пункт 2 статті 15. Згідно з ним, військові адміністрації населених пунктів здійснюють повноваження з управління навчальними закладами, закладами охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
В. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун запевнила, що громадяни не відчують на собі змін в наданні медичних послуг.
"Доступ цивільного населення в медустанови і правила отримання медичної допомоги в даний час залишаються незмінними", - написала глава МОЗ на своїй сторінці в Facebook.
Фінансові установи та банки
Глава Національного банку України Яків Смолій заявив, що прийняте рішення "жодним чином не вплине на роботу банківської системи, банківські відділення та офіси працюватимуть в звичайному режимі, і рішення не вплинуть на роботу банків".
Так само говорять і в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі. Там запевняють, що військовий стан не вплине на здійснення економічних операцій суб'єктами господарювання та громадянами. А віце-прем'єр Павло Розенко ще раніше переконував, що введення воєнного стану не вплине на виплату пенсій і зарплат.
Однак, в пункті 1 статті 8 все того ж закону "Про правовий режим воєнного стану" від 2015 року йдеться про посилену охорону важливих об'єктів національної економіки.
Зміни на залізниці, автовокзалах і аеропортах
У Міністерстві інфраструктури заявили, що в зв'язку з введенням воєнного стану в 10 областях України, вводять додаткові заходи щодо забезпечення охорони і оборони об'єктів інфраструктури.
"Я даю окреме доручення посилити охорону та оборону вокзалів, залізничних станцій, аеропортів, портів та інших об'єктів інфраструктури", - сказав глава міністерства Володимир Омелян.
Міністр також додав, що буде введений особливий режим роботи залізничного транспорту. Він передбачає забезпечення пропускної здатності залізничної мережі і відповідного рухомого складу для потреб оборони в основних напрямках, визначених Генеральним штабом Збройних сил України. Також пріоритетність при призначенні поїздів буде визначатися необхідністю здійснення перевезень в умовах воєнного періоду, за рішеннями військового командування.
Однак Омелян закликав не панікувати, адже робота продовжиться в штатному режимі.
"Всі дії вивірені і скоординовані. Готовність до захисту об'єктів інфраструктури і оборони держави найвища. У ситуації, яка склалася, для нас немає нічого нового - кожне друге покоління українців захищає свою землю від північних сусідів. Тому спокійно працюємо, але перебуваючи в найвищому ступені готовності", - додав він.
На введення воєнного стану відреагували в українських аеропортах. Так, аеропорт Харкова повідомив, що ніяких змін не передбачається, з огляду на те, що Харківщина є серед 10 областей, про які йдеться в законопроекті.
Не буде обмежувати українців у польотах і авіакомпанія МАУ. Там пояснили, як буде працювати під час воєнного стану, сказавши, що прийнятий документ не накладає ніяких обмежень щодо економічної діяльності на всій території України. Відповідно, авіаційне сполучення в / з та в межах України здійснюється в штатному режимі і без будь-яких обмежень.
Як працюватимуть місцеві органи влади і правоохоронці
У додатку до закону "Про введення воєнного стану в Україні" президент дав окремі доручення деяким відомствам. Заходи необхідні для забезпечення оборони і здійснення захисту та безпеки населення України.
Обласним і місцевим органам самоврядування доручили утворити раду оборони і забезпечити сприяння військовому командуванню в організації і здійсненні заходів правового режиму воєнного стану. У всіх регіонах України ради оборони міст вже утворені.
У свою чергу в поліції повідомили про перехід на посилений варіант несення служби. Зокрема, з 26 листопада поліцейські приступили до несення служби в посиленому режимі, тобто зосередили всі сили на охороні громадського порядку і підвищення безпеки жителів областей.
Робота мобільних операторів
Ще перед введенням воєнного стану, 26 листопада, всі три мобільні оператори заявили про готовність до роботи в особливому режимі. Там пообіцяли працювати без перебоїв і закликали абонентів не хвилюватися.
Оператори також пообіцяли відразу ж сповістити користувачів про будь-які зміни умов надання послуг. Відзначають, що під час воєнного стану може бути задіяно обмеження статті 31 (Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції).
Як буде працювати "Укрпошта"
Там повідомили, що введення воєнного стану в деяких областях не вплине на її роботу. Умови виплати пенсій і пересилання поштової кореспонденції не зміняться. Клієнти як і раніше будуть отримувати послуги в поштових відділеннях в повному об'еме.Также залишаться незмінними ціни і графік роботи відділень пошти.
Як повідомляв "Апостроф", в соцмережах неоднозначно відреагували на ухвалення законопроекту про введення воєнного стану в Україні. А в газеті "Урядовий кур'єр" був опублікований указ президента Петра Порошенка про введення воєнного стану строком на 60 днів, замість обумовлених раніше 30 днів.