Дослідники з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі на моделі тканини дихальних шляхів, створеної зі стовбурових клітин людини наочно показали, як куріння сприяє більш важкому перебігу короновірусної інфекції.
Стаття про роботу опублікована у виданні Cell Stem Cell.
Більшість великомасштабних досліджень пацієнтів з Covid-19 показали, що у активних курців ризик більш тяжкого перебігу коронавірусної інфекції і летального результату від неї значно вище. Разом з тим, причини цього не зовсім зрозумілі фахівцям.
Для того, щоб зрозуміти це, автори нового дослідження відтворили процеси, які відбуваються, коли дихальні шляхи курця заражені вірусом SARS-CoV-2.
"Наша модель відтворює верхню частину дихальних шляхів, яка є першим місцем, куди потрапляє вірус. Тут виробляється слиз для уловлювання вірусів, бактерій і токсинів", - пояснив провідний автор дослідження Бріджит Гомпертс.
Модельні тканини виростили зі стовбурових клітин дихальних шляхів, взятих з легень п'яти молодих здорових некурящих донорів. Для відтворення негативного впливу куріння, дослідники обробляли клітини сигаретним димом щодня протягом чотирьох днів.
Потім вчені заразили тканини, які зазнали впливу сигаретного диму, живим коронавірусом SARS-CoV-2, одночасно з ідентичними культурами клітин, які не зазнавали негативного впливу. У моделях, на які впливали димом, з'явилося в два-три рази більше інфікованих клітин.
Дослідники дійшли висновку, що куріння призвело до більш важкого перебігу Covid-19, принаймні частково, через блокування інтерферонів. Ці білки відіграють вирішальну роль в ранній імунній відповіді організму, примушуючи інфіковані клітини виробляти противірусні білки і "попереджаючи" неінфіковані клітини про появу патогена в організмі.
Як повідомляв "Апостроф", 19 листопада, в більшості країн світу відзначається Міжнародний день відмови від куріння (No Smoking Day). За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) 90% смертей від раку легенів, 75% - від хронічного бронхіту і 25% - від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням.