За українським законодавством, під час воєнного стану категорії придатності до військової служби можуть відрізнятися від служби у мирний час.
Про це розповів юрист Дмитро Дончак на порталі b2bconsult.
Читайте також: Воюватимуть усі: в Раді розповіли про четверту чергу мобілізації
Куди не відправлять на службу "обмежено придатних"
Згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу, у ЗСУ під час медогляду військових приймають ухвали щодо "обмеженої придатності".
Водночас, з постановою ВЛК в індивідуальному порядку, враховуючи військові спеціальності, посади, вік, фактично виконувану роботу, пристосованість до неї, пройшовши медичний огляд, у постанові вказують, які види військової служби та роботи протипоказані таким особам.
Військові, визнані обмежено придатними до служби, не мають права служити:
- у високомобільних десантних військах;
- десантно-штурмових військах;
- плавскладах;
- морській піхоті;
- спеціальних спорудах.
Де зможуть проходити службу "обмежено придатні"
"Обмежено придатні" особи придатні до служби в:
- частині (підрозділі) забезпечення;
- військовому комісаріаті;
- військовій установі, організації;
- навчальному закладі.
Юрист пояснив, що прямої чіткої заборони щодо відправки обмежено придатної особи до частини, яка виконує поставлені завдання на нулі чи близько до неї, немає. Пов'язано це з тим, що законодавство не передбачає чіткого визначення "бойова частина".
Є важливі нюанси – у разі направлення на передову мають бути дотримані наступні умови:
- військовослужбовці з обмеженою придатністю не можуть бути направлені на службу в морську піхоту та в десантно-штурмові війська;
- у постанові ВЛК, де встановлено обмежену придатність, повинно бути вказано: які види служби, які посади протипоказані військовому з урахуванням стану здоров'я;
- посада та вид військової служби мають бути пов'язані із діяльністю забезпечення частини. Громадянина не можуть направити на виконання робіт, які пов'язані із фізичною працею - облаштовувати бліндажі та окопи.
Спеціаліст рекомендує у разі порушення писати письмовий рапорт на ім'я командира частини та просити перевести на посаду, що відповідає його реального стану здоров'я.
В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, що напала на нас. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повістки – це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий заклик військовозобов'язаної людини на військову службу. Це звичайний процес у воюючій країні. Слід пам'ятати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти тікаєш від війни, то завтра вона може прийти до тебе.
Раніше ми розповідали про те, що з метою покращення показників мобілізації, в Україні планують комунальникам та власникам будинків надати право вручати повістки та збирати інформацію для ТЦК про військовозобов'язаних чоловіків.
- Вас також може зацікавити:
Загальна мобілізація: хто може служити тільки за місцем проживання
В Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію: що треба знати
Воюватимуть усі: в Раді розповіли про четверту чергу мобілізації