Щороку, православні віряни вшановують пам'ять святого мученика Гордія та пророка Малахія, які цьогоріч через перехід на новоюліанський календар припадають на 3 січня.

Що це за свято, про його традиції та прикмети розповідає "Апостроф".

Святий мученик Гордій мав посаду сотника у римському війську, але відмовився від неї та поклонятися ідолам. Натомість він вирушив до пустелі, вирішивши жити вірою в Христа. Під час періоду переслідувань християн, розпочатих імператором Лікінієм, Гордій повернувся до свого рідного міста – Кесарії Кападокійської, де засвідчив свою віру перед градоначальником. За це його жорстоко покарали та вбили мечем.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Тим часом пророк Малахія був останнім серед старозавітних пророків, який активно пророкував в Єрусалимі приблизно 450 років до нашої ери. Він народився в Софах у племені Завулона, і присвятив своє життя служінню Богові. Він засуджував народ і священників за їхнє відступництво від закону Божого і за їхнє нещире жертвопринесення. Він також передрікав прихід Месії, явлення Іоанна Хрестителя і Страшний суд. Його ім’я означає "Мій посланець" або "Мій ангел".

Читайте також: Новий календар ПЦУ: усі дати православних свят на 2024 рік

Прикмети 3 січня

  • вдень сніжить — вночі буде мороз;
  • іній на деревах — до ясної погоди найближчими днями;
  • яка сьогодні погода, таким буде березень.

Заборони 3 січня

Наші пращури вірили, що цього дня на землі ходить нечисть, а тому намагалися не згадувати її в розмовах, аби не накликати біди. Окрім цього, заборонено було гуляти на самоті, а дівчатам не можна було одягати нове вбрання, оскільки тоді вони будуть нещасливими протягом року.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Згідно з народними переказами, відьми цього дня могли до смерті задоїти корову, тому господині з особливою любов'ю ставилися до худоби. Вони годували її пшеницею або вівсянкою з молоком та молилися за здоров'я тварини. Окрім цього, над хлівом вивішували запалену свічку, яка повинна була відлякати нечисть.

Раніше ми писали, що і коли будемо святкувати у січні-2024.

  • Вас може зацікавити:

Великдень 2024 в Україні: коли будемо святкувати за новим календарем

Коли будемо святкувати Трійцю у 2024 році: нова дата

Чому Різдво святкують 25 грудня і навіщо Україна перейшла на новий календар