У четвер, 4 січня, християни східного обряду відзначатимуть свято під назвою Собор сімдесяти апостолів. Минулого року його відзначали 17 січня, однак нині свято змістилось. Воно присвячене 70 учням Ісуса Христа, які з 12 апостолами, підтримували його.
"Апостроф" зібрав все, що відомо про свято.
Читайте також: Які прізвища в Україні мають "церковний слід": повний список
Історія свята
Ким були сімдесят апостолів, яких обрав Спаситель на початку Свого служіння, достеменно невідомо. Однак вони відрізнялися від 12 апостолів.
У Євангеліях не можна зустріти навіть повний список цих імен. Вони вже були зібрані та записані у церковних текстах значно пізніше - у четвертому столітті. При цьому церква їх шанує не менше, ніж відомих 12 апостолів. 70 учнів присвятили своє життя поширенню віри Христової.
В Євангеліє наголошується, що Ісус обрав 12 учнів, яких назвав апостолами - посланцями Господніми: Симона (Петра), Андрія (Первозваного), Іакова Заведеєва, Іоанна Заведеєва, Пилипа, Нафанаїла (Варфоломія), Фому, Матвія (Левія), Іакова Алфеєва, Симона (Зилота), Юду (Яковіва), Юду (Іскаріота).
Проте в Євангелії від Луки зазначається, що їх було не 12, а значно більше. Відомо, що за тиждень до смерті на хресті Господь обрав для проповіді ще апостолів з-поміж сімдесяти.
Зокрема, апостолами серед тих сімдесяти були: євангеліст Лука, євангеліст Марк, Клеопа, первомученик архідиякон Стефан, Симеон, Прохор, Никанор, Пармен, Тимотій та Тит. Більшість з них теж, як і 12 апостолів, померли мученицькою смертю.
Головна відмінність 12 апостолів від 70-ти - це те, що були найближчим колом оточення Христа, які завжди були з ним. Тоді як всі решта - другим колом, запрошені Христом, щоб послухати його проповідь, щоб самим проповідувати. При цьому ці 70 апостолів проповідували християнську віру ще за життя Ісуса.
Заборони 4 січня
Здавна у цей день існують особливі заборони. Їх радять дотримуватися, адже в них вірили пращури. Деякі з них дійшли до наших днів.
Так, у цей день не рекомендують підслуховувати чи підглядати за будь-ким.
Також забороняється здіймати сварку з оточенням. Не варто лихословити чи бажати зла іншим.
Окрім того, якщо мрієте, щоб плани здійснилися, то краще їх не розповідати іншим.
Прикмети на свято
Наші пращури спостерігали ретельно за погодними явищами, які могли давати серйозні прогнози на подальші часові періоди.
Так, якщо зоря червона - до вітряної погоди.
Якщо на деревах багато снігу - рік стане вдалим для бджолярів.
Якщо повний місяць і при цьому чисте небо - до сильної повені навесні.
Молитва 70 апостолам
Також є в день Собору сімдесяти апостолів спеціальна коротка, але дуже дієва молитва. Вона покликана очистити від гріхів.
"Апостоли святі, моліть Милостивого Бога та гріхів оставлення даруйте душам нашим".
Нагадаємо, раніше експерти розповіли, коли найкраще планувати весілля та одруження закоханим у 2024 році.
- Вас також може зацікавити:
Новий календар ПЦУ: усі дати православних свят на 2024 рік
ПЦУ остаточно схвалила перехід на новий календар: коли святкуватимемо Покрову, Різдво та інші свята
Коли святкуватимуть Великдень у 2024 році: названо точну дату