Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня. В народі її ще називають Червона гірка. Цього дня віряни згадують покійних родичів. Починаючи від понеділка після провідної неділі весь тиждень називається "поминальним".
Матеріал підготував "Апостроф".
Читайте також: Радониця 2024: яка дата і як ще називають в Україні цей день
Що означає Провідна неділя
Згідно з церковними традиціями, на Великдень Господь відпускає на землю душі померлих.
Тому серед віруючих прийнято у Світлий тиждень ставити запалені свічки на підвіконнях. Вона допомагає душам знайти дорогу додому. Також на вікно кладуть кілька крашанок, щоб вгамувати голод померлого.
Душі повертаються на небо в Провідну неділю. Тому рідним потрібно прийти на цвинтар і попрощатися. У давнину навіть була народна прикмета, що якщо в цей день піде дощ, то душа "плаче", бо Бог не простив гріхів.
Що несуть до церкви та на кладовище в Провідну неділю
Коливо — особлива страва, яку готують у Провідну неділю та під час поминків померлих родичів. Готується, так само як і кутя, але додатково заливається цукровим сиропом або медом. Зверху за допомогою родзинок насипають хрест. У деяких регіонах України Коливо називають канун або сито. Ця страва існує ще з дохристиянських часів.
Священники сьогодні закликають відвідувати цвинтарі лише з живими квітами та молитвою в серці, та не влаштовувати обіди серед могил. Тим паче, що багато хто залишає на могилах їжу, яку згодом тягнуть тварини.
Раніше "Апостроф" писав про те, що треба нести на кладовище і до церкви на Гробки.
- Вас може зацікавити:
В Україні переглянуть державні свята і пам’ятні дати: Зеленський поділився деталями