Для дослідження, як коронавірус вражає клітини легенів, дві групи вчених виростили цей орган зі стовбурових клітин.
Про це пише Indianexpress.
Одне дослідження проведено південнокорейськими і британськими вченими, в тому числі з Кембриджського університету; інше - дослідниками з Університету Дьюка і Університету Північної Кароліни.
В обох дослідженнях вчені спостерігали, як вірус пошкоджує альвеоли в легенях. Альвеоли - це повітряні мішечки, схожі на кулі, які поглинають кисень, яким ми дихаємо, і виділяють вуглекислий газ, який ми видихаємо. Пошкодження альвеол викликає пневмонію і гострий респіраторний дистрес - головну причину смерті при Covid-19.
Обидві команди розробили модель з використанням "міні-легень" - органоїдів легенів. Органели були вирощені зі стовбурових клітин, які відтворюють найглибші частини легенів, які атакує SARS-CoV-2. Вони називаються осередками AT2.
Команда з Великої Британії і Південної Кореї перепрограмувати клітини AT2 назад на їх більш ранню стадію. Вони виростили альвеолярні тривимірні структури, що імітують поведінку ключової тканини легень. Коли 3D-моделі зазнали впливу SARS-CoV-2, вірус почав швидко розмножуватися.
За шість годин клітини почали виробляти інтерферони - білки, які діють як попереджувальні сигнали для сусідніх клітин. Через 48 годин клітини почали чинити опір. А через 60 годин після зараження деякі альвеолярні клітини почали розпадатися, що призвело до їх загибелі та пошкодження тканин.
В іншому дослідженні, проведеному клітинним біологом Університету Дьюка Пурушотхамой Рао Тата, команда отримала одну клітку легень, яка розмножилася на тисячі копій і створила структуру, що нагадує дихальні тканини легенів людини. Після зараження вірусом модель показала запальну реакцію.
Як повідомляв "Апостроф", британські та американські нейрофізіологи з Імперського коледжу Лондона помітили, що у пацієнтів, які перенесли COVID-19, можуть з'являтися неврологічні проблеми і погіршення розумових здібностей .