RU  UA  EN

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Світ

Новини

2 листопада

Всі новини

​Британські копи "взяли" постарілого засновника WikiLeaks: відео резонансного затримання

11 квітня в Британії прямо в посольстві Еквадору заарештували засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа.

Відео арешту опублікував таблоїд The Sun.

Ордер на арешт Ассанжа був виписаний в 2012 році, коли він порушив умови дострокового звільнення.

Ассанж жив у будинку посольства з 2012 року на підставі того, що Еквадор надав йому тимчасовий притулок. Тоді видачі Ассанжа почали домагатися США, а в Швеції на нього завели кримінальну справу.

Британська поліція підкреслює, що поліцейські були запрошені в будинок співробітниками посольства, які намагалися змусити Ассанжа покинути будівлю з літа 2018 року: його позбавили інтернету, відключили від Мережі все його комп'ютери і телефони і відмовилися надавати додаткову охорону. Але Ассанж залишати будівлю відмовлявся.

За даними Guardian, за час перебування Ассанжа в посольстві, на його зміст і охорону були витрачені щонайменше $ 5 млн, що є великою сумою для еквадорського бюджету. Минулого тижня джерела в Wikileaks оголосили, що Еквадор може "виставити" Ассанжа з будівлі, не дивлячись на те, що йому загрожує арешт.

Зараз Ассанжа містять в поліцейській дільниці в Лондоні, найближчим часом він постане перед британським судом.

Ассанж, громадянин Австралії, заснував WikiLeaks в 2006 році. Кілька років по тому на порталі були опубліковані тисячі секретних документів США про хід війни в Афганістані та Іраку, в тому числі про інциденти, пов'язані з розстрілом мирних жителів. У США за це на Ассанжа завели справу в зв'язку з витоком секретних даних. Після виборів 2016 року до них додалося звинувачення в причетності WikiLeaks до витоку даних про хакерські прийомах ЦРУ і про публікації документів зі зламаних серверів Демократичної партії США.

США домагаються видачі австралійця вже кілька років, і в Америці засновнику Wikileaks загрожує тривалий тюремний термін за звинуваченням у шпигунстві. Але Ассанж і його адвокати вважали пред'явлені йому в США звинувачення політичними.

Влітку 2010 року в Швеції почалося слідство щодо Ассанжа за кримінальною статтею за сексуальне насильство: саме після видачі міжнародного ордера у цій справі засновника Wikileaks у 2012 році затримали в Лондоні. Після затримання Ассанж був тимчасово звільнений під заставу, але втік і сховався на території посольства Еквадору. Британська влада вважає, що австралієць порушив умови звільнення під заставу і видали ордер на арешт Ассанжа.

У 2017 році шведське кримінальне розслідування відносно засновника Wikileaks було припинено, але британський ордер про порушення умов дострокового звільнення все ще продовжує діяти. Засновник Wikileaks побоювався, що якщо він покине будівлю, він може бути заарештований або захоплений представниками США.

Як повідомляв "Апостроф", в травні 2018 року консультанта президентської кампанії Трампа спецпрокурор Роберт Мюллер викликав на допит через можливий зв'язок з засновником WikiLeaks Джуліаном Ассанжем.