RU  UA  EN

Субота, 21 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Світ

Новини

20 грудня

19 грудня

18 грудня

Всі новини

Чи можемо розстріляти: Філарет розповів про вплив КДБ на церкву в СРСР

За часів Радянського Союзу всі православні ієрархи були змушені співпрацювати з Комітетом державної безпеки (КДБ).

Про це повідомляє "Радіо Свобода", посилаючись на слова патріарха Філарета.

"Не було жодного єпископа, який не мав би контактів з ними. Якщо він не мав контактів, то він не був єпископом. Тому, якщо хтось із архієреїв тих скаже, що він не мав контактів (з КДБ), це означає , що він говорить неправду. Я це точно знаю", - розповів він.

За словами Філарета, діяльність священнослужителів могла бути тільки за умови "співпраці" з КДБ. В іншому випадку їх рішення не мали юридичної сили. Також без згоди спецслужб ієрархи не могли призначити жодного священика.

"Без згоди КДБ не призначали ні архієреїв, ні священиків. Треба було з ними узгоджувати всі призначення. Указ архієрея був недійсним, якщо немає реєстрації... Щоб мати реєстрацію, треба було домовитися з ними, щоб вони погодилися на посвяту того чи іншого єпископа і призначення того чи іншого священика", - поділився Філарет.

Він додав, що йому вдавалося не порушувати таємницю сповіді, хоча одного разу через відмову доносити на людей йому погрожували розстрілом.

"Від мене на початку вимагали, щоб я їм відкривав те, що мені будуть люди говорити на сповіді. Я сказав: ні, священик повинен зберігати таємницю сповіді. Тоді він виймає пістолет, кладе на стіл і каже: ми можемо вас розстріляти. Я йому на це сказав: можете розстріляти мене, але для мене не має значення, помру я зараз, ви мене розстріляти, або я доживу до глибокої старості, а виконувати ці ваші умови не буду", - зазначив Філарет.

За його словами, після цього випадку його переслідування припинилися, проте контактувати з КДБ все одно доводилося.

Як повідомляв "Апостроф", архієрей Руської православної церкви, митрополит Ризький і всієї Латвії Олександр (Кудряшов) був завербований в 1982 році співробітником Комітету державної безпеки (КДБ) Латвійської РСР, який присвоїв своєму агенту псевдонім "Читач".