RU  UA

Субота, 21 вересня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.30
Енергетика

Ліга чемпіонов 2019/20: новини, результати, відео

Кінець епохи бідності одного олігарха: як за рік розорити успішне підприємство

Навколо ПАТ "Центренерго" відбуваються дивні речі

Навколо ПАТ "Центренерго" відбуваються дивні речі Фото: unian

ПАТ "Центренерго", 78,3% акцій якої належить державі, є з усіх боків ласим активом для українських олігархів. По-перше, якщо олігарх володіє енергоємними підприємствами, контроль над генеруючою компанією дозволяє, в разі потреби, забезпечити їх електроенергією в пріоритетному порядку і за "потрібними" цінами. По-друге, що не менш суттєво, контроль над "Центренерго" означає можливість ґрунтовно заробити на поставках вугілля на електростанції компанії. Третій момент - приціл на приватизацію компанії. Як давно відомо, вся велика приватизація в Україні зазвичай відбувалася за однією схемою: на підприємство вводиться свій менеджмент, і його доводять до максимально плачевного стану. Або ж відбувається знецінення за допомогою інших методів. А потім об'єкт купується за незначний відсоток своєї реальної вартості.

Сьогодні ми спостерігаємо активні дії за всіма трьома напрямками з боку структур і осіб, яких в ЗМІ пов'язують з Ігорем Коломойським. В результаті підприємство купує вугілля за захмарними цінами у підприємств Коломойського, продає енергію його ж підприємствам задешево, і поступово втрачає капіталізацію, що знецінює його напередодні чергової спроби приватизації.

Почалося все зі зміни наглядової ради ПАТ "Центренерго". Нагадаємо, мажоритарним пакетом акцій, яким володіє держава, сьогодні керує Фонд держмайна України.

6 червня ФДМУ як головний акціонер змінив одразу трьох членів Наглядової ради компаніі. Причому це було зроблено досить сумнівним способом. Почнемо з того, що підписував наказ не заступник ФДМ Володимир Державкін, у виключній компетенції якого знаходилося питання звільнення і призначення членів наглядових рад підконтрольних ФДМ підприємств (наказ ФДМ №355к від 04.05.2018), а в.о. глави Фонду Віталій Трубаров, який перед цим іншим наказом вирішив забрати ці функції собі. При цьому був порушений ряд інструкцій з діловодства ФДМ.

Тут слід зробити невеличкий відступ, і нагадати, що Трубарова вважають людиною, пов'язаною з олігархом Ігорем Коломойським. Вірніше, за даними журналіста Юрія Бутусова, Трубаров має відношення до орбіти глави депутатської фракції "Відродження" Віталія Хомутинніка, який в свою чергу, як відомо, є бізнес-партнером Коломойського. Слід додати, що НАБУ проводить щодо Віталія Трубарова слідчі дії в рамках розслідування за фактом можливого вчинення корупційного злочину.

Крім сумнівного наказу про заміну членів Наглядової ради ПАТ "Центренерго" (Євгенія Асташева, Олександра Візира і Олександра Баранюка на Олександра Провоторова, Олену Коротку і Ігоря Присяжнюка відповідно), порушення проглядаються і в процедурі сповіщення про це компанії. Так, "Центренерго" було поінформовано про це рішення в спосіб, що суперечить її Статуту, що навіть викликало сутички в офісі компанії.

Незважаючи на це, 7 червня відбулося засідання Наглядової ради ПАТ "Центренерго", на якому було прийнято рішення звільнити чинного на той момент в.о гендиректора Олега Коземка і замінити його на Петра Кравця.

Не вдаючись в подробиці, зазначимо, що це рішення також було прийнято з порушеннями ряду процедур. Зокрема, воно не виносилося на розгляд профільного комітету Наглядової ради (що передбачено Статутом ПАТ "Центренерго"), а також було прийнято в порушення постанови Кабміну про конкурсний відбір керівників держпідприємств №777 від 03.09.2008, згідно з яким нова кандидатура повинна була затверджуватися КМУ.

Звертає на себе увагу і особистість реєстратора, який фіксував в держреєстрі зміну керівника компанії - це Валерій Сорока, відомий своїми сумнівними діями. Крім того, щодо Сороки, за даними наших джерел, відкритий ряд кримінальних проваджень.

Втім, Кравець біля керма "Центренерого" протримався недовго, і вже через місяць на посаді в.о. гендиректора його змінив Володимир Потапенко. До слова, за тією ж схемою, тобто з процедурними порушеннями.

Все це до болю нагадує класичне рейдерство, коли зацікавлені особи будь-якими способами проштовхують в керівництво компанії, яку вони хочуть контролювати, своїх людей. Ряд подальших фактів говорить про те, що схема була здійснена в інтересах Ігоря Коломойського.

В кінці серпня відразу кілька ЗМІ повідомили, що відтепер вугілля на "Центренерго" буде поставляти ТОВ "Нафта Форс", засновник і директор якої має безпосереднє відношення до діяльності групи "Приват". Мова йде про постачання вугілля з Росії на 400 мільйонів гривень. Була також опублікована копія договору на поставку. При цьому деякі ЗМІ також зазначають, що вугілля може бути навіть не російським, а з територій ЛНР/ДНР - з міста Шахтарськ. У будь-якому разі, українські державні шахти, у яких сьогодні сформувалися багатомільйонні борги по зарплатах, у підсумку залишилися за бортом.

Однак це далеко не все. Виявилося, що в липні ПАТ "Центренерго" продавало електроенергію за збитковими для себе цінами, причому досить обмеженому колу компаній. Серед них - "Нікопольський завод феросплавів", "Запорізький феросплавний завод", "Марганецький ГЗК", "Дніпроазот". З цією інформацією можна, зокрема, ознайомитися на сайті Української енергетичної біржі, проаналізувавши угоди за 2, 5, 12, 19 і 26 липня 2019 року. Всі ці підприємства, як відомо, належать до фінансово-промислової групи Коломойського.

"Центренерго" почала масово укладати контракти на поставку електроенергії підприємствам Коломойського. Сам Коломойський це пояснює низькою ціною "Центренерго" після запуску ринку електроенергії. Дозволю собі припустити - електроенергія для його підприємств там дійсно дешева як ніде", - зазначає відомий журналіст і блогер Дмитро Вовнянко.

Як зазначає колишній глава НКРЕКУ Дмитро Вовк, виходить, що вугілля купується по 2500 грн/т (що, до речі, набагато вище за ціну по Роттердам+). При цьому собівартість електричної енергії з такою ціною вугілля становить не менше 1.90 грн/кВт год, а продаж відбувається майже виключно підприємствам Коломойського за ціною 1.30 грн/кВт год, тобто зі збитком у 30%!

"В результаті прибуткове підприємство "Центренерго" стає різко збитковим, оборотні кошти вимиті, запаси вугілля критичні, а джерела для закупівлі відсутні", - описує Вовк нинішню ситуацію в ПАТ "Центренерго".

Дійсно, якщо вивчити фінансові звіти "Центренерго" за останні кілька років, то можна виявити, що включно до 2018 року компанія була виключно прибутковою. Так, прибуток за 2018 рік склав майже півмільярда гривень. Прибуток був і за перший квартал 2019 року - 29 млн грн. Однак перше півріччя "Центренерго" дивним чином закінчує зі збитками майже в 1,2 млрд грн. Причому основний збиток припадає саме на літні місяці. Якщо звернути увагу на графу балансу у фінансовій звітності на сайті компанії, то видно, що на початок року баланс ПАТ (грубо кажучи, його капіталізація) становила 8,4 млрд грн. А за результатами першого півріччя - вже 7,7 млрд, тобто на 700 млн менше.

Якщо ця тенденція продовжиться, "Центренерго" може ще більше втратити в ціні. При цьому глава ФДМ Трубаров (нагадаємо, через Хомутинніка пов'язаний з Коломойським) радісно заявляє про перспективи найближчої приватизації. Чи варто говорити, хто може стати основним претендентом на його покупку.

Новости партнеров

Читайте також

Є ефективний спосіб, щоб зробити Україну менш залежною від Росії - екс-генсек НАТО

Андерс Фог Расмуссен розповів Апострофу про енергетичну безпеку України - як позбутися російської залежності

Газова рулетка для українців: хто буде у виграші від пропозиції "Нафтогазу"

Нафтогаз запропонував споживачам купити газ на зиму за низькими літніми цінами. Апостроф з'ясовував, як це буде працювати

Вода по годинах: чи позбавлять українців водопостачання

Нова українська влада має намір знизити тарифи на електроенергію для водоканалів, щоб уникнути підвищення цін на водопостачання для населення

Новости партнеров

;