Лідери ЄС на саміті 17-18 жовтня обговорюватимуть підготовку "вигідних переговорних позицій України" для обговорення миру, заявили в Єврокомісії.
==
Схоже, Європа вирішила не відкладати переформатування безпекової системи з урахуванням більшого чи меншого самоусунення США. І вже приймає на себе більшість зобов'язань щодо власне системи європейської безпеки - не чекаючи, хто саме займе Овальний кабінет і який зовнішньополітичний курс обере.
Зважаючи на формулювання - "вигідні переговорні позиції України" - ми навряд багато втратимо через зміщення центру прийняття рішень.
Варто зважати, що помітна частина Європи мілітаризується через загрозу ядерної Росії:
- країни Скандинавії і більше за всіх Фінляндія;
- Фінляндія і Швеція вже застосовують концепцію "тотальної оборони" (війна розглядається як виклик для всього суспільства і вимагає залучення всіх секторів уряду, економіки та цивільного населення до планування оборони) - і до цього ж готується Велика Британія;
- тотально мілітаризуються країни Балтії - з відновленням призову;
- Польща нарощує чисельність і озброєння армії;
- Німеччина нарощує оборонні витрати після визнання серйозного відставання від Росії;
- Велика Британія збільшила видатки на оборону, збільшує і переозброює армію, начальник Генштабу сер Сандерс попередив про зростаючу загрозу з боку Росії для безпеки Європи, а в разі війни британцям доведеться воювати, оскільки нинішня чисельність армії країни занадто мала;
- більшає спільних військових навчань і Німеччина приймає на себе роль центру;
- на саміті НАТО у Вільнюсі затвердили регіональні плани зі стримування та захисту від Росії та терористів;
- генералітет і політики ЄС чимдалі частіше заявляють, що союзники мають бути готові до можливої війни з Росією.
І вже чути репліки військових експертів "якщо впаде Україна - за нею найпевніше впаде і НАТО".
Отже, відсутність Байдена на зустрічі "Рамштайну" і пришвидшене дистанціювання США від нашої війни навряд чи матимуть для нас трагічні наслідки. Панікувати не варто.