RU  UA  EN

Субота, 11 січня
  • НБУ:USD 42.38
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.38
Політика

"Я обіцяв завершити війну за 1 день – я завершив". Чи можливий кінець війни РФ та України в 2025 році

Україна Фото: Enrique з сайту Pixabay

Останнім часом у публічному просторі все частіше звучить теза, що в 2025 році російсько-українська війна може завершитися. І нещодавня зустріч Зеленського, Макрона і Трампа у Парижі була присвячена цій темі. А перед цією зустріччю українська делегація очолювана Андрієм Єрмаком здійснила візит до США, де провела зустріч з Кітом Келлоггом, обраним Трампом на посаду спеціального посланника з питань Росії та України, і Майком Волтцом, новим радником з національної безпеки. Всі учасники процесу кажуть, що ця війна має закінчитись у 2025 році. Наскільки це реально та якими можуть бути сценарії майбутнього «миру» — у матеріалі «Апострофа».

Припинити це божевілля

"2025 рік може стати роком, коли бойові дії в основному закінчаться. Обидві сторони близькі до виснаження, і прихильники кожної з них хотіли б, щоб конфлікт завершився. У Вашингтоні це буде пріоритетом нової адміністрації Дональда Трампа", - написало днями видання The Economist.

У виданні припускають, що в рамках можливої угоди Україні доведеться змиритися з втратою частини своєї території: "Ті 7%, які Росія захопила під час свого першого вторгнення в 2014 році (Крим і східний Донбас), безсумнівно, не підлягають поверненню. Будь-яке врегулювання, ймовірно, також передбачатиме утримання Росією частини або більшої частини додаткових 11%, які вона контролює після вторгнення у 2022 році".

Як зазначає The Economist, з поверненням Трампа до влади Україна, ймовірно, не вступить до НАТО, але вона може отримати принаймні якусь форму гарантії безпеки.

Президент Володимир Зеленський, розповідаючи про тристоронню зустріч з Макроном і Трампом у Парижі, зазначив, як він бачить для України закінчення війни і які гарантії повинна отримати наша країна для справедливого миру.

"[Війна] це не закінчити просто папірцем і кількома підписами. А припинений вогонь без гарантій може бути розпалений знову в будь-який момент, як Путін це вже робив. Щоб гарантувати, що втрат українців і українок більше не буде, треба гарантувати надійність миру й не заплющувати очі на окупацію".

За словами Зеленського, Путіна можна зупинити тільки силою.

«Саме про мир завдяки силі ми говоримо з усіма нашими партнерами – про реальний мир і про кроки та гарантії, які для цього потрібні людям і державі, на яку напала Росія. Війна не має бути безкінечною, тільки мир має бути постійним та надійним", - заявив президент у своєму зверненні.

Що стосується Трампа, то він теж після зустрічі у Парижі заявив: "Зеленський і Україна теж хотіли б укласти угоду та припинити це божевілля. Необхідно припинити вогонь та розпочати переговори".

Говорити про припинення бойових дій можна скільки завгодно і на яких завгодно зустрічах і форумах, але тут важливо інше, наскільки слова політиків можуть відповідати дійсності. Як говорить східне прислів'я: «Скільки разів не кажи халва, у роті солодше не стане». Тож, чи реальний кінець війни в 2025 році?

Кінець реальний, але є але

На думку військового експерта Івана Ступака, переговори по закінченню війни в 2025 році цілком ймовірні. «Я вірю в переговори по закінченню війни у 2025 році, - кажев коментарі «Апострофу» Ступак. - Володимир Зеленський показує готовність до переговорів, він навіть зняв умови виходу на кордони 1991 року, на чому раніше наполягав».

«В теорії все йде до того, щоб війну закінчувати, настрій для цього є, бо вже відчувається втомленість від війни, як в Європі так і в Америці, я не кажу вже про Україну. Я думаю, що і оточення Путіна було б не проти війну закінчити», – продовжує Іван Ступак.

Але, як зазначив експерт, одна справа закінчити війну, просто припинивши вогонь, а інша справа, на яких умовах закінчувати та який «мир» підписувати.

«Ми не повинні просто, як казав раніше Зеленський, «перестати стріляти», нам потрібно і далі озброюватись, розвивати свій ВПК, в бюджет на 2025 рік гроші на це закладені», - каже Ступак.

На його думку, Дональд Трамп може сприяти в зупинці бойових дій та в початку перемовин з Росією.

«Зеленський своїм указом заборонив перемовини з Путіним і якщо він цей указ скасує, на чому наполягає Кремль, то в Москві дуже будуть радіти, що вони дотиснули Україну. Але, я думаю, указ скасовувати не обов’язково і можна вести перемовини по вже відпрацьованій схемі із зерном, коли ми з Росією напряму не контактуємо», - зазначив експерт.

Військовий оглядач Костянтин Машовець теж вважає, що в 2025 році переговори про закінчення війни можуть розпочатись.

«Чи зможе Трамп посадити за стіл переговорів Україну і Росію? Так, зможе, якщо захоче. Але точок дотику між Україною і Росією я не бачу», - каже «Апострофу» оглядач.

«Чи може Зеленський підписати угоду з Путіним на кшталт "Мінська"? Так, зможе, якщо вважатиме це доцільним. А однією з причин змусити це зробити може стати нелегке становище Сил оборони на Донбасі», - резюмував Машовець.

Політолог Олексій Голобуцький вважає з високою ймовірністю до кінця 2024 року можливий якийсь перший знак початку процесу мирних переговорів. На його думку, буде позначено згоду і Зеленського, і Путіна на попередні обговорення.

«Це вже буде прогрес, який Трамп із задоволенням впише як свій успіх. Тим більше, якщо щось буде підписано чи хоч узгоджено до 20 січня 2025. Тоді послідовність 20.01 інавгурація, 21.01 виступ Трампа «Я обіцяв завершити війну за 1 день – я завершив», - зазначив політолог в коментарі. - Навіть якщо нічого більшого крім попередньої згоди не буде протягом наступних місяців, все одно піде йому в плюс як «миротворцю».

І тут на думку Голобуцького, головне, щоб Україна в жодному варіанті не погодилась на два моменти: можливість політичного втручання Росії у внутрішні справи (квоти для «захисників прав російськомовних» і подібне) та демілітаризація (скорочення війська, згортання ВПК, скорочення запасів зброї).

«Це лінії, перехід за які Україну знищить. Цього не може бути в мирній угоді, інакше вона безсенсова», - вважає експерт.

Трамп — не месія

Але, як кажуть росіяни, не все так однозначно. Висока вірогідність і того, що новообраному президенту США миротворча місія не вдасться.

«Трамп хоче набути світову популярність, стати авторитетним світовим лідером. Він амбітна людина. Але, разом з тим, він не передбачуваний. Він робить все, вибачте за жаргон, на понтах, - каже в розмові з «Апострофом» політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця. - Пам’ятаєте, як у свою першу каденцію Трамп вирішував проблему з ядерною зброєю у Північній Кореї. Він поїхав до Ина, узяв з собою CNN, зустрілись, пофоткались, поговорили, Трамп зробив заяву, що все порішав. І що у підсумку? У Кіма як була ядерна зброя, так і залишалась, він продовжував погрожувати світу. Або як Трамп мирив ізраїльтян та палестинців. Помирив? Відповідь ми бачимо».

Григорій Перепелиця вважає, що так само буде й тут.

«Трамп діє по такій же схемі. Він просто вирішив впарити нам черговий Будапештський меморандум. Про які перемовини йде мова? Усі чомусь думають, що Трамп — месія. І європейці на це ведуться. А чому? Тому що ці ліберальні уряди не можуть прийняти самостійного рішення. Вони думають, що Америка — світовий лідер. А насправді це не так», - продовжує політолог.

За словами Перепелиці, без зброї війна не закінчиться справедливо, Путіна треба перемагати.

«Зеленський сказав про мир через силу. І це правильно. Він при Макроні попросив у США зброю та дозвіл бити дальнобійними ракетами вглиб Росії», - підкреслив Перепелиця.

Не вважає ймовірними переговори з РФ в 2025 році і директор Інституту світової політики Євген Магда.

«Я не вважаю, що переговори з Росією обов’язково почнуться в 2025 році. Це на сьогоднішній момент дещо завищені очікування з тої простої причини, що темпи просування окупаційних військ суттєво виросли і потреби зупинятися у Путіна за великим рахунком нема, - пояснює політолог «Апострофу». - Я не думаю, що будь які переговори почнуться раніше ніж за 100 днів після інавгурації Трампа, тому що йому потрібні або швидкі рішення, або рішення, де він буде чітко себе відчувати переможцем. А почуватися переможцем, якщо умовно віддати Україну Росії, не є, на мій погляд, вірогідним сценарієм».

Як зазначає Магда, переговори потрібні насамперед світовій спільноті, а не Росії та Україні.

«Україна має чітко розуміти, що в світових міжнародних відносинах для нас склався алгоритм, що у випадку переговорів намагаються вирішити проблеми за рахунок слабшого і тому окремі наші слабкості треба прибирати вже сьогодні», - говорить політолог.

Євген Магда вбачає потребу швидше формувати уряд єдності, і створити коаліцію єдності для того, щоб демонструвати, що ми готові до складних непопулярних рішень.

«Я думаю, що тут треба говорити про якісь підготовчі заходи на нинішньому рівні. Це і розширення якихось експертних груп, створення допоміжних юридичних служб швидкого реагування, щоб швидко формувати ці документи і працювати з ними. Бо Росія нам не буде давати можливості, як на прогулянці ухвалювати рішення», - підсумував політолог.

І як стало відомо з Офісу президента, у грудні Україна планує провести зустріч коаліції ключових європейських союзників щодо забезпечення посилення країни.

"Для координації, вироблення спільної позиції, гарантування того, щоб бути сильною за будь-якого розвитку подій, як на переговорах, так і на полі бою", - сказав речник президента Сергій Никифоров.

Читайте також

Новини партнерів