Дві європейські країни, які ратифікували Римський статут, мають намір його порушити. Польща пообіцяла не заарештовувати прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу за ордером Міжнародного кримінального суду. Виняток зроблять у разі, якщо він відвідає країну в день визволення Освенцима. Швейцарія, так само як і Польща, готова надати імунітет від арешту за ордером Міжнародного кримінального суду Путіну, якщо він приїде на перемовини з Дональдом Трампом. Чому це недопустимо, а, головне, небезпечно — у матеріалі «Апострофа».
Якщо хочеться, то можна?
27 січня у Польщі пройдуть заходи, присвячені річниці визволення концтабору Освенцим. У зв’язку з цим польська влада хоче, щоб на урочистостях був присутній прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. Але є проблема. 21 листопада минулого року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю. У повідомленні суду зазначено, що Нетаньягу звинувачують «у військових злочинах і злочинах проти людяності, скоєних із 8 жовтня 2023 року до 20 травня 2024 року».
«З одного боку, у нас є ордер Міжнародного суду, з іншого, для мене від самого початку було очевидно, що прем'єр-міністр Ізраїлю, президент Ізраїлю або будь-який інший представник держави Ізраїль повинні мати повні права і почуття безпеки на ювілейних урочистостях», - заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
«Я не можу собі уявити, щоб політичні лідери Ізраїлю не змогли безпечно брати участь у святкуванні річниці визволення Освенцима, це абсолютно неприйнятно», - сказав Туск.
За словами польського прем’єра, він звернувся з проханням забезпечити це рішення юридично до міністрів юстиції та закордонних справ.
За Польщею потягнулась Швейцарія. Недавно обраний президент США Дональд Трамп виявив бажання зустрітись з міжнародним злочинцем Путіним, ордер на арешт якого теж видав Міжнародний кримінальний суд. Влада Швейцарії завила, що готова прийняти цю зустріч, і заради цього може зробити виняток для російського диктатора Путіна та не арештовувати його за ордером МКС.
Як відомо, обидві країни підписали і ратифікували Римський статут суду, тому мають виконувати видані ним ордери. Але обидві країни хочуть зробити винятки.
Як заявив речник Міжнародного кримінального суду Фаді ель-Абдалла, держави не можуть в односторонньому порядку визначати обґрунтованість правових рішень МКС.
"Це не лише юридичне зобов'язання перед Судом відповідно до Римського статуту, а й перед іншими державами-учасницями. Якщо у держав виникають занепокоєння щодо співпраці з Судом, вони можуть своєчасно та ефективно проконсультуватися з Судом", – сказав він.
Для Монголії це не припустимо
Але прецедент, коли Путіна на заарештували за ордером МКС, вже стався. 2 вересня 2024 року російський диктатор поїхав у Монголію, яка ратифікувала Римський статут і зобов’язана була арештувати його. Але Монголія цього робити не стала, пояснивши, що країна опинилася в ситуації енергетичної залежності від Росії і це ускладнює можливість арешту Путіна.
«Монголія імпортує 95% своїх нафтопродуктів і понад 20% електроенергії від наших безпосередніх сусідів (Росія і Китай. – «Апостроф»), раніше ми потерпали від перебоїв з технічних причин. Ці поставки мають вирішальне значення для забезпечення нашого існування та існування нашого народу», – вказав тоді речник монгольського уряду.
Він також додав, що візит Путіна відповідає історичному прецеденту спільного святкування главами держав річниці перемоги радянських і монгольських військ над Японією в битві на Халхін-Голі в 1939 році і заради цього зроблено виняток.
МЗС України в свою чергу закликало Монголію виконати обов’язковий міжнародний ордер на арешт Путіна і нагадало, що Путін є воєнним злочинцем.
Євросоюз тоді теж відреагував на вчинок Монголії. «ЄС висловлює жаль з приводу того, що Монголія, держава-сторона Римського статуту МКС, не виконала свої зобов’язання за ним щодо виконання ордеру на арешт… ЄС висловлює найбільшу підтримку зусиллям із забезпечення повної відповідальності за воєнні злочини та інші найтяжчі злочини у зв’язку із загарбницькою війною Росії проти України», – заявив речник зовнішньополітичної служби ЄСПетер Стано.
Члени Європейського парламенту навіть закликали високого представника ЄС Жозепа Борреля відреагувати на поведінку Монголії.
«Якщо Монголія не виконає свої обов'язки члена МКС, Європейський союз повинен послати Монголії чіткий сигнал у вигляді дипломатичних та економічних заходів… Відмова Монголії заарештувати Путіна створить прецедент і відкриє шлях іншим країнам до вибіркового застосування ордерів на арешт Міжнародного кримінального суду», – зазначили члени Європарламенту у своєму зверненні.
У підсумку усі ці заклики і звернення так ними і залишились.
Але стосовно Польщі та Швейцарії, які теж мають намір проігнорувати ордер МКС, ні в Європарламенті, ні в керівництві Євросоюзу, ні в МЗС України жодних заяв про порушення міжнародного права зроблено не було.
Який світ ми побачимо завтра?
У зв’язку з цим виникає питання, чи припустимі якісь винятки для виконання міжнародного права?
«Ситуації в Польщі і в Монголії різні, - каже в коментарі «Апострофу» співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков. - Заходи в Освенцимі мають велике політичне значення, ці події чутливі для єврейського народу, тому уряд Польщі і шукає якийсь вихід із ситуації, що склалася. А Монголія визнала, що вона просто знаходиться в залежності від Росії».
«Крім того, я вважаю, що злочини Нетаньягу та Путіна непорівнянні. Злочини Нетаньягу, як на мене, взагалі досить сумнівні, - продовжує експерт. - Але не залежно від цього, якщо є правила, то їх потрібно виконувати і ніякі винятки тут не припустимі, як і подвійні стандарти».
«Якщо держава підписала Римський статут і погодилась з його правилами, то вона зобов’язана їх виконувати. Крапка», - підсумував Михайло Пашков.
Юрист, кандидат політичних наук та колишній провідний фахівець Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС Станіслав Желіховський вважає, що нехтувати нормами міжнародного права досить небезпечно.
«Якщо брати Міжнародний кримінальний суд, то в нього немає норм, які б надавали країнам, які ратифікували Римський статут, робити якісь винятки для тих чи інших осіб. Хоча і за порушення статуту якоїсь відповідальності країни не несуть. Все обмежується тільки якимись заявами з боку самого МКС та критикою з боку інших країн, як це було у випадку з Монголією, - каже експерт. - Механізмів покарання країн нема. І держави-підписанти діють по власній совісті».
Желіховський передбачає, що зараз буде дуже багато подій, які можуть підірвати авторитет МКС і Римського статуту.
«Окрім Польщі, яка хоче прийняти Нетаньягу, Швейцарія, яка є теж учасницею Римського статуту, заявляє про готовність прийняти зустріч Трампа з Путіним на своїй території. Тобто все більше країн починають діяти в тій парадигмі, щоб можна було обходити зобов’язання, які вони мають. Я ще говорив минулоріч, коли Монголія надала можливість Путіну відвідати країну, що це може бути своєрідною перевіркою міжнародного права на міцність і продовження інцидентів таких у майбутньому», - зауважує юрист.
«Що стосується Нетаньягу, то його з Путіним, звичайно, рівняти не можна. У його випадку, як на мене, МКС прирівняв жертву з агресором. Польща вважає Нетаньягу нормальним політиком і підтримує Ізраїль, а не ХАМАС і, можливо, хоче якось це підкреслити. Але закон є закон. І Україна нещодавно ратифікували Римський статут і повинна теж буде затримати Нетаньягу, якщо він до нас приїде», - каже експерт.
«Але якщо країни-ратифіканти Римського статуту будуть за якимись винятками приймати Путіна і інших злочинців, то я не знаю, який світ ми побачимо завтра? В такому разі ми ніколи не побачимо покараними міжнародних злочинців, серед яких повинен бути і Кім Чен Ин, і Олександр Лукашенко, і купа диктаторів на Близькому сході. Усі вони будуть виходити сухими з води. Якщо так буде відбуватись, то ми і в подальшому будемо бачити події на кшталт різанини в Руанді, знищення опозиції в Білорусі, нові агресії проти незалежних країн з усіма витікаючими наслідками. Я однозначно виступаю проти цього», - пояснює Станіслав Желіховський.
«Що стосується Швейцарії, то вона робить ведмежу послугу для України і легітимізує Путіна. Якщо Трамп хоче зустрітись з міжнародним злочинцем Путіним, то він це може зробити не обов’язково в Швейцарії. Цивілізований західний світ повинен зберегти опцію на затримання міжнародних злочинців. Нехай Трамп зустрічається з російським диктатором в Туреччині, в Білорусі, в КНДР. До речі, Трамп теж повинен задуматись з ким і де зустрічатись, бо він таким чином відкриває скриньку Пандори», - підкреслив експерт.
До речі, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу проблему для Польщі вирішив. Він повідомив що не буде присутнім на заходах з нагоди 80-ї річниці визволення концтабору Освенцим. Ізраїль на заходах представлятиме міністр освіти Йоав Кіш.
Очікуємо, на рішення Швейцарії.