Український дипломат, голова правління Українського кризового медіа-центру, надзвичайний і повноважний посол України, колишній посол України в США Валерій Чалий вважає, що Україну підставили і що російський диктатор Володимир Путін готує ще більшу війну. Про це Чалий розповів в інтерв’ю "Апостроф TV".
- Кількість жертв, на жаль, є вже троє загиблих, коли ми говоримо про обстріл Сум. І це є найкращою такою ілюстрацією цього знущання людожерської такої практики просувати і пропонувати таке перемир'я на три дні. Що хотів Путін: забезпечити йому візити, безпечні візити, а гостей на парад, щоб він там помилувався і показав, що стільки багато високих серйозних "дядічок" до нього приїхало. Але перед тим і одразу, ймовірно, після того цинічно вбивати цивільне населення України. Якщо ми говоримо про перспективи перемир'я - 3 дні, 30 днів - чи може воно перерости і за яких обставин, за яким тиском, наприклад, Сполучених Штатів, у щось тривале і в щось стабільне?
- Ви правильно підкреслили, що маніпуляції тут на першому місці і коли оголошуються такі зупинки вогню на якийсь час, перед цим дуже серйозно збільшуються обстріли після цього. Власне, це маніпуляція, тому що ніхто миру не хоче стосовно припинення вогню на якийсь час короткий час. Взагалі нічого не дає там доба, три доби, місяць, якщо уявити собі припинення вогню на місяць, то можна переходити до інструментів перемир'я. Тобто, це обмін полоненими, це передача загиблих тіл родичам. Обмін також, як правило, відбувається. Також треба говорити про ті речі. які можна зробити в цей час - не захоплювати сірі зони, користуючись прикриттям, а якраз переходити до перемир'я. Росія до цього не готова, тому позиція офіційна України - це 30 днів і ми готові до цього. До речі, це не зразу виникло, президент України Володимир Зеленський це зробив під проханням США Дональда Трампа. Безумовне перемир'я: нам воно на той час було невигідне і тепер це, як жест, але натомість ми отримаємо маніпуляцію просто прикрити Москву. Вони ж прекрасно розуміють, вони на Москву стягнули більше 260 систем - це зенітних систем, протиракетних систем, і оголили свої аеродроми, якісь склади оголили. Що повинна робити Україна? Ударити зараз по цих складах, ударити по цьому. Чому?Тому що кожна ракета, яка зараз буде збережена, вона ударить по дітях у Сумах, в Харкові, в Києві,вусіх містах України. Тому я прибічник: або ми робимо перемир'я і мир, або маніпуляції не приймаються.
Тепер було ваше питання, наскільки може бути перемир'я шляхом до миру. Історично так склалося, що були випадки, коли практикувалася така зупинка вогню. Часто одна за іншим подовжувалися періоди і тоді легше було сторонам говорити про якісь подальші кроки. Але в українсько-російській війні, ми знаємо, росіяни порушили, я знаю, точно на період навіть до широкомасштабного вторгнення більше 20 разів, тобто те, що оголошувалось, тому я їм не вірю. Вірити їм не можна, і це абсолютно чиста маніпуляція — прикриття своїх подальших дій.
- Вірити їм не можна, але змушувати їх потрібно. І ось перспектива ресурсу такого примусу з боку Сполучених Штатів. Ейзенхауер, наскільки мені відомо, казав, що дипломат, наприклад, - це людина, якій багато платять за те, що він довго думає і нічого в результаті не говорить. Ось сучасна політика - вона протилежна. Трамп дуже багато говорить, обіцяє, погрожує, теж маніпулює, дуже багато публікує. У нас зараз, мені здається, якась така нова ера теж політики, тому що соцмережі дозволяють одномоментно охоплювати величезну аудиторію, по-перше. І по-друге, дуже багато месенджів продукувати. Помітили несистемність у Трампа? Сьогодні він може обвинувачувати, ну наприклад, того ж самого Зеленського, назвати диктатором, а потім казати на "голубому глазу": "Я цього не казав." А доведіть. Наступне питання так ось про системність і про зміну взагалі всієї такої системи американської влади стосовно України і до вирішення цієї проблеми чи змінилося чи ні. Раніше казали в гвалт "все пропало", тому що Україну здають, потім з'являється інформація, що американські політики домовилися про нові там економічні санкції і вони досить там суттєві. Сенатор Ліндсі Грем говорить, що введення високих мит для країн, які купують російську нафту, відповідно спонсорують, дають гроші Росії для ведення подальшої повномасштабної війни. Як це все розшифрувати, якщо говорити про загалом напрямок Штатів? Він змінився чи ні?
- 90% інформації, яка поступає в Україну, і по тих питаннях, яких ви торкались, не відповідає дійсності або зроблена із серйозними нюансами. Наприклад, ось 100% сприйнято, що Трамп сказав, що президент України — диктатор.Так в нашому інформаційному просторі подано. Я стверджую, він не казав такого. Тепер ви скажете: як це може бути? А так от як ви кажете —соцмережі.Тобто за нього в соцмережі…Він же не все пише... Трамп і соцмережі…За нього хтось написав, він це взагалі не зафіксував собі в голові.Так само, як зараз міністр оборони, розслідування проведено, і це так само сказано, що від його імені в цьому чаті в Сигналі брав участь його радник, не міністр оборони. Тобто не дивуйтесь таким заявам. Я також вважаю, що оці всі нові тенденції, що через соцмережі заявляються офіційні позиції, вони дуже-дуже небезпечні.Тому що завжди раніше ноти і тексти давали вичерпну відповідь на пропозицію, а зараз… Усі додумують. В Америці це взагалі стало практикою, яка шкодить. Інформацію, якою потрібно натиснути на партнера… все скидається в ЗМІ. Це було і раніше, але зараз це пішло просто масово. І тому Дональд Трамп заявляє сьогодні одне, завтра може інше.І це його характер, і це його політика. Ви знаєте, звідки вона взялася? Це ж просто зроблено на серйозній методологічній основі. Стівен Бенон, який вів кампанію Трампа, був одним з лідерів кампанії минулий раз. Він зараз не грає ключової ролі, але є Міллер - радник, який може стати радником з національної безпеки. Так ось його відповідальність - заступник глави апарата Білого дому.Але він формує оцей підхід щоденно давати новину, яка буде розривати інформаційний простір, а в цьому просторі розірваному грати свою гру. Це політика. Дональд Трамп просто дуже до цього підходяща фігура. У нас також є багато хто, хто не дасть іншому сказати за нього от навіть ті речі, які можна було б не казати. Тобто така ж сама історія: ну як це за мене хтось скаже новину, якусь там таку, яка розірве світ, а хто на арені, а хто в театрі, а хто головний на сцені. Такі люди зараз багато хто з них займають ключові позиції в країнах. І не виключення Україна і США - ми також попали в таку ж саму ситуацію.
І тепер стосовно системності. Є проблема в США, коли міняється президент, дуже багато змінюється всього одночасно. Це проблема для міжнародних зв'язків, для України, для всіх інших. Тому що президент же голова, він очолює і уряд, і гілку влади. У нього великі повноваження.Але коли в президента немає, скажімо, повного контролю за сенатом і палатою представників, тоді це баланс. А баланса коли немає, коли зараз на даному етапі умовно лягли всі там конгресмени і сенатори під Трампа, то політично немає балансуючих речей.І тому от несе так, як воно йде. Системність повернеться, я впевнений.Тобто два шляхи є: або це піде розбалансировка, далі піде така лінія авторитарних тенденцій в США, ще більших, або система зробить своє і два кроки назад будуть зроблені. Я все-таки прибічник прогнозу другого, принаймні, до виборів президентських. Тому що якраз я думаю, наступні президентські вибори будуть величезним викликом для США. Не ці, що були, Дональд Трамп не прогнозований, але для мене зрозумілий, як і для багатьох політичних лідерів в світі. Він незрозумілий для українців, тому що вони все міряють по-перше, новинами своїми а по-друге, - очікуванням, що США нам завжди допоможе. А тут помінялась ситуація, але він прогнозований. А ось що буде, якщо прийдуть люди, які зараз знаходяться правіше Дональда Трампа? Так, умовно оце мене лякає, насправді тому що тоді Америка буде скочуватися до нової ери такої авторитарних тенденцій. Поки що такого немає. Вибори в Конгрес проміжні, які будуть вже через півтора року, вони багато що збалансують але нам вже чекати не можна, нам потрібна допомога зараз.
Що ми маємо зараз от від США на сьогоднішній день? Зміни в постачанні озброєння. "Київпост" дає, що останні два тижні збільшення кількості літаків, які привозять зброю для українців. Був період там в певний момент десь днів 10 паузи, там розбираються в США тепер, хто накази віддавав, як це відбулось, бо це коштує 2,5 млн внутрішні. А хто буде відповідати за зупинку в США, за 2,5 млн? Уже все скинули на Гегсета, міністра оборони. Так що, знаєте, це все не просто, це можна заявити, але імплементувати в США не все так просто. Тому треба працювати в цих умовах, розвідка йде, дані йдуть, зброя йде, очікуємо санкції. Трамп має все-таки піти на цей крок, я думаю, що він попробує це зробити, дочекається врешті-решт оцього вже 9 травня, що Путін там просив і вони про це говорили, мабуть, в своїх попередніх розмовах. І потім він спробує по нафті, він вже сказав, ціни будуть вниз іти і по санкціях, якщо також буде його дія, то у нас купа людей, які носили ляльки вуду, встромляли голки, думаю, що вони тепер, може, Асану почнуть співати.
Для мене Дональд Трамп - людина більш зрозуміла, ніж для багатьох. Я працював з ним, коли був у Вашингтоні, як із Обамою, як із Байденом. Це всі складні для роботи, але треба просто розуміти, які методи, механізми і що треба з кожним робити. Ми ж пробили бар'єр чи цю стіну ненадсилання зброї літальної - пробили. В умовах, коли Трамп був у Путіна, їздив в Хельсинки, після того приїхав — і Кримська декларація, летальне озброєння, відмова від зустрічі з Путіним.Мабуть, же ж щось же ж відбувалось тоді. І так само і зараз треба працювати з тими людьми, які є відомими. Американці вибирають їх, ми ж не можемо на них вплинути. Росіяни декілька разів спробували, при цьому це вже були обвинувачення вже з боку американців на їхню адресу.
- Пане Валерію, ось декілька аспектів. Ви кажете, що 9 травня і потім Трамп спробує, я розумію, що він складна людина, але посада зобов'язує. Деякі підкреслюють, дуже складна робота, тому там простих рішень і не може бути. І тут дуже цікаве питання випливає. Ви згадали про його перший строк тоді у Білому домі. Наскільки багато особистого у Трампа до Путіна, коли ми говоримо про ці варіанти. Так, українці дуже багато бідкалися, що коли там обвинувачує Україну, там всі винні і ви теж винні. Хоча звинувачувати жертву, що вона відбиває атаку агресора, нам здавалося, що це теж не по-людськи, це теж цинічно, як ви можете і все таке... Коли ми говоримо про рішення і про перспективу, що він може зробити і чим він користається?
- Ще раз спробую пояснити, що слова "цинічно" не підходять для міжнародноїполітики, це не слова для міждержавних стосунків. Навпаки, часто вважається досягненим результат, яким би він не був способом досягнений. Зараз це буде не просто цинічно, а просто з порушенням міжнародного права, міжнародних правил. Те, що почав Путін ламати всю систему, і далі приєднуються інші. Тому потім специфіка Дональда Трампа.Він не був помічений ніколи в якійсь, навіть всередині США, емпатії. А скільки людей у нас таких без емпатії в українському політикуму?Думаєте, мало? Тому це риса не притаманна тільки одному Дональду Трампу. Прагматизм в його розумінні є вимір і це цікавий такий новий аспект, як, до речі, у багатьох політиків нинішнього часу є паралельний світ. Інформаційний світ для нього важливий, він хоче, щоб йому звучали аплодисменти. Він зробив якісь кроки, причому ці кроки мають бути величними. У цьому плані він розглядає якраз великі країни як такі, на які він орієнтується. Тому не дивно, що в нього і Китай, і Росія, маю на увазі ядерна зброя, розмір країни, — це вже достатньо для цього. І тут ми нічого не поміняємо, вибачте, в його сприйнятті.
Скажу своє враження: Дональд Трамп дуже далекий від Путіна в плані бекграунда в плані того, в якій країні він виріс - це різні зовсім люди. Там розвідка КДБ, тут - бізнесмен, який можливо навіть не знає, можливо, не відчуває, коли його вербують. А Путін вміє вербувати або застосовувати заходи КДБ. Те, що сенатор Маккейн казав, що там у Путіна в очах тільки три літери - "КДБ". І Дональд Трамп з цим зараз персонально вже стикається, і до нього доходить. Знаєте, він не глупа людина, тому що, ну, глупі люди не стають президентами найбільш потужної країни в світі. Просто в нього інший підхід зовсім, він все собі це хоче обернуть в плюс. Думаю, він цим скористається. Чи це для нас ідеальний варіант від президентства Дональда Трампа? Було дуже багато зроблено зараз, щоб вивести з ізоляції Путіна - це дуже погано, дуже. Але Трамп зараз оголосив інші речі, побачимо, як це буде далі. Я все-таки про це говорив і говорив про цей сценарій. Думаю, він буде все рівно в той чи інший степені, щоб ви розуміли, він завжди, коли виходить в якийсь "діл", тобто в якусь угоду, розуміє: якщо він сильний, то він в цю угоду входить, якщо він слабкий - не піде. А тут така ситуація, що якась країна стала себе обороняти. При цьому традиції патріотизму, геройства дуже-дуже глибокі в американському суспільстві. Коли американці, які навчаються в академії Westpint, Сухопутна академія, яка готує найкращих офіцерів, або академія "Анаполісі", Військово-морська академія, яка підготувала 269 тільки астронавтів... Я був, говорив з цими людьми, вони дуже підкреслюють героїзм українського народу. Тому Дональд Трамп від цього не може відійти. 10% ветеранів сімей в Америці. І його рейтинг довіри буде коливатися. Як тільки він почне знижуватися і ближче до виборів може скоригувати свою позицію.
Добре це чи погано говорили тоді, пам'ятаєте, дуже погано, тому що не дали зброї, дійсно не дали в 23-му році не дали перемогти Росії, реально не дали зброю. Могли і не дали, тобто бо в них стратегія інша. А я сказав якщо Дональд Трамп це буде так: фіт-фіт - можна в один бік рвануть плюс, а можна в мінус впасти. І це складніша схема. Коли я був в Америці, з президентом Обамою працював, з президентом Трампом мені набагато легше. Бо Обама - це суцільний мінус: ні, назавжди просто ні. І він просто нічого не хотів робити з точки зору підсилення військового України. Тільки санкції, тільки економіка.Все, більше нічого. І тому Дональд Трамп тоже хоче оплесків, як і Барак Обама Нобелівської премії. Але Трамп хоче ще більше Нобелівської премії, і ми робимо величезну помилку, коли концентруємо всю свою увагу на нього. Як Дональд Трамп буде ставитись до України, залежить від України, від президента, від того, як ми будемо показувати результат на фронті. Що Трамп, що Путін, всі поважають сильно сильних.
- Пане Валерію, тут якраз в продовженні теми про тих, хто поважає, боїться і дослухається до сильних. Наскільки праві, на вашу думку, ті, хто казали, що президент - це там інституція Сполучених Штатів і інструменти впливу однакові, що були у Байдена, що могли б бути в Камали Гарріс, що зараз у Трампа... Уже десятків тисяч санкцій накладено на Росію було за цей час, але визначальної такої рушійної сили в бажанні Путіна припинити війну або в спроможності його ввести повномасштабну війну це якось не принесло зупинки війни. І є оцей обмежений інструментарій, він його використає. А що далі, якщо Путін буде реагувати так само? Ну погано, ну трошечки бідніші стали, набагато бідніше стало, але все одно клепаємо зброю і продовжуємо воювати з Україною, розуміючи, що головною метою там є не чотири ці області, на яких вони зараз зациклились. Тому що 10 років тому, я пам'ятаю, були там окремі райони Донецької й Луганської областей, а про дві області повністю навіть не йшлося, не говорячи вже про чотири. Тобто мова і його ціль там не чотири області там, а вся Україна. Як дати тоді по зубах, який інструментарій для цього використовувати, чи взагалі спроможний і готовий світ? Європа долучитися не просто, а так суттєвіше.
- Треба нам зрозуміти, що наймовірніший сценарій - ми будемо одні далі. Допомога фінансова - це ж також зарплата військовим, яка йде з нашого бюджету, але натомість наші вчителі, наші бюджетні витрати ідуть, американський платник податків до сих пір це закриває. Ще ті кошти в цьому році використовуються, а тому виробництво озброєнь треба масштабувати, нарощувати своє очевидно. До речі, Європа стала розуміти, що дешевше в раза два-три вкласти гроші в виробництво спільно в Україні, і про це говорив пан Кубілюс, який в Євросоюзі якраз займається оборонними питаннями. Незабаром будуть у Києві дуже багато представників і можна буде їх розпитати про ці позиції. Нам треба це розуміти, що нам треба на свої сили розраховувати.Але при тому закупівля озброєнь може бути за кошти європейські, наприклад, навіть не країн Євросоюзу. Норвегія, яка має великі гроші від експорту енергоносіїв нафти і за минулий рік, вони непогано також заробили, але й виділили 8 млрд Україні. Уявіть собі, навіть воюють депутати парламенту шведського колишні, воюють в піхоті. І тому ці скандинавські країни — вони якось ближче відчули, ніж, наприклад, південні країни: Італія чи Іспанія, чи Португалія. Зараз Європі нема куди діватися - Європа під загрозою, у них ціль цинічна. Вони хочуть зробити так, щоб Україна воювала сама якомога довше, тобто як логіка абсолютно зрозуміла: якщо Україна воює і стримує Росію, тоді Європа може ще мати час, на підготовку яку в неї не було раніше і вони розраховують, що в них такий час до 29-го року є. Спецслужби заявили про це, і глава розвідки Німеччини, й інші країни заявляли. Вони за таким сценарієм поки що працюють. Україна ще воює, вона стримує росіян. Звісно, будуть зараз виступати за те, щоб Україна воювала далі. Будуть говорити багато разів про контингенти, а в результаті ми не бачимо тут цих контингентів уже після таких заяв, гасел - це взагалі пшик. Але для Європи це загроза, для Європи можемо бути союзником реальним у майбутньому, тому що ні в кого нема мільйону армії.
Соціологічні опитування показують, що готові воювати Франція, Німеччина. І західніше від них готові воювати 17-16% і це тільки ті, що на словах щось сказали, тобто я думаю, що буде менше. Коли вони хотіли зараз набрати якісь миротворчі, навіть сили вони не можуть зібрати. Українці вчаться, росіяни вчаться. На кордоні з Росією Курська область, там Суми, - це випалена земля десь кілометрів на уже на 7-10, а буде і 15, і 20 з двох з двох боків кордону випалена земля. Це реально випалено: жодного будинку, жодної посадки... Європа до цієї війни не готова, тому вони зацікавлені. Розвідка і військові розуміють, вони в нас зацікавлені, дуже зацікавлені на цьому етапі і далі. А ми їх хочемо заохотити зараз зіграти більше в цьому році, тому що далі буде ще складніше, якщо в цьому році вони не зіграють. Я сказав, ми одні, то це значить, що з нами не буде як Північна Корея. Тобто Північна Корея фактично ввійшла війну проти України - це вже війна не тільки проти Росії, це війна проти Північної Кореї, тобто Іран постачає технології, дрони постачав Китай, подвійні технології. Це складна війна для України, тому найважливішим нашим завданням є отримати союзників. Ті, що готові будуть з нами воювати, поки таке завдання не видно, щоб воно було здійсненне, але задіяти його хоч частково, щоб були на нашій території вже військові країн НАТО. А це можуть бути техніки з підготовки літаків, це можуть бути там ті, хто працює на охороні оборонних заводів. Це дозволяється двосторонніми угодами.
Коли запитують, як війну цю завершити, то все дуже просто - це давно вже встановлено після Другої світової статут ООН, там є дві ключові позиції. Я би сказав, три. Перша позиція - це статут ООН, перша-друга стаття. Це значить засудження агресії, акту агресії, створення коаліції військової проти агресора військової. Друга стаття - повне ембарго на торгівлю з цією країною. І третє: країни, які навіть за це не проголосували в ООН, мають поважати більшість голосування більшості із-за того, що Росія захопила в Радбезі ООН після Радянського Союзу, самовільно захопила місце в ООН. Треба створювати без ООН військову коаліцію і максимальний економічний тиск. Найближчий місяць і рік немає рішення військового деокупації територій в цей період, бо війна пішла технологічно в ту площину, де уже насиченість дронами або, наприклад, безкіпажними катерами. Війна уже не залежить від того, що в тебе буде там 1000 танків. У цьому році ключові речі - це санкції, причому вторинні дуже важливі, про що говорять в Америці зараз тиск через ціни на нафту зниження цін на нафту. Тоді у Росії може не бути того прибутку, який вона може направити на армію.І третє - це дуже важливо, — наратив, що Україна може перемогти. І що Росія загрузла... тому наратив "Україна може змінити ситуацію" - це дуже важливий зараз.
- Пане Валерію, тут декілька уточнень. Механізм, який ви описали, зрозумілий.Я думаю, недурні люди сиділи і міркували над цим, ще й попередніми роками залишилося просто дуже жорстке виконання цих механізмів. Якщо санкції, то це санкції, а не сірий імпорт, сірий танкер пройшов ну і знов там гроші на війну. Ось ви спілкуєтеся, у вас там широке коло знайомих колег, наскільки вони розуміють, що для Путіна Україна, от те, що я казала, йому не цікаві окремі шматки, тобто ціль - знищити як державу Україну, про Конституцію і про державність навіть не говориться. Навіть в останній програмі він підкреслював і це зараз ну аналізують що він казав: "Но мы, безусловно, когда-то помиримся с вот этой вот украинской частью российского народа". Тобто він відмовляє навіть нації в самоствердженні, в становленні, не розглядає нас як окремо. І це не тільки він, Медведєв, інші політики — вони це підкреслюють. Це є ключове.І от коли ви говорите, що Європа хоче цей час виграти для підготовки себе, знову цинічне питання. Або точніше вони хочуть отримати цей час, допомагаючи Україні, щоб вистояти, чи ціною України, тому що, ну, нехай вони порахували до 27-го року будуть готові, а що там буде з Україною, за скільки він її окупує, пошматує… І навздогін третє уточнююче питання, тому що воно пов'язано. Зараз почали дійсно офіційні особи, і міністр оборони Німеччини ще попереджав минулого року, що спецслужби їх попереджають, що Росія готується до потім нової війни, нової масштабної війни в Європі. Велика Британія каже, що треба готуватися, там який 27-й рік фігурував до вторгнення прямого Росії. Наскільки ймовірною буде нова війна європейська? Третя світова, я не знаю, як її назвати, потім історики будуть це вже вигадувати.
- Перше питання: чи європейці допомагають зараз? Допомагають, тому що, якби не зупинили повністю допомогу, це було б складніше, чим зупинили США, тому що Європейський Союз плюс не члени Європейського Союзу - Британія, Норвегія, Швейцарія - частково допомагають загалом більше, ніж США. І це абсолютно зрозуміло.
Тепер чи вони роблять ставку, бо я кажу про те, що вони не входять у війну на території України, що для них зберегло би їх. Для нас краще війну швидше завершити більшими силами - вони цього не хочуть робити, залишаються у себе. Маленька Данія віддала нам там практично по одному виду озброєння, майже все. А та ж сама Італія робить кроки потім якось політично назад, навіть Німеччина - в такому ж ключі ми розраховуємо зараз новий канцлер, що він все-таки зробить те, що і, до речі, міністр Пісторіус залишається. Зараз чекали майже чотири роки і вони ну не бачать далі, що це може бути швидка деокупація.
У результаті Європа може отримати на своїх кордонах те, що вона мала під час Другої світової війни. Це не Росія перемогла нацизм - це була спільна перемога багатьох країн, але внесок України в Європі навіть більший був, ніж Росії. Політика влади в Кремлі - українців заганяти в армію молодих і тих, хто на окупованих територіях чоловіків і їх гнати туди під європейський кордон. Побачите що буде і європейці зіткнуться з тим, що було під час Другої світової, якщо вони ще по потягнуть рік-два час. Тому треба сконцентрувати зусилля в цьому році, тому що Росія в цьому році реально ослабла і їм для того, щоб відновитись, треба якийсь час, ну можливо дійсно рік-два. Я впевнений, що європейці мали би сфокусуватися сьогодні на цих діях, коли Росія послаблена, тому що Росія може бути повністю переведена на рейки війни. Поки що це не так і це такий негласний договір між Путіним і народом.
Це фашисти, це новий XX століття фашизм. Якщо взяти класичні от вісім ознак фашизму, тепер уже є комплект із багатьох рис фашизму. У них квиток в один кінець.Путін буде до смерті це пробувати дотягнути.Він людина не блискучого здоров'я…
- Хотіла уточнити: загроза нової війни в Європі, чим лякають самі офіційні особи, перспектива цього вас лякає? Що ви думаєте з приводу?
- Лякати тут уже неправильне слово. Оцінюю це з великою вірогідністю…Європа не готова до реагування, тому регіональної війни, мабуть, не буде. Європа з часів Першої світової, коли бачить силу, яка більше за неї, здається зразу. Так здалась Франція. Там попробували щось оборонятися. Так Польща, яка була більш готова до оборони, але її не підтримали в 39-му році. Ну і проти двох таких потуг, як СРСР і нацистська Німеччина… Плюс Франція і Британія, ну, вони не допомогли тоді зразу. Хоча увійшли у війну. Так що я вважаю, що це може бути розвиток подій. Якщо війна не переміститься в інший регіон, наприклад, індокитайський регіон. Тому що просто банально зброї не вистачить на всіх. Вийшло так, що 30 років не накопичувалося озброєння. Тільки готувалась Росія, готувалась Північна Корея, Китай меншою мірою. У першу чергу готувалась Північна Корея і Росія. Ну, там такі країни, як Туреччина, які весь час в бойових діях. Або той самий Іран. Європа і Америка не нарощували свої арсенали. У результаті якщо зараз, не дай Бог, регіональна війна Індія-Пакистан, то там просто не вистачить навіть озброєнь і щось прийдеться забирати з Близького сходу, те, що нам надходило.
Путін своєю тупістю і недалекоглядністю… Путін хоче лягти в Мавзолей, щоб там був не Ленін, а Путін. Все. Він хоче, щоб в Мавзолеї лежав Путін, а всі його статки розподілились між його найближчими родичами. А статків цих дуже багато. Він найбагатша людина в світі. Тобто от його мрії. І він він буде тягнути, поки не винесуть ногами вперед. От така реалія. Але ця пауза, якщо так станеться, буде тільки пауза певна. Можна нею скористатися. Хочеться, щоб ці лебеді чорні туди прилетіли, вже на них сподівання. Але, якщо чесно, треба сподіватись на себе в першу чергу.
Але не треба лякати наших людей. Не буде масштабної ядерної війни… Будьте впевнені, великої ядерної війни не буде.