RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Їж з розумом: що змінює закон про нове маркування продуктів

Що тепер можна буде побачити на упаковках харчових продуктів

Що тепер можна буде побачити на упаковках харчових продуктів Фото: pixabay.com

В Україні з 6 серпня вступив в силу закон, який зобов'язує виробників харчових продуктів чесно і відверто маркувати свою продукцію, не приховуючи за дрібним шрифтом потенційні смертельні пастки для українців.

Новації прописані в нормах закону "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів", який був прийнятий ще в 2018 році. Проте частина його норм була відкладена до серпня 2019 року, щоб дати виробникам товарів час на адаптацію.

"Апостроф" розібрався, що тепер зможуть побачити на прилавках магазинів українці.

Розкажи мені все

Закон зобов'язує виробників харчових продуктів відучитися брехати і зізнатися, що ж саме містить їх продукт. При цьому весь склад повинен бути чітко написаний на упакуванні.

Букви, які нормальна людина може розглянути тільки за допомогою мікроскопа, тепер також заборонені. Розмір малих (маленьких) букв тепер не може бути меншим 1,2 мм. Раніше законодавство дозволяло писати літерами розміром 0,8 мм. У цьому правилі є деякі винятки, що стосуються розмірів упаковки: за певних умов розмір букв може бути зменшений до 0,9 мм.

Крім того, тепер навіть в рекламі харчових продуктів не можна красиво розповідати про їх чудодійні властивості. Простіше кажучи, якщо цей напій не робить людину розумнішою, то і нема чого про це писати. Також введено заборону на опис ексклюзивних властивостей продукту, в тому випадку, якщо продукція іншого виробника вміє творити аналогічні "дива".

Ясна річ, що весь склад продукту виробники зобов'язані чесно вказати на етикетці. Раніше законодавець сподівався на добропорядність виробників. Яка наївність ...

Що ж тепер ПОВИННО бути на упаковці

  • Чітка вага продукту;
  • Поживна цінність;
  • Інформація щодо аллергенів (вказується іншим шрифтом/стилем/кольором)
  • Країна або місце походження продуктів;
  • Дані про замороження продукту;
  • Дані щодо фактичного вмісту етилового спирту, якщо в напої його більш 1,2% об'ємних одиниць;
  • Інструкція з використання (за потреби);
  • Умови зберігання/використання (за потреби);
  • Термін придатності або вказівка "вжити до";
  • Назва та адреса оператора, відповідального за дані щодо харчового продукту. Для імпорту - дані імпортера.

Навіщо це потрібно

Крім турботи про покупця, законодавець також орієнтувався на вимоги Європейського Союзу, який очікував від України імплементації санітарних і фітосанітарних стандартів ЄС. Все виконано - можна продовжити шлях на зближення.

Що тут не так

Експерти зазначають, що, незважаючи на те, що закон зобов'язує надавати правдиву інформацію про продукт, він фактично не передбачає систему покарання виробника, оскільки перевіряти куплені продукти повинні самі українці. Крім цього, експерти вважають, що норма про надання даних щодо замороження продуктів не враховує важливий фактор - як заморожений продукт зберігався і чи піддавався він повторному заморожуванню.

Що ж тепер виходить?

Експерти зазначають, що новий закон залишає все на совість виробника. Якщо він захоче збрехати про свій продукт - він це зробить і навряд чи буде покараний. У цьому сенсі для України вкрай важливою буде реформа Держпродспоживслужби, яка займається контролем виробництва продуктів харчування і захистом прав споживачів.

Натисніть картинку для збільшення

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки