RU  UA  EN

Неділя, 16 лютого
  • НБУ:USD 41.28
  • НБУ:EUR 42.95
НБУ:USD  41.28
Суспільство

В одному з сіл України знайшли сибірську виразку. Мешканці не підходять до зараженого дому, а експерти сперечаються про небезпеку

Сибірська виразка Корова стала переносником сибірської виразки Фото: pixabay.com

2020 рік не перестає підносити Україні нові сюрпризи. Слідом за епідемією COVID-19, до якої всі вже встигли звикнути, 13 серпня з'явилася інформація про зафіксований в Одеській області випадок сибірської виразки. Хворим виявився житель села Фараонівка у західній частині регіону.

Що думають про випадок у селі, чи є ризик подальшого розповсюдження хвороби та чому контролюючі органи не збігаються в думках з експертами - читайте в матеріалі «Апострофа».

«На вулицю сім'я не виходить, до будинку ніхто не наближається»

Коли ми зателефонували з питаннями до сільради Фараонівки, то нам відповіли, що настрій у жителів не надто райдужний. Всі стурбовані тим, що трапилося і не знають, що думати.

Голова місцевої сільради Марія Албу пояснила, що заходи вжиті найсерйозніші. Хоча на карантин село поки не закривають: «На сьогоднішній день поголів'я, яке є в господарстві, повністю здорове. Вранці та ввечері перевіряється температура, закріплений ветеринарний фельдшер, двір дезінфікується. Ніхто до них у будинок не ходить, на вулицю вони не виходять».

При цьому ніхто не знає точно, де житель Фараонівки примудрився підхопити сибірську виразку. Як кажуть у селі, ймовірність зараження від худоби невисока.

«Якби це було саме від тварин, то рана б з'явилася на руці, а не нозі. Він косив траву у різних місцях, оскільки заготовляв її для худоби. Так що хвороба може бути не на території нашої сільради, а за межами Фараонівки або навіть району», - пояснила Албу.

Сибірська виразка заразна чи ні?

Центр громадського здоров'я випустив детальну заяву про те, що трапилося, підкресливши, що сибірська виразка буцімто не передається від людини до людини.

«Зараження людини на сибірку виникає внаслідок проникнення збудника через пошкоджену шкіру або слизові оболонки при догляді за хворими тваринами, при обробці туш, зняття шкіри і поховання трупів загиблих тварин, при контакті з різними видами сировини, отриманого від хворих тварин, при вживанні в їжу м'якого м'яса хворих тварин, а також через укуси комах. Сибірка не передається від людини до людини», - пояснили в Центрі.

Правда практикуючі лікарі не зовсім згодні з такою постановкою. Можливість передачі від людини до людини все ж є.

«Шкірна форма сибірської виразки від людини до людини не передається, але у разі генералізації процесу (септицемії) можливе ураження легень. Тоді хворий несе реальну загрозу для оточуючих в епідемічному плані, оскільки з мокротою виділяє велику кількість збудника», - заявив асистент кафедри інфекційних хвороб у Дніпропетровській медичній академії Олександр Білоконь.

Тобто, сибірська виразка заразна, але за певних умов. У хворих на сибірку шкіра покривається червоними карбункулами, які потім чорніють. Тому збудник назвали Bacillus anthracis ( "антракс" по-грецьки означає "вугілля").

Чому виразку називають сибірською?

Ця хвороба відома ще з давніх-давен, але свою нинішню назву отримала на початку 20-го століття. Тоді в Сибіру спалахнула потужна епідемія, яка забрала життя тисяч людей. Після цього назва міцно закріпилася.

Першу вакцину ще в кінці 19-го століття розробив знаменитий вчений Луї Пастер. У 1930-ті роки в СРСР розробили власні ліки, які довгий час вважалися досить ефективними.

Після цього настільки страшних спалахів не повторювалося, але час від часу хвороба дає про себе знати в різних куточках планети.

«Бардак з вакцинацією твориться страшенний»

Масові спалахи цієї хвороби не фіксувалися в Україні вже багато років. Але одиничних випадків стає все більше. У жовтні 2018 го року в одному з сіл Одеської області вже вводили карантин - тоді ізолювали село Миколаївка-Новоросійська. Заразилися одразу п'ять осіб, їли м'ясо однієї корови.

Через три дні новий випадок захворювання був зафіксований в іншій частині країни - в Житомирській області. До лікарні потрапила 35-річна жінка з села Білка Коростенського району Житомирської області з підозрою на шкірну форму сибірської виразки.

Також випадки захворювань фіксували в Харківській, Миколаївській, Чернівецькій та Черкаській областях.

Як пояснило наш джерело в санітарно-епідеміологічній службі України, нові спалахи - лише питання часу. Причиною тому є низький відсоток вакцинації тварин в країні.

«У нас багато людей не хочуть вакцинувати навіть себе. Радує, що більшість хоча б робить щеплення дітям. А з тваринами просто біда. Хтось шкодує грошей, хтось часу, а багато хто розраховує, що пронесе. Система боротьби з епідеміями була розвалена, тому бардак твориться страшенний. А це значить, що нові випадки будуть ставатися знову, без варіантів», - пояснило джерело.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Суспільство

Читайте також

Холодні та сніжні зими у нас ще цілком можливі – кліматолог Віра Балабух

Зими в Україні будуть все теплішими та безсніжнішими, а літа – все більш спекотними та посушливими

Сезон грипу в розпалі: чи подолано епідпоріг, і що з ковідом

В Україні епідпоріг щодо грипу та ГРВІ поки не подолано, але захворюваність зростає, ковід фіксується помірно.