RU  UA  EN

Неділя, 12 січня
  • НБУ:USD 42.38
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.38
Суспільство

Західні удари вглиб Росії - головна військова інтрига листопада

ATACMS Фото: wikipedia.org

Президент США Джо Байден нібито дозволив Україні використовувати надані США великі дальності системи ATACMS для ударів по Росії. Про це повідомило видання The New York Times, посилаючись на неназваних офіційних осіб. При цьому уточнюється, що ці ракети дозволено застосовувати проти російських та північнокорейських військ у Курській області РФ. У свою чергу французьке видання Le Figaro повідомило, що Франція і Великобританія також нібито дозволила Україні бити по РФ ракетами Storm Shadow. Щоправда, після того, як президент України Володимир Зеленський заявив, що «такі речі не анонсують», Le Figaro інформацію видалила. Як ухвалювалося рішення Байдена, наскільки воно своєчасне і чи допоможе воно змінити хід війни або хоча б Курської операції, читайте в матеріалі «Апострофа».

Довго просили

Розмови про дозвіл Україні бити західною зброєю територією РФ точаться чи не з початку повномасштабної війни Але хоч якісь зрушення у цьому плані почали йти з весни 2024 року, після прориву російських військ у Харківській області. 28 травня під час візиту до Бельгії Володимир Зеленський заявив, що Україна гостро потребує дозволу західних союзників бити по росіянам на їхній території.

"Ти не можеш їм нічим відповісти. Навіть бачиш точки, навіть від розвідок отримуєш карти, супутникові знімки. Ти бачиш, де вони стоять, але ти не можеш їм відповісти. Мені здається, це несправедливо. Але ми не можемо, і це факт, ризикувати підтримкою партнерів", - сказав тоді Зеленський. І партнери продовжили тягнути із цим дозволом.

На думку військового експерта, військово-політичного оглядача групи "Інформаційний опір" Олександра Коваленка, головним для України у питанні ударів західними ракетами по території РФ залишається схвалення з боку "тріумвірату": США, Великобританії та Франції.

"Саме схвалення цих країн відіграватиме важливу, визначальну роль у можливостях завдання ударів по території Росії, оскільки саме вони є основними постачальниками того спектру засобів поразки, які нам для цього потрібні", - розповів Коваленко "Апострофу".

Дали чи не дали?

Інформація про те, що Байден нібито дозволив Україні бити далекобійними ракетами ATACMS по Росії, з'явилася не з Білого дому. Про це написало видання The New York Times із посиланням на неназвані, але офіційні джерела.

Потім видання Le Figaro повідомило про дозвіл влади Великобританії та Франції бити по Росії далекобійними ракетами Storm Shadow.

На цю інформацію відреагував президент України.

"Сьогодні багато ЗМІ говорять про те, що ми отримали дозвіл на відповідні дії. Але ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов'язково", – сказав Зеленський у вечірньому зверненні.

Після заяви Володимира Зеленського статтю у Le Figaro відредагували, прибравши з неї уривок про Storm Shadow.

Але тема не затихла. Її почали коментувати американські політики, як з боку Трампа, так і з боку Байдена. І коментарі були різні: від різко негативних до захоплених.

Зрозуміло, що не обійшлося і без коментарів із країни-агресора.

У Кремлі назвали можливе рішення Байдена «новим витком напруженості». Z-військори у своїх телеграм-каналах висловили різні точки зору: частина каналів хоробриться, інша частина тривожиться.

Видання The Washington Post, знову ж таки з посиланням на джерела, повідомило, що Україна може почати завдавати далекобійних ударів західними боєприпасами не лише по Курській області.

"Початкові українські зусилля, як очікується, будуть зосереджені на Курській області та навколо неї, хоча вони можуть бути розширені", - пише видання.

За словами газети, своїм дозволом Джо Байден "хоче поставити Україну у найкраще можливе становище перед мирними переговорами", які, як очікується, Дональд Трамп розпочне після інавгурації.

При цьому в Білому домі вважають, що рішення "матиме дуже конкретний і обмежений ефект" на полі бою і не повинно спровокувати ескалацію.

Але офіційної заяви щодо цієї широко висвітлюваної у ЗМІ та обговорюваної теми з адміністрації Джо Байдена поки немає.

Що Україні дасть дозвіл

Якщо припустити, що дозвіл бити західною далекобійною зброєю вглиб Росії все ж таки є, то виникає питання, як це позначиться на подальшій течії війни?

Зняття всіх ембарго, нехай і не підтверджене офіційно, означає, що ймовірність нового роду ударів по території РФ близька як ніколи. Основними цілями цих ударів повинні стати, на думку експертів видання The Guardian, військові аеродроми, на яких базується авіація Повітряно-космічних сил РФ, що завдає ракетних ударів по Україні.

Щоправда, військовий експерт Іван Ступак сумнівається у тому, що подібне рішення дасть якийсь особливий ефект.

«Дорога ложка до обіду. Так, ми можемо сказати Байдену спасибі, але треба було це робити раніше», – каже Ступак у коментарі «Апострофу».

На думку експерта, наразі цей дозвіл не спрацює навіть на рівні Курської області.

«По-перше, ракет ATACMS дуже мало. Пам'ятаю, йшлося про передачу 20-30 штук. Ну, зможемо ми знищити ними сотню-другу ворожих танків, кілька тисяч росіян та північних корейців у Курській області. Так, це якось загальмує російську армію, але загалом на бойові дії це ніяк не вплине кардинально», - пояснив Іван Ступак.

Поділяє таку думку і військовий експерт Роман Світан.

«Я вважаю, що це чисто політична заява Байдена. Дорога ложка до обіду. Росіяни вже підготувалися. Байден дав їм можливість за півроку відвести всю тактичну авіацію за дальність 300 км. Якби нам одразу дали цими ракетами працювати, то ми змогли б вразити майже півтора-два десятки авіабаз, які якраз перебували в цій зоні та близько 200 серйозних військових об'єктів. Ну а тепер Байден дав можливість з панського плеча бити по північним корейцям на Курщині», - зазначив у коментарі Світан.

А ось експерт Олександр Коваленко у спілкуванні з «Апострофом» висловив думку, що підготуватися до ударів по своїй території росіяни все ж таки не зможуть.

«До цього не можна підготуватися, там ще є сотні об'єктів, по яких може прилетіти.Там вистачає складів з боєприпасами, з паливно-мастильними матеріалами, об'єктів, пов'язаних із військовими", - зазначив він.

Втім, на думку Олександра Коваленка, різко змінити хід війни дозвіл Байдена, якщо такий є, не зможе.

Читайте також

Війна не спише: що відбувається на ринку праці України

Дефіцит кадрів в Україні став одним із головних викликів, його подолати допоможе автоматизація процесів та оптимізація людських ресурсів

Новорічне подорожчання: чому в Україні зростають ціни на бензин

Подорожчання пального в Україні на початку 2025 року спричинене підняттям акцизів, зростання цін становитиме 1,5 гривні на літрі

Звільняти працівників стане легше... але навіщо? Які нововведення пропонує проект Трудового кодексу України

Проєкт нового Трудового кодексу викликає запитання і у нинішній редакції може бути відхилений Верховною Радою

Новини партнерів