19 лютого педагогічний склад національного університету «Одеська юридична академія» провели прес-конференцію де наголосили на незаконності реорганізації та на відстоюванні своїх прав та прав викладацького складу.
Загалом є два варіанти вирішення цієї ситуації наголосив ректор національного університету «Одеська юридична академія»: «Або Кабмін відміняє свою помилку, або ми відстоюємо себе на правовому полі».
Розбираємося у чому суть реорганізації і де тут є слід Скорика.
13 лютого 2025 року Міністерство освіти повідомило про укрупнення Одеського національного університету імені І. І. Мечникова шляхом приєднання до нього Національного університету “Одеська юридична академія”. Крім того, що логіка цього об’єднання не зрозуміла, ситуація має ще й проросійський контекст. І мова йде не про Сергія Ківалова, який може втратитисвою посаду.
Прийняття розпорядження Кабміну про реорганізацію Юридичної академії таопублікування складу ліквідаційної комісії з’явились в один день, одразу після публікації МОН, 13 лютого, однак датовані днем раніше. Саме склад ліквідаційної комісії призначає тимчасове керівництво вишу, наглядову раду та формує інші органи Університету. І цікавий склад комісії тим, що крім представників Міністерства та ОНУ імені Мечникова, там наявні три особи з Одеського державного університету внутрішніх справ: професор Сергій Смоков, начальник соціально-гуманітарного відділу Зоя Дмитрук, професор Олена Ковальова. І варто звернути увагу на ще одну людину – лікаря-психіатраЛюдмилу Черкас. Усі четверо пов’язані із Вадимом Підгородинським – проректоромОдеського університету внутрішніх справ.
Почнемо із початку. Підгородинський - колишній депутат Одеської міськради, минулого року отримав посаду проректора зі стройової підготовки Одеського державного університету внутрішніх справ, попри те, що немає жодногодосвіду роботи ні в правоохоронних, ні військових структурах, та має інвалідність. Є версія, що у систему МВС України Підгородинського влаштував його тесть - екс-регіонал, депутат від ОПЗЖ, Микола Скорик.
Завдяки лобіюванню членів ліквідаційної комісії Підгородинський може звільнити керівництво Юракадемії, після чого приєднати виш до ОНУ ім. Мечникова у статусі Юридичного інституту. Після цього, Підгородинського призначають директором новоствореного Інституту. А вже за рік закінчується п’ятирічний термін ректорства в ОНУ ім. Мечникова В’ячеслава Труби. Цепризведе до оголошення нових виборів ректора, де у Підгородинського є вагома підтримка через низку своїх людей та контингент Юридичного інститут, котрий є більшим ніж в ОНУ ім. Мечникова
Амбіції стати ректором найбільшого університету, щонайменше Півдня України,з’явилися не зараз. Підгородинський працював у Юридичній академії, на посаді директора юридичного коледжу, був деканом факультету цивільної та господарської юстиції, Інституту прокуратури та слідства, проректора з адміністративно-господарської частини. 2021 року він намагався стати ректором Одеської юракадемії, однак колектив його не підтримав. А тут вишенька на торті стала вдвічі більшою.
Питання з об'єднання постають не лише у захисників Ківалова, хоча й міністр натякає на причину у керівництві: “Проте найважливішим є не лише форма, а й система цінностей, що панує в закладі та культивується його керівництвом. Оскільки суддя, адвокат, правозахисник, прокурор — це про правду, доброчесність, справедливість, неупередженість, відповідальність, патріотизм і широкий світогляд”, - написав Оксен Лісовий.
Юридична академія має 7500 студентів і близько 900 співробітників. Це один із найбільших університетів за багатьма показниками, й сплатою податків також. Тож за яким критерієм до ОНУ Мечникова, у якого 6900 здобувачів, приєднують Одеську юракадемію, а не, наприклад, Одеський національний технічний університет, чи Одеський аграрний університет, або педагогічний університет Ушинського - МОН на це питання не відповіло. Обгрунтовує це тим, що процес реорганізації ще не завершено, а план реорганізації університетів не публікують, щоб не хвилювати громадськість. Однак, на думку МОН,логічним є повернути все на свої місця, адже Академія виникла у 1997 році в результаті відʼєднання Юридичного інституту, який на той час був частиною Одеського національного університету імені Мечникова. Чи може це свідчити про тісні контакти Підгородинського з керівництвом Міністерства? Може.
Однак це об’єднання нагадує і про циклічність історії. Більшість головних університетів Одеси виникли шляхом відокремлення від ОНУ Мечникова, на той період - ІмператорськогоНоворосійського університету. І це такий “можем повторить” від Вадима Підгородинського, бо зв’язків із Росією у нього більш ніж достатньо, як і бажання не створити нову міцну навчальну базу, а відновити Імператорський Новоросійський університет. Саме про це йшлося навесні 2022 року: “У разі заходу російських військ планувалося об'єднання вишів регіону у "Новоросійський університет" і доцент Підгородинський хотів очолити його, сподіваючись на заступництво Скорика”.
У 2015 році, вже під час російсько-української війни, Вадим Підгородинський був депутатом Одеської міськради, голосував проти визнання РФ агресором, відвідував Крим та збирав контакти зі своєї дільниці на російський електронну поштову скриньку. Батько Підгородинського на той момент був депутатом Миколаївської обласної ради, а брат – заступником начальника у податковій. Тоді стало відомо, за словами ряду депутатів Миколаївської обласної ради, сім'я Підгородинських має у власності санаторні установи в окупованому Росією Криму, що наклалося на його позицію з приводу голосування з питання визнання Росії агресором. Про припинення ведення бізнесу родиною Підгородинських у Криму так і не було повідомлено, однак згадки поступово зникають із інших ресурсів, що свідчить про підчищення репутації.
До 2022 року Підгородинський вказував у деклараціях статки, що не відповідають його заробітній платні: Toyota Camry 2011, Mercedes-Benz GLE преміумкласу за 100 000$, елітна нерухомість. Тож його викликали на допит у НАЗК. Його ім’я пов’язане із привласненням землі. На цьому місці, у смт Затока, була відбудована база відпочинку Dimanche, де проректор провів перші тижні повномасштабноговторгнення. Як зазначали журналісти: “Сусіди дільницями кажуть, що він міг координувати удари російської армії по мосту через Дністровський лиман”.
Вже під час повномасштабної війни став інвалідом і отримав білий квиток, як раз за часи роботи військкома Євгена Борисова. Хоча в автобіографії, опублікованій у 2023 році, на сайті Верховної Ради він пише про те, що є військовозобов’язаним і перебуває на обліку. І звісно, що після повномасштабного вторгнення заснував благодійний фонд “Допоможемо”. Однак, крім реєстрації на YouControl, згадок фонду із такою популярною назвою в Одесі чи регіоні, більше немає. Також Підгородинський неодноразово залишав Україну у воєнний час і перебував з дружиною в Європі.
Поки план Підгородинського з ОНУ Мечникова ще не реалізовано, постають актуальні питання: чому людина із таким послужним списком є проректором університету, котрий перебуваєсфері управління Міністерства внутрішніх справ? Також потрібно розуміти, що вказані можливі рішення щодо об’єднаного університету прийматимуться всередині, тобто ліквідаційною комісією з реорганізації, та Вченою радою на виборах ректора. Тож вплинути на них пізніше буде вкрай важко.