RU  UA  EN

Субота, 28 грудня
  • НБУ:USD 41.65
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.65
Суспільство

Новини

28 грудня

27 грудня

Всі новини

Вчені знайшли у єгипетської мумії бубонну чуму - знахідка перепише історію "Чорної смерті"

Вчені дослідили єгипетську мумію віком понад 3 тисячі років і дійшли висновку, що ця людина могла померти від бубонної чуми. Це відкриття стало першим підтвердженим випадком захворювання за межами євразійського континенту.

Про це повідомляє Popular Science.

Після огляду мумії, яка зберігається в італійському Єгипетському музеї Турина і датується 3290 роками пізньої бронзової доби, дослідники встановили, що смерть настала внаслідок інфікування бубонною чумою.

"Це проривне відкриття, яке надає "молекулярні докази присутності чуми в Стародавньому Єгипті", – заявили дослідники.

Аналіз кісткової тканини мумії виявив сліди ДНК Y. Pestis — бактерії бубонної чуми — це означає, що хвороба досягла запущеної стадії, коли жертва загинула, повідомляє IFL Science. Однак незрозуміло, чи це був поодинокий випадок, чи частина широко поширеної епідемії в регіоні.

Бубонна чума, відома як "Чорна смерть", є однією з найганебніших хвороб в історії. Воно поширюється, коли людину кусають блохи гризунів. Коли мікроби заражають людину-хазяїна, вони руйнують лімфатичну систему, змушуючи лімфатичні вузли в паху, під пахвами та на шиї роздуватися в набряклі маси, які називаються бубонами (звідси і назва).

Хвороба розвивається з цих запалень, викликаючи ускладнення, включно з судомами, блювотою кров’ю, внутрішніми кровотечами та смертю.

Бубонну чуму найчастіше пов’язують із сумнозвісною епідемією в Європі 14-го століття, де вона вбила близько 25 мільйонів людей між 1347 і 1351 роками, а також з наступними спалахами в Китаї, Монголії та Індії.

І хоча експерти десятиліттями припускали наявність чуми в Єгипті, переконливих доказів цьому не було — досі.

У 2004 році вчені знайшли тисячолітніх бліх у сховищі на березі річки Ніл. Існував також 3500-річний єгипетський медичний документ, який описував бубон, наповнений скам’янілим гноєм, що свідчить про те, що чумні щури могли поширитися по всьому світу човнами.

Однак існування "Чорної смерті" не можна було підтвердити без доказів ДНК, подібних тому, що знайдено в мумії.

Вчені сподіваються, що їх відкриття надихне інших на проведення подальших досліджень і проллє світло на "можливі способи передачі та патології".

Нагадаємо, вчені припустили, що цивілізація ацтеків могла вимерти через смертельну хворобу, завезену європейцями.