З 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Тепер всі свята з фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Таким чином, 11 січня відзначається день пам'яті преподобного Феодосія Великого.
"Апостроф" розповідає про історію, традиції та прикмети цього дня.
Читайте також: Новий календар ПЦУ: усі дати православних свят на 2024 рік
історія свята
Преподобний Феодосій Великий був засновником та організатором монастирського устрою життя в Юдеї. Він народився 423 року в селі Могаріссос, Каппадокії (на території сучасної Туреччини). З дитинства він шанував Авраама і пішов із дому заради любові до Бога. У 451 році він прибув до Єрусалиму, де відвідав святі місця і під керівництвом старця Лонгіна, де навчився чернечим правилам. Пізніше він пішов у пустелю, де жив у печері та молився безперервно, їв лише плоди пальми, дику зелень та боби. У 476 році він заснував монастир, що став відомим як "Монастир святого Феодосія". Там він зібрав ченців, які жили за його правилами. Він також надавав допомогу бідним, хворим та страждаючим. Феодосій був сильним прихильником православної віри та протистояв аріанській єресі. Він помер у 529 році і був похований у своєму монастирі.
Що заборонено робити цього дня
Згідно з повір'ями, цього дня небезпечно мерзнути, бо обов'язково захворієш. Намагалися одягатися тепліше. Вважалося, що верхній одяг із натурального хутра допомагає відлякати нечисті сили.
Що можна робити у цей день
Цього дня православні виганяли нечисту силу - обов'язково йшли до лазні, щоби змити з себе все погане.
Прикмети дня
- Занадто теплий день – зима триватиме ще довго.
- Відлига - до ранньої весни.
- Наші пращури помітили, що у цей день мороз сильний.
Раніше "Апостроф" писав, як змінився календар свят в Україні з початку війни.
- Вас також може зацікавити:
Собор Пресвятої Богородиці: нова дата та традиції
Коли святкуватимуть Великдень у 2024 році: названо точну дату
В Україні переглянуть державні свята та пам'ятні дати: Зеленський поділився деталями