Українська мова жива, багата та милозвучна: все більше людей переходять на її використання в побуті. Правила гарного тону українською також мають свої особливості.
Як підтримати ввічливий тон у спілкуванні і чим замінити "будь ласка" під час розмови розповіла викладач української мови, методистка, авторка навчальних матеріалів на платформі Є-мова Оксана Гордійчук.
Читайте також: "Добрий день" чи "доброго дня"? Поради, як правильно вітатися українською
Отож, звичне "будь ласка" можна замінити на "прОшу" з наголосом на перший склад. Використання цього слова є одним із способів підтримувати ввічливий тон у спілкуванні. Проте варто уникати відповіді "нема за що", яка може здатися малошанобливою.
Також цим словом можна висловити погодження на пропозицію: "Дозвольте зайти?" - "Прошу!" або підсилити заклик до дії: "Прошу, проходьте всередину!".
Доречно використовувати його, якщо потрібно перепитати чи уточнити, за допомогою "прошу?" з питальною інтонацією (замість простого та звичного "що-що?").
Цим словом можливо висловлювати навіть обурення, або неприємне здивування, якщо його вимовити з питальною інтонацією - "прошу?".
Проте не ватто плутати "прОшу" з "прошУ" (наголос на останньому складі), яке виражає лише прохання ("прошУ зайти").
"Апостроф" запустив рубрику "Говоримо українською правильно", де ми будемо проводити лагідну українізацію: пояснювати випадки застосування правопису, мовних норм, публікувати цікавинки про мову. Робимо це для того, щоб в нашій країні з кожним днем ставало більше україномовних українців, а наша солов’їна мова лунала звідусіль!
Раніше ми писали, як правильно сказати "тролити" українською.
"Відмінити" чи "скасувати"? Як правильно в українській мові вживати ці слова
СМТ йдуть у минуле: в Україні ухвалили новий закон
Символ СРСР пішов в небуття: з монумента "Батьківщина-Мати" скинули радянський герб, фото