RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Політика

Бої без правил: чому в Вашингтоні досі використовують компромат з України

Нашу країну хочуть використовувати і трампісти, і байденісти

Нашу країну хочуть використовувати і трампісти, і байденісти Фото:

Україна залишається істотним фактором політизації президентських перегонів в США, кінець яких вже не за горами - 3 листопада за океаном відбудеться голосування. За останні чотири роки демократи і республіканці послідовно намагалися використовувати проти один одного кілька скандальних "українських кейсів", але безрезультатно. "Апостроф" з'ясовував, як українські скандали відбилися на передвиборному процесі в Америці, а також, що може очікувати Київ уже після його завершення.

Байден пішов у відрив

Чинний президент США Дональд Трамп відстає в передвиборних опитуваннях від свого конкурента з Демократичної партії колишнього віце-президента Джо Байдена. За даними опитування, проведеного CNN, чинний глава держави відстає від суперника на 16%. Втім, не факт, що саме з таким результатом завершаться вибори. Фінал перегонів за Білий дім буде залежати від рішення колегії вибірників в декількох ключових штатів. Поки Джо Байден, за відомостями CNN, лідирує в декількох критичних штатах.

Показово, що опитування телеканалу Fox News, який належить Дональду Трампу, теж визнає, що чинний президент США в загальнонаціональному рейтингу відстає від Джо Байдена. Правда, не на 16, а на 10%.

Україна в темних тонах

Як відзначають експерти, рейтингові позиції Дональда Трампа почали просідати через декілька факторів. У їх числі коронавірусна хвороба Трампа; неможливість, через санітарні обмеження, проводити масові акції з прихильниками чинного президента; і більш ефектні, з професійної точки зору, дебати кандидатів у віце-президенти. Дональд Трамп на дебатах з Джо Байденом виглядав скромно на тлі свого заступника Майкла Пенса, що опонував Камалі Харріс.

Ситуація із зараженням американського лідера COVID-19 виглядала дещо гротескно, коли Дональд Трамп пробув в ізоляції лише три доби, хоча його ж адміністрація наполягала на більш суворому двотижневому карантині для тих, що заразилися. З огляду на те, що коронавірус залишається главною політичною і соціальною темою в США, така поведінка нинішнього господаря Білого дому не залишилося без уваги громадськості.

Україна в силу об'єктивних причин могла б стати серйозною темою в рамках дебатів Трампа і Байдена з питань національної безпеки, відносин з Росією і геостратегії в цілому.

Замість змістовної дискусії про те, як Вашингтон може вплинути на Москву через Київ, наша країна фігурує як фактор політизації виборчого процесу і причина для скандальних заяв, звинувачень і підозр. Буквально на днях, в самий розпал передвиборної гонки в США, газета New York Post повідомила, що отримала доступ до листування сина кандидата в президенти США Джо Байдена Хантера з співробітником української компанії Burisma Вадимом Пожарським, де нібито підтверджується зустріч Джо Байдена і Пожарського, а також обговорюється використання політичного впливу екс-віце-президента США в інтересах бізнесу. Як стало відомо в середу, 21 жовтня, незважаючи на заяви демократів про "російський дезінформаційний слід" в цій історії, ФБР, в розпорядженні якого опинилися записи п'ятирічної давності, спростувало цю тезу. Тим самим, фактично підтвердивши достовірність зустрічей і розмов Байденом з українцем Пожарським.

Однак нова порція компромату на Байдена навряд чи є спробою Трампа знову втягнути Україну в американські вибори і не загрожує кардинально похитнути передвиборний рейтинг Байдена. Зокрема, як сказав "Апострофу" експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Микола Капітоненко, мова йде про вкидання компромату з метою хоч якось змінити ситуацію перед виборами. "Малоймовірно, що Трамп сподівається на те, що історія матиме глибокі наслідки, оскільки на тлі його мізерних шансів перемогти - підігрування йому з Києва виглядає зовсім неймовірно. У даний момент Україні не варто ніяк реагувати на цю історію. Краще дотримуватися формальної риторики про вільний вибір американського народу і невтручання в нього", - відзначає він.

"На жаль, Україна присутня в політичному і інформаційному просторі США в пост-імпічментскому ключі. На дебатах Трампа і Байдена наша країна фігурувала як корумпована держава, де крутиться багато брудних грошей. Для Трампа ми так і залишилися країною, через яку він отримав історію з імпічментом, а для Байдена Україна - країна, через яку на нього подали в суд. Хоча спочатку все могло б виглядати зовсім інакше. Якщо кандидати націлені показати, як саме вони хочуть зміцнити зовнішньополітичні позиції США, то на українському напрямку зараз це було б найпростіше зробити", - зазначив у розмові з "Апострофром" експерт-американист Ради із зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

У свою чергу, Капітоненко зазначає, що якщо говорити про нові "вкиди", то фактично це не дає жодних результатів. "Що стосується самого компромату, то нічого нового в історії не з'явилося. Більш того, не факт, що сумнівні джерела і взагалі характер звинувачень не зіграють проти самого Трампа. Зрештою, його імідж не дуже підходить для читання моралей. Очевидно, що новий компромат на Байдена істотно не змінить шанси кандидатів в предвиборной̆ гонці: громадська думка вже досить стійка і поляризована; всі, хто був сприйнятливий до української історії з компроматом на Байдена, вже свою думку сформував", - відзначає експерт з МЦПД.

Війна компроматів

"Українська кийок", яким демократи і республіканці чотири роки почергово били один одного, не посилила позиції жодного з таборів. Прихильники Трампа і Байдена опинилися в патовій ситуації.

Українські справи Пола Манафорта спочатку привели до його відставки з посади керівника передвиборного штабу Дональда Трампа, а потім він через них опинився на лаві підсудних. Заради справедливості варто сказати, що скандали навколо Манафорта не завадили Трампу стати президентом.

З іншого боку, розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера з приводу можливого російського втручання в американські вибори ніяк не торкнулося Дональда Трампа. Демократи спробували звалити президента через імпічмент, приводом для якого стала скандальна розмова з президентом Володимиром Зеленським, але також невдало.

З іншого боку, спроби особистого адвоката Трампа Рудольфа Джуліані роздобути в Україні забійний компромат на Джо Байдена і його сина Хантера поки ніяк не позначилися на передвиборчих перегонах в США. Наприкінці вересня сенатори-республіканці Рон Джонсон і Чак Грасслі опублікували звіт, з якого випливало, що посаду Хантера Байдена в українській компанії Burisma створила "потенційний конфлікт інтересів", який в свою чергу підривав політику США. У той же час, залишається "неясним", як говориться у звіті, чи допомагав Джо Байден синові уникнути неприємностей.

Втім, поки що немає впевненості, що війна "українських компроматів" між командами Трампа і Байдена завершилася, наполягають спостерігачі.

"Історія з політичними викриттями ще не вичерпала себе. Трамп обіцяє гучне розслідування, що вся історія з російським втручанням була придумана Хілларі Клінтон, а Барак Обама це підтримав. Не виключаю, що ближче до виборів викинуть чергову порцію компромату, в тому числі, і українського теж. Швидше за все, він буде направлений проти Байдена", - говорить "Апострофу" політичний експерт, керівник Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Нейтралітет Зеленського

Протистояння між демократами і республіканцями поки істотно не позначилося на Офіс Володимира Зеленського. Багато в чому тому, що українське керівництво в історії з імпічментом Трампу змогло всидіти на двох стільцях: не допомагати активно Трампу, але і не прикривати сім'ю Байдена.

"Офіс президента повівся більш коректно і збалансовано, ніж Петро Порошенко в 2016 році. Зараз українська влада не робить односторонніх ставок, тому тут серйозних загроз для Володимира Зеленського немає, незалежно від того, залишиться Трамп або переможе Байден", - додав Вадим Карасьов.

Володимир Зеленський не зробив помилку попередньої влади, коли Петра Порошенка підозрювали в кулуарної грі на боці тодішньої кандидатки в президенти США від демократів Хіларі Клінтон. Оточення колишнього "гаранта" наполягало, що звинувачення не мають під собою підстав, але відносини Києва з Вашингтоном, після того, як Дональд Трамп зайшов в Овальний кабінет, помітно потьмяніли. Ситуацію для України врятував Конгрес, в якому сформувався виражений двопартійний консенсус по неприйняттю російської агресії проти України.

Відносини з Вашингтоном, поки головний кабінет на Банковій займав Петро Порошенко, були прохолодними. У західну пресу просочувалася інформація про те, що Петро Порошенко після інавгурації Дональда Трампа намагалася налагодити контакт з новою адміністрацією, але безрезультатно. Оточення Дональда Трампа сприймало тодішнього українського президента і його емісарів як гравців з чужої команди.

"Європейська солідарність" і її союзники чекають Байдена, але їм не варто спокушатися. Кандидат від демократів, якщо він переможе, буде мати на увазі, що Україна - це місце, звідки можуть прилетіти проблеми. У разі обрання Байдена неприємності можуть виникнути, як у деяких олігархів, так і у Порошенка. Адже в історії зі скандальним розмовою (так звані "плівки Деркача" - "Апостроф") це була задача Петра Олексійовича не допустити витоку. Він із завданням не впорався, і Байдену натерпілися чимало неприємностей. Думаю, він таке не забуде", - сказав "Апострофу" керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Більш того, на думку ряду експертів, "зливи", спрямовані проти Байдена з боку Юрія Луценка - були інспіровані Петром Порошенком. А тому, є підозра, що новий президент почне зачистки політичного поля в Україні.

Утім, політична турбулентність в США наростає з кожним днем. Серед демократичного табору ширяться побоювання, що Дональд Трамп може не визнати поразки, і країна зануриться в низку судових і політичних розглядів. Є висока ймовірність того, що в перші півроку каденції наступного президента Вашингтону буде просто не до Києва. А Україна, нехай і на короткий проміжок часу, залишається один на один з Кремлем.

Читайте також