RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

"Спецоперація" Кремля в Молдові: наскільки високою є ймовірність нової війни

Над Кишиневом знову нависли "хмари", проте багато залежатиме від позиції Києва

Над Кишиневом знову нависли "хмари", проте багато залежатиме від позиції Києва Фото:

Авторитетне британське видання The Times, посилаючись на джерела в українській розвідці, повідомляє, що Кремль планує здійснити військову операцію в Молдові під 9 травня, коли в Росії святкується День перемоги над нацистською Німеччиною. Цього дня російський президент Володимир Путін може оголосити визнання Росією незалежності сепаратистського Придністров'я. Очікується, що російські спецслужби планують висадку десанту у Тирасполі. Водночас очікується організація заколотів та протестів у Кишиневі, щоб спробувати захопити владу у Молдові. Про те, наскільки ймовірним є подібний сценарій, "Апострофу" розповів завідувач сектору досліджень Південного регіону Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.

Не можна виключати можливості того, що Кремль спробує змінити владу в Молдові на проросійську. Кремль не задоволений наявністю проєвропейського уряду в Молдові, навіть незважаючи на те, що Майя Санду та уряд Молдови виявляють обережність. В той же час, я не думаю, що Кремлю вдасться змінити владу у Молдові. По-перше, всередині самої Молдови достатня кількість симпатиків Майї Санду.

По-друге, тут грає фактор України, який теж не можна нівелювати, оскільки у разі виникнення загрози та загострення Україна також діятиме адекватно цим загрозам з боку Придністров'я.

Хоча, безумовно, самій Молдові важливо було б самій подбати про питання безпеки: удосконалення армії, підвищення боєготовності та всі подібні речі. Зараз дуже складно сказати, наскільки Молдова готова у військовому плані, оскільки останнім часом Кишинєв проводив дуже виважену політику, яка не була мілітаристською чи агресивною, і яка не була пов'язана з якимись приготуваннями до війни.

До того ж відносини між Молдовою та сепаратистським регіоном не були настільки конфліктними, щоб переходити в гарячу військову фазу. Так, і зв'язки між людьми в Молдові та "пмр" часто дуже близькі: це ми бачили на прикладі того, що щойно всі заговорили про загрозу, багато хто з Придністров'я виїхав до правобережної Молдови. Це дуже серйозний показник. Питання полягає в тому, як сьогодні готове до збройної конфронтації як населення самої Молдови, так і населення Придністров'я.

Що ж до версії про спробу зміни влади на проросійську під приводом масових заворушень під час святкування 9 травня, то такі спроби цілком можливі і досить ймовірні, але складно оцінити, наскільки вони реалізовані. Хоча те, що спроби робитимуться – цього виключати не можна.

Читайте також

Новини партнерів