Ексрадник президента-втікача Віктора Януковича, глава передвиборчого штабу кандидата в президенти США республіканця Дональда Трампа у 2016-му американський політтехнолог Пол Манафортза чотири роки після помилування знову шукає міжнародних замовників. Він має намір консультувати кампанії в Латинській Америці та Європі і вже нібито отримував запити з України. Здається, результати виборів в Америці надихнули “справжнього професіонала”, як про нього висловився Трамп, забути фатальну історію з “тіньовою касою” Партії регіонів і знову спробувати себе в Україні. Чи буде спроба повернення успішною і кого може привести до влади Манафорт — у матеріалі “Апострофа”.
Через чотири роки після помилування від президента США Дональда Трампа за злочини, пов’язані з іноземним лобіюванням, американський політтехнолог Пол Манафорт знову шукає замовників за кордоном. Про це пише The New York Times.
“Пан Манафорт, який протягом кількох місяців очолював передвиборчу кампанію пана Трампа у 2016 році, зібрав команду консультантів, які допомогли керувати зусиллями пана Трампа у 2024 році, і збирається консультувати кампанії для опозиції та ультраправих політичних фракцій у Латинській Америці та Європі”, - йдеться у статті.
Зокрема, Манафорт обговорював можливість роботи на французького мільярдера, який підтримує Марін Ле Пен, а також ультраконсервативного мера Перу, якого вважають можливим кандидатом у президенти.
Є у Манафорта інтерес і до України. За даними NYT, нещодавно у столичних політичних колах поширився документ зі списком членів команди, серед яких ті, хто допомагав Трампу із цьогорічною передвиборчою кампанією, та описом їх послуг.
Манафорт заявив, що з ним нібито зв’язувалися “численні партії в Україні”, але він “ніколи не робив їм пропозицій з жодного питання”. Записка буцімто потрапила до кількох українців, пов’язаних із політиком, який розглядається як можливий суперник президента Володимира Зеленського на майбутніх виборах. Однак ці українці нібито не були зацікавлені у послугах Манафорта.
Утім, те, що Манафорт залишається другом Трампа, на що зокрема вказує поява політтехнолога на приватному курорті Трампа Мар-а-Лаго в Палм-Біч, робить його цікавою фігурою, які шукають виходи на нового президента США. Проте перш ніж проаналізувати нові перспективи Манафорта в Україні, згадаймо історію.
Український шлейф Манафорта
Як відомо, Пола Манафорта визнали винним у змові проти Сполучених Штатів, включаючи відмивання грошей, незаконне лобіювання, змову з метою перешкодити правосуддю і спробах чинити тиск на свідків. Більшість із 18 звинувачень у шахрайстві, висунутих Манафорту — пов’язані з його роботою політичним консультантом експрезидента України Віктора Януковича та його Партії регіонів.
Як розповів президент-втікач, співпраця команди Януковича з Манафортом почалась у другій половині 2005 року. Він консультував політсилу під час виборчої кампанії у 2006-му. Доклався Манафорт до відновлення образу Януковича після поразки на президентських виборах після Помаранчевої революції на перегонах у 2010-му. Згодом Манафорт працював його радником на громадських засадах, хоча, як запевняв президент-зрадник, не мав з ним особистих контактів.
Після усунення Януковича в 2014 році Манафорт нібито залишався активним в Україні та відігравав важливу роль в організації головної проросійської партії - “Опоблок”. Манафорт отримувавгроші за свою роботу з партією протягом 2016 року.
Саме співпраця з політсилою стала фатальною під час його роботи над новим проєктом - над кампанією Трампа у 2016-му. У серпні того року в ЗМІ спливла інформація про те, що Манафорт в період з 2007 по 2012 рік отримав від колишнього президента України Віктора Януковича і його партії $12,7 мільйонів нелегальної готівки. Як доказ - народний депутат та ексжурналіст Сергій Лещенко навів записи у так званій "амбарній книзі" Партії регіонів. У НАБУ це підтвердили, але підкреслили, що в графі одержувачів значаться підписи інших осіб. Сам Манафорт відкидав звинувачення, проте через скандал, що міг нашкодити кандидату в президенти Трампу, вирішив звільнитися.
За надання послуг з політичного консалтингу без реєстрації Манафорту присудили три роки та одинадцять місяців в'язниці. Загалом, відповідно до двох вироків, Манафорт мав провести за ґратами 7,5 років. Проте навесні 2020-го його перевели під домашній арешт через COVID-19, а в грудні того ж року політтехнолог був помилуваний.
“Провокаційно і провально”: як відгукуються про роботу Манафорта в Україні
“Він працював в Росії тривалий час, на [російського олігарха] Дерипаску або тих, кому він його рекомендував, - пригадує у коментарі “Апострофу” ексрегіонал Тарас Чорновіл. - Його Дерипаска позичив чи просто віддав [українському олігарху Ринату] Ахметову для лобіювання інтересів у США. Манафорт цю роботу нормально не виконав. Але його взяли працювати для створення певних іміджевих проєктів у Донецьку - мільйон троянд, Донбас Палас готель - дуже дорога робота… Потім Янукович присвоїв собі купу його робіт, які були позитивними… Після переходу Януковича до Києва Манафорт почав активно працювати на Януковича. Як на мене, повна некомпетентність, але чомусь йому тупо вірили”.
“Провокаційно і провально” характеризує його роботу колишній нардеп. “Манафорта добре знаю особисто, - продовжує співрозмовник видання. - Парламентські вибори 2007 року. Я вже знав, що ПР їх програла, не буде коаліції, розрахунки вже відомі. Це був ранок після виборів, всі мали всю інформацію. Манафорт збирає групу і каже: ми перемогли на виборах… Тепер головне, щоб результат визнали спостерігачі… Щоб вони не злякалися, що ПР перемагає, ми виводимо Януковича, проводимо велетенський мітинг, на якому він оголосить про перемогу. Я дивувався: що за тупість… Зрештою, ні на який мітинг Януковича не виводили, бо був повний програш: соціалісти не пройшли, ПР - в опозиції… Взагалі дерти гроші він міг просто неймовірно. Всі його рекомендації дико некомпетентні - вони передбачали або фальсифікації, або провокації”.
Саме цьому американському політтехнологу належить ідея “дуже брудної концепції “Україна проти НАТО”, каже Чорновіл. “Я вважаю, що Манафорт і далі працював на Росію. Янукович дуже боявся “заїдася” з американцями і Манафорт залякував Януковича, що він втратить свого виборця, бо тільки антинатівською кампанією можна чогось добитися. Таки переконали”, - пригадує він.
На думку політтехнолога Олексія Голобуцького, замовників Манафорт цікавить у першу чергу лобізмом. “Наймаючи Манафорта, ти маєш пряму людину з досвідом, - каже він “Апострофу”. - Ти можеш здохнути на цих зустрічах з конгресменами, сенаторами, вони будуть розповідати, як усе чудово, ні про що говорити, фотографії робити, але там узагалі нічого не вирішується або дуже мало. Там легальний лобізм під наглядом Мін’юсту. За кожну зустріч, кожну грошову справу лобісти повинні рапортувати. Це нормальна практика. Але для цього треба розуміти, що таке Америка, суть їх політики, дипломатію поважати”.
Лобіст чи політконсультант: яке майбутнє у Манафорта в Україні
Щоб повернутися в українську політику, “потрібен сильний російський крен в Україні”, зазначає Чорновіл. “На щось подібне може Юля з “Батьківщиною” клюнути, - міркує він. - Але, думаю, і в неї не вистачить грошей на Манафорта. Там дуже дорого. І вона формально ніби не в проросійській команді”.
Водночас ексрегіонали можуть залучити Манафорта для нового політичного проєкту. “Можливо, буде створений проросійський проєкт “русскіє за Украіну”: “ми проти Путіна, проти Росії, за Україну, но с русскім язиком, вєрой… У стилі Арестовіча. Може, щось під Усика. Манафорт має настільки чіткий імідж російського агента впливу, що уявити, що хтось, хто експлуатує патріотичні теми, візьме Манафорта - важко”, - зазначає Чорновіл.
“Думаю, у нас зовсім інша політична ситуація, я впевнений що він не зробить нічого доброго, для того чи іншого кандидата, або політичної партії”, - поділився думками з “Апострофом” ексрегіонал Олександр Волков.
Водночас проросійські сили можуть бути зацікавлені в лобістичних послугах у Капітолії, каже Голобуцький, пригадуючи історію з українським олігархом Вадимом Новинським та іншими, які “наймали лобістів, адвокатів в Америці, які “заносили” тему утисків православної церкви у відповідні кабінети відповідним конгресменам”.