RU  UA  EN

Четвер, 19 грудня
  • НБУ:USD 41.50
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.50
Політика

Вся влада силовикам: чому Банкова розставляє в областях "людей у погонах"

Зеленський явно змінює принцип набору глав адміністрацій

Зеленський явно змінює принцип набору глав адміністрацій Фото:

Після січневої хвилі звільнень Офіс президента Володимира Зеленського змінює підходи до кадрової політики. У прифронтових областях на рівні глав адміністрацій ставка робиться на військових та силовиків. Банкову явно дратують корупційні скандали, а також "незграбні" дії окремих керівників, що провокує критичні зауваження із Заходу. Чи допоможе Банковій така тактика навести лад на місцях, читайте у матеріалі "Апострофа".

Парад силовиків

У вівторок, 7 лютого, Кабмін схвалив кандидатури, запропоновані президентом Володимиром Зеленським, на посаді голів трьох обласних військових адміністрацій.

Тепер після підписання главою держави указів Дніпропетровську область очолить Сергій Лисак, Запорізьку Юрій Малашко, а Херсонську — Олександр Прокудін.

Ці керівники мають одну спільну рису – вони мають досвід, пов'язаний з роботою в силових відомствах. Сергій Лисак із липня 2022 року керував СБУ Дніпропетровської області. Юрій Малашко з 2018 року був першим заступником голови військово-цивільної адміністрації Мар'їнки, а пізніше виконував обов'язки голови Антитерористичного центру при СБУ. Олександр Прокудін з листопада 2015 року служив заступником начальника Нацполіції у Херсонській області, а за чотири роки очолив обласне управління в тій же області.

Президент Зеленський, коментуючи кадрові перестановки в областях ще до призначення вказаних керівників, дав зрозуміти, що "військові призначення" триватимуть.

Читайте: Виплати для військових: солдат має думати як воювати, а не як прогодувати сім'ю

"Підсилюємо наші управлінські позиції. У низці регіонів — прикордонних особливо і прифронтових — призначаємо керівників з військовим досвідом. Тих, хто може проявити себе найбільш ефективно в захисті від загроз, що є зараз. Про кожне таке рішення інформуватиму", - сказав глава держави в одному із вечірніх звернень.

Такі ініціативи в поєднанні з недавніми перестановками на рівні Офісу президента та Кабміну свідчать, що команда Володимира Зеленського, з одного боку, намагається подати сигнал західним партнерам, а з іншого – прагне мінімізувати ризики корупційних скандалів у майбутньому.

"Ідея Банкової призначати в галузі людей військових ґрунтується на уявленні, що люди в погонах будуть більш дисциплінованими та відповідальними в плані реалізації "побажань" Банкової. Другий момент – романтичне уявлення, що військові менше думатимуть про корупцію та гарне життя у цивільному житті, беззаперечно виконуючи накази. Далеко не факт, що саме так і буде. Багато що залежить від поведінки самої Банкової. Якщо в ОП буде дисципліна та порядок, то і на місцях буде порядок. В іному випадку бардак, зокрема корупційний, буде усюди", - сказав "Апострофу" політичний аналітик Олександр Кочетков.

Київський пасьянс

Станом на зараз "безголовими" залишаються ще дві області Київська та Сумська. Екс-глава Київської області Олексій Кулеба наприкінці січня перейшов на Банкову на посаду заступника глави президентської канцелярії, замінивши на посаді Кирила Тимошенка.

Після виходу Кулеби на його місце розглядався варіант призначення Віталія Власюка – нині заступник голови ОДА. Альтернативним варіантом також називали першого заступника голови Дмитра Назаренка, але і це не виявилося фінальним рішенням.

За інформацією "Апострофа", зараз існує висока ймовірність призначення головою області Олександра Павлюка – генерал-лейтенанта, який очолював ОВА Київщини після початку відкритого вторгнення росіян. Пізніше він відійшов у тінь, але зараз, коли ОП робить ставку на силовиків, його постать стає пріоритетною. Тим більше що небезпека повторної атаки росіян на Київ зберігається.

Окрім безпеки, однією з основних проблем для Офісу президента є раціональне використання коштів, виділених на відновлення зруйнованої інфраструктури. Насамперед це стосується вже звільнених територій Київської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей.

Декілька днів тому президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомляла, що ЄС планує виділити мільярд євро на повоєнне відновлення України. Раніше рішення про виділення коштів ухвалював і Кабмін. Зважаючи на те, що наш бюджет верстається за рахунок західних кредитів та грантів, зазначені кошти також є сферою "антикорупційних" інтересів європейських та американських еліт.

"Західні лідери не говорять прямо, кого звільнити, а кого призначити, але вони подають сигнали. У тому числі, на рівні послів. Мені особисто доводилося чути від іноземних послів (з етичних міркувань не називатиму імен) негативні зауваження щодо фактів корупції у владі. У тому числі, і на обласному рівні. Тут, як відомо, одна з "найсолодших" тем - гроші, що виділяються на відновлення регіонів, які були під окупацією. Банкова змушена дослухатися до того, що говорять у Брюсселі", - каже " Апострофу" політичний експерт, голова Бюро аналізу політики Віктор Бобиренко.

Сумські історії

У Сумській області звільнення з посади голови Сумської ОВА Дмитра Живицького (формально, за "власним бажанням") "збіглося" за часом з розслідуванням кримінальної справи щодо розкрадання бюджетних коштів, за яким проходив заступник голови обласної адміністрації Олег Клеменчуков.

"Сумська область все ще залишається без керівника, тому що серед місцевих немає на цю посаду. Банковій доводиться шукати "варяга", а професіонали зараз на такі посади не горять бажанням йти, бо незрозуміло, як формуватимуться відносини з Банковою. По області гуляли чутки, що з грошей, які заходили на Сумщину (на відновлення регіону), потрібно було віддавати данину якимось "добрим" людям до Києва", - каже Віктор Бобиренко.

Чи спрацює ставка Банкової на представників силових регіонів? За великим рахунком, це буде видно вже протягом кількох тижнів. Якщо обійдеться без скандалів та звинувачень з боку журналістів та громадянського суспільства, то функціонери Банкової можуть записати такі рішення до свого активу. Інакше корупційні "шишки" ще голосніше посипляться саме на Офіс президента, який в умовах відкритої війни з РФ відповідає буквально за все. У тому числі і перед західними партнерами.

Читайте також

Новини партнерів