Виробники гречки б'ють на сполох: в Україні дефіцит крупи, і ціни на неї будуть рости. Журналіст "Апострофа" Віктор Авдєєнко з'ясовував, чи стане гречка дефіцитним делікатесом, наскільки вона подорожчає, а також, що буде з цінами на інші продукти харчування.
Коли в березні в Україні було прийнято рішення про введення жорсткого карантину у зв'язку з поширенням коронавірусу, громадяни кинулися скуповувати товари першої необхідності, побоюючись, що через обмеження ділова активність в країні зійде нанівець, і полиці магазинів спорожніють.
У ті дні особливо запам'яталося, як народонаселення змітало з прилавків гречку. По "сарафанному радіо" пішла інформація, що найвідоміший (після сала) український делікатес став дефіцитом, ціни на нього злетіли, а уряд, ніби на підтвердження цього, ввів заборону на його експорт, узаконивши, таким чином, статус гречки як стратегічного продукту.
Однак незабаром стало ясно, що перебоїв із продовольством немає, ажіотаж поступово спав, ціни знехотя повернулися на докарантинний рівень. Практично, на все. Але тільки не на гречку.
Експерти ще рік тому попереджали, що час дешевої гречки закінчився. Пов'язано це було з тим, що в 2019 році її посадили істотно менше, ніж за рік до цього.
До недавнього часу нестача вітчизняної гречки компенсувалася імпортом з Росії та інших країн, але в цьому році в світі її також стало менше, і поставки в Україну скоротилися. З огляду на те, що українські аграрії знову посіяли мало гречки, на ринку утворився серйозний дефіцит цього продукту. Принаймні, це заявляють виробники.
Не такий страшний чорт, як його малюють
Утім, експерти аграрного ринку зі скепсисом оцінюють такий алармізм.
За словами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, дефіцит гречки виник не зараз і спостерігається вже кілька років. "А в цьому році, він, насправді, скоротився, тому що в цьому році її посіяно на 30% площ більше. Інша справа, яка буде урожайність - зараз урожайність по більшості культур впала. Але гречка настільки невибагливий продукт, що, думаю, вона покаже хорошу урожайність, і її зберуть більше, ніж в минулому році", - сказав він у коментарі "Апострофу".
Як зазначив у розмові з виданням член "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзін, за останній час гречка в Україні навіть подешевшала на 1 гривню за кілограм - до 37 гривень. "Ціна гречки вперлася в купівельний попит населення і навряд чи буде рости далі", - вважає фахівець. Він пояснив, що гречка є, в основному, їжею малозабезпечених верств населення. "Сподіватися, що пенсіонер при середній ціні круп 20-25 гривень/кілограм викладе за гречку 40 гривень, може тільки той, у кого її багато, і хто дуже хоче її продати за високою ціною", - заявив експерт.
З іншого боку, Україна частково імпортує гречку. При цьому в більшості країн, де вирощують цю культуру, а таких, насправді небагато, ціна нижче, ніж в Україні, підкреслив Олексій Дорошенко.
Справа в тому, що в світі гречку не особливо і їдять, і Україна належить до того невеликого числа країн, де цей продукт користується великим попитом.
"Її можна завезти з Китаю, найбільшого виробника, але китайська гречка не підходить українцю, ні за смаковими якостями, ні з точки зору сортування і фасування, - вона дуже маленька. Залишається Росія і Казахстан (а також Білорусь). Але в цьому році ці і деякі інші країни частково обмежили експорт. Якщо обмеження знімуть, і їх гречка піде до нас, то ціна (в Україні) буде такою ж, як і на сьогодні", - розповів Дорошенко.
Що? Де? За скільки?
Але, як то кажуть, не гречкою єдиною. Що ж буде з цінами на інші продукти?
Для початку зазначимо, що продуктові ціни в Україні в середньому відповідають світовим, а часи, коли в нашій країні "все дешевше, ніж в Європі", вже в минулому. "В силу того, що ми багато чого вивозимо, у нас внутрішні ціни вибудовуються за світовими", - пояснив Олег Пендзін.
При цьому не обходиться без казусів. Наприклад, вироблена в Україні соняшникова олія на батьківщині дорожче, ніж в Іспанії. Пов'язано це з тим, що ПДВ в Європі істотно нижче, ніж в Україні (в нашій країні 20%, а в європейських - 5-7%, - "Апостроф").
Про те, що гречка в інших країнах, як правило, дешевше, ніж в Україні, було сказано вище. Але за багатьма іншими товарними позиціями простежується та сама тенденція.
За словами Олега Пендзіна, на оптовому ринку Варшави картопля вдвічі дешевше, ніж на оптовому ринку під Києвом. "У серпні можна очікувати, що картопля до нас поїде з Польщі, а десь в листопаді-грудні - з Єгипту", - прогнозує експерт.
Таким чином, незважаючи на те, що наша країна більш, ніж на 90% забезпечує себе продовольством, імпорт важливий із точки зору цінового балансування.
Оксамитовий сезон
Традиційно, вітчизняні ціни сильно залежать від сезонності (більше, ніж у сусідніх країнах).
"Якщо ми подивимося на динаміку за минулий місяць, то багато подешевшало, - каже Олег Пендзін. - Частково, це пов'язано з сезонним фактором - липень і початок серпня - традиційно найдешевший період сезонних продуктів. І в цілому зараз все досить стабільно".
Звернемося до даних Державної служби статистики. Споживчі ціни в липні порівняно з червнем впали в середньому на 0,6%. При цьому з початку 2020 року вони виросли на 1,4%, а порівняно з липнем 2019 року - на 2,4%. Однак "продуктова" інфляція була вищою, ніж середня. Незважаючи на те, що порівняно з червнем ціни на продукти харчування впали на 1,5%, з початку року вони зросли на 2,9%, а за рік (до липня 2019 року) - на 3,6%.
Дані сильно різняться від продукту до продукту. Так, за рік хліб подорожчав на 4,6%, масло - на 4,8%, сир - на 5,8%, молоко - на 7,1%. При цьому яйця зросли в ціні порівняно з липнем 2019 року аж на 14% (правда, за місяць ціни на яйця обвалилися на 15,1%), а фрукти (Держстат не наводить розкладку по окремих фруктах) - на цілих 33,7% (та сама сезонність).
Водночас, низка продуктів за рік подешевшали. Зокрема, соняшникова олія - на 1,5%, м'ясо - на 2%, а овочі - на 13,9% (знову-таки, сезонність).
У межах розумного
Що далі?
За словами Олексія Дорошенка, в серпні буде здешевлення окремих продуктів (насамперед, сезонних), "Але воно буде незначним і короткочасним". Він зазначив, що можна очікувати подальшого зниження цін на овочі, але ближче до кінці року вони знову подорожчають.
"Третій квартал цього року, який закінчується у вересні, буде спокійним, і ми на нього не прогнозуємо інфляцію понад 1,5%", - сказав експерт.
При цьому Дорошенко прогнозує вище середнього показника зростання цін на зернові: "А це, відповідно, - хліб і хлібобулочні вироби, макарони, борошно. Але зростання по цій групі буде невеликим і поступовим - десь на 1-1,5% в місяць".
Олег Пендзін, у свою чергу, зазначив, що подорожчання зернових викличе зростання вартості низки інших продуктів харчування. "У нас очікування - мінус 2,5 мільйона тонн кукурудзи. А кукурудза - це основа комбікормів, це - основа формування ціни на м'ясо (а також, за замовчуванням, на молоко). Тобто цілком можливо, в кінці року буде дорожчати м'ясо", - заявив експерт.
Якщо говорити про тенденції до кінця року, то ситуація на продуктовому ринку буде досить стабільною, хоча на окремі продукти, про які було сказано вище, ціни виростуть більш помітно. "Все інше буде рухатися в рамках невеликого подорожчання - 0,5-1% на місяць", - говорить Олексій Дорошенко.
Олег Пендзін вважає, що в останні місяці поточного року ціни на аграрну продукцію зростуть ще на 5-7%.
Але про які суми йдеться? Візьмемо, наприклад, білий батон, ціна якого в супермаркеті становить 16 гривень. Так ось, до кінця року він буде продаватися за 17 гривень або близько того. Пачка макаронів - якщо зараз її ціна, наприклад, 20 гривень, то під Новий рік цілком можливо вона виросте до 21-22 гривень. Або, ось, куряче філе - зараз воно коштує близько 90 гривень/кілограм, а в грудні цілком реально буде побачити цінник на 95 гривень. І так далі.
При цьому українцям не варто чекати великих цінових стрибків, адже Україна виробляє аграрної продукції набагато більше, ніж споживає.
"Не буде це настільки катастрофічно, - заспокоює Олег Пендзін. - Ми завжди будемо з їжею".